Ön is szoftverkalóz?

Tízhavi letöltendő börtönbüntetésre ítéltek egy zsolnai férfit, aki internetes kávézójában illegális operációs rendszert és illegális játékprogramokat telepített a számítógépére. Szlovákiában ez az első eset, hogy valakit szoftverkalózkodásért rács mögé fognak küldeni, bár a bírósági döntés még nem jogerős.

Tízhavi letöltendő börtönbüntetésre ítéltek egy zsolnai férfit, aki internetes kávézójában illegális operációs rendszert és illegális játékprogramokat telepített a számítógépére. Szlovákiában ez az első eset, hogy valakit szoftverkalózkodásért rács mögé fognak küldeni, bár a bírósági döntés még nem jogerős. Az illetőnek emellett meg kell térítenie a programokat gyártó cégeknek és az illegálisan tartott zenei fájlok eredeti kiadóinak a keletkezett kárt, amely mintegy 138 ezer korona.

Elsőre a hír teljesen normálisnak is tűnhetne, hiszen a törvény megszegéséért igenis büntetés kell hogy járjon, mert ez a jogrend. A valóságban ez – sajnos – egyáltalán nem így működik, mert mai modern társadalmunkban minden valószínűség szerint a számítógép-tulajdonosok népes tábora az, amelyik az illegális programok másolásával és használatával a leggyakrabban sérti meg a törvényt.

Nézzen mindenki egy kicsit magába, és gondolkodjon el rajta: ha önmaga nem is, de van-e egyáltalán olyan ismerőse, akinek a számítógépén levő összes szoftvere legálisan megvásárolt, vagy csak szabadon futtatható és terjeszthető. Vagy nem találunk ilyet, vagy csak nagyon elvétve.

Az internet terjedésével, az átviteli sebesség növelésével ez pedig csak tovább fog növekedni. Ma már egy kezdő felhasználó is, aki alig tud többet, mint a webböngészés és az elektronikus levél használata, pár lépéssel olyan programokhoz juthat, melyekkel aztán vidáman tölthet le a világhálóról bármilyen zenét, filmet vagy egyebet. Ki az, aki ezt igazán meg tudja állni?

A zeneiparban mintha lenne erre valami válasz. A legnagyobb zenei kiadók internetes boltokat nyitottak, ahol önmaguk is elektronikus formában, a kompaktlemez áránál jóval alacsonyabban adják a zenét. Egyrészt. Másrészt a számítógépen közvetített zene soha nem éri el az eredeti hangminőségét, illetve a másolt CD-k is sokkal könnyebben sérülnek. Harmadrészt maguk a kiadók is lassan, de biztosan csökkentik az áraikat, hiszen a drága lemezeket egyre kevesebben vennék meg.

A szoftverpiacon – sajnos – ilyen mozgás nem nagyon látszik. A személyi számítógépek többsége egy monopolhelyzetben levő óriáscég operációs rendszerével van felszerelve, és az általa gyártott többi program is drága. És akkor még nem írtam az olyan speciális programokról, melyekre, mondjuk, egy építésznek szüksége lehet.

Az egészre egyelőre nem nagyon létezik egyértelmű megoldás, de két dolog teljesen biztos. Egyrészt az, hogy amíg drága lesz a szoftver és a kalózváltozata elérhető lesz a felhasználók számára, a többség vállalja a minimálisnak tűnő kockázatot, és inkább ilyet telepít a gépére.

Másrészt pedig az, hogy minden egyes illegálisan beszerzett szoftverrel törvényt sértünk, és csak az igazságszolgáltatás, valamint a bűnüldözés gyengeségén/jóakaratán, vagy egyszerűen csak érdektelenségén múlik az, hogy nem állítanak mindenkit a zsolnai férfihez hasonlóan bíróság elé.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?