Mit hozott nekünk Bill?

Tegnapelőtt délután érkezett, nagyon kevés időt töltött nálunk, mégis azonnal fogadta a kormányfő, több miniszter, sőt a környező országok szakminiszterei és államtitkárai is csak miatta ugrottak át egy estére Pozsonyba.

Tegnapelőtt délután érkezett, nagyon kevés időt töltött nálunk, mégis azonnal fogadta a kormányfő, több miniszter, sőt a környező országok szakminiszterei és államtitkárai is csak miatta ugrottak át egy estére Pozsonyba.

Bill Gates, a Microsoft vezére, a világ leggazdagabb embere, sokak által gyűlölt programozó, mások a világ egyik legnagyobb zsenijének tartják. A Microsoft diadalmenete tipikus példája annak, hogy a győzelem érdekében gyakran az erkölcsösségről teljesen meg kell feledkezni. A szoftveróriást többször kisebb cégek azzal vádolták meg, hogy tőlük lopta el ilyen-olyan ötletüket, a grafikus alapú operációs rendszert sem ők találták ki, az Apple ezért be is perelte Gateséket, bár az eredeti ötlet még nem tőlük származott, hanem a Xerox cég fejlesztése, de ez már annyira a múlt, hogy tán senki sem emlékszik rá.

A Microsoftot az elmúlt évek során a monopolhelyzet kihasználásával próbálták megvádolni, egyelőre komolyabb siker nélkül. Ennek ellenére tény, hogy a szabad versenyt tökéletesen hátráltatja, ha a piac egyik képviselője 90 százalék feletti részesedéssel rendelkezik, de ez által maga a rendszer is hihetetlenül támadhatóvá válik, annak minősége pedig nem éri el azt a szintet, melyet a legkeményebb piaci verseny során kellene produkálnia. Bár az USA területén nem sikerült a bíróságon térdre kényszeríteni az óriást, most az Európai Bizottság próbálkozik, az EU gazdasági versenyhivatalán keresztül próbálják megszorítani a Microsoftot, mivel szerintük visszaél piaci helyzetével.

Tegnapelőtt sokakban felmerülhetett a kérdés, vajon miért pont az EU-csatlakozás előtt keresi fel a Microsoft alapítója a leendő EU-tagállamokat, és ír alá velük együttműködési szerződést. Köztudott, hogy ezek az államok sokkal kevésbé támogatnának komoly szankciókat a Microsoft ellen, mint a többiek. Nálunk a Microsoft még lekenyerezheti az iskolákat, közintézményeket olcsóbb, esetleg kedvezményes szoftverrel. Éppen ezért az Európai Bizottság is arra törekszik, hogy még az újak csatlakozása előtt meghozhasson valamilyen döntést.

A Microsoft-vezér pedig jön, mosolyog, ajándékoz némi szoftvert, melyhez egyébként meg kell venni a cég másik méregdrága programját, ha az egészet legálisan akarjuk használni. Közben aláír néhány egyezményt, mi örvendünk, s csak pár nap múlva ocsúdunk fel, amikor kiderül, valójában egy nagyobb gazdaságpolitikai játékban kihasznált figurák vagyunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?