Prága szerint érinthetetlenek a Benes-dekrétumok

Václav Klaus, cseh államfő hétfőn határozottan elutasította Edmund Stoiber bajor kormányfő követelését, hogy Csehország nyilvánítsa semmissé a Benes-dekrétumokat, mert különben nem hajlandó látogatást tenni Prágában.

"A Benes-dekrétumok érinthetetlenek.

Václav Klaus, cseh államfő hétfőn határozottan elutasította Edmund Stoiber bajor kormányfő követelését, hogy Csehország nyilvánítsa semmissé a Benes-dekrétumokat, mert különben nem hajlandó látogatást tenni Prágában.

"A Benes-dekrétumok érinthetetlenek. Az a követelés, hogy nyilvánítsuk őket semmissé nem más, mint a történelem átírására és a status quo megváltoztatására irányuló törekvés" - reagált Stoibernek, a szudétanémetek hagyományos pünkösdi összejövetelén vasárnap Nürnbergben elhangzott szavaira Klaus. A cseh államfő szerint egyenlőségjelet tenni a II. világháború borzalmai és a szudétanémetek háború utáni kitelepítése közé "elfogadhatatlan".

"Mindnyájan tudjuk, milyen történelmi pillanatban születtek a Benes-dekrétumok, s minek voltak a következményei: egy tébolyult, megrázó, tragikus háborúnak, amelyet nem Csehszlovákia robbantott ki" - szögezte le Klaus, s megjegyezte, hogy a dekrétumok alapján ma már senkit sem ítélnek el, de azok történelmi szempontból a cseh jogrend szerves részét képezik. A cseh államfő kijelentette: ő a dialógus híve, s június 22-én Münchenbe utazik egy nemzetközi konferenciára. "Hasznosnak tartom, hogy párbeszédet folytassunk ezekkel az emberekkel" - mondta Klaus.

Vladimír Spidla, miniszterelnök a cseh közszolgálati televízióban kijelentette, hogy a dekrétumokról nem hajlandó semmiféle tárgyalásokat folytatni. "Az Európai Unió már foglalkozott a Benes-dekrétumokkal. A kérdés le van zárva, s én semmiféle vitát nem kívánok erről megnyitni" - hangsúlyozta a kormányfő.

Stoiber nürnbergi beszédében azt állította: Prága téved, ha azt hiszi, hogy vége a vitának, a kérdés le van zárva. A vita csak most kezdődik igazán, s ő (Stoiber) mindent megtesz azért, hogy a szudétanémetek elégtételt kapjanak a sérelmekért. Prága a II. világháború után kollektív bűnösnek nyilvánította a német és a magyar kisebbséget, s mintegy három millió németet kitelepítettek az országból. A magyarok csak azért kerülték el a kitelepítést, mert azt a potsdami nagyhatalmi konferencia nem hagyta jóvá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?