Szankciódöntésekre készül az EU

Várhatóan ma feloldják az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei a Líbia elleni fegyverembargót, Mianmar ellen büntetőintézkedésekről határoznának, és a nyugat-balkáni aktualitások vitájában téma lesz a vajdasági helyzet is.

Líbia ellen még 1986-ban vezettek be nemzetközi fegyverexport-tilalmat terroraggodalmak és az ország feltételezett atomfegyvertervei miatt. A tilalom feloldását most elsősorban Olaszország kérte, amely az elmúlt években egyre inkább szenvedett a líbiai menekülthullámtól – márpedig a fegyverembargó a határok őrzését szolgáló eszközök fejlesztését is szinte lehetetlenné tette.

A 25 uniós külügyminiszter luxemburgi találkozóján más szankciókérdések is szóba kerülnek. ĺgy minden bizonnyal beváltják azt az egy hónappal ezelőtti fenyegetésüket, hogy szigorítják a mianmari (volt Burma) rezsimet sújtó beutazási tilalmat, valamint elrendelik az európai befektetések és kölcsönök tilalmát olyan vállalatok esetében, amelyek mianmari állami kézben vannak. Utóbbit illetően azonban hét végi sajtóértesülések szerint enyhült az EU álláspontja szeptember óta, és már csak az új befektetések tilalmáról van szó, a jelenleg is létező vállalatközi kapcsolatok akár mélyíthetők és kiterjeszthetők is.

Brüsszeli közlések szerint valószínű, a miniszterek elé kerülnek az első jelentések azok közül, amelyeket az Európai Unió tagországainak belgrádi nagykövetei, valamint az EU megfigyelő missziójának tagjai készítenek az etnikai jellegű vajdasági erőszakcselekményekről. Úgy tudni azonban, hogy még csak a helyzetet nagyjából körvonalazó, előzetes beszámolókról van szó, a témába mélyebben menő jelentések a következő miniszteri ülésekhez időzítve várhatók.

Kérdés, hogy a luxemburgi találkozó hivatalos következtetései között milyen mélységben lesz szó a balkáni kérdéskör ezen összetevőjéről. A témát eredetileg az uniós tanács elé terjesztő Kovács László magyar külügyminiszter mindazonáltal már a szeptemberi ülés után egyértelműen jelezte: Budapestnek nem érdeke, hogy Szerbia-Montenegrót feketelistára tegye – az az érdeke, hogy megszűnjenek az incidensek, és a Vajdaságban élő nem szerb kisebbségeket semmiféle veszély ne fenyegesse. Lengyel felvetésre szó lesz a luxemburgi találkozón az ukrajnai helyzetről is. A miniszterek az új uniós szomszédságpolitika, valamint a közelgő elnökválasztás fényében tekintik át a helyzetet, és várhatóan tiszta és átlátható választási kampány fontosságára hívják fel a figyelmet, valamint a sajtószabadság tiszteletben tartását sürgetik.

Szót ejtenek a Kína elleni fegyverembargó esetleges feloldásáról is. A tizenöt évvel ezelőtt – a Tienanmen téri véres események nyomán – bevezetett szankciók enyhítését még több tagország ellenzi, egyrészt az emberi jogi helyzet nem kellő mértékű javulása miatt, másrészt amerikai nyomásra.

Különösen összetettnek ígérkezik a közel-keleti térséghez fűződő uniós kapcsolatokról folytatandó vita.

A szerző az MTI brüsszeli tudósítója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?