Mire kell Putyinnak a nemzeti gárda?

Hivatalosan a terrorizmus el-leni harc a feladata, ám ellen-zéki tömegtüntetések szét-oszlatására is használhatja az orosz elnök a több százezer fős nemzeti gárdát.Oroszország felmutatja kemény öklét, megakadályozza, hogy külső erők destabilizálják – így nyilatkozott a Vedomosztyi című lapnak Jevgen

Hivatalosan a terrorizmus el-leni harc a feladata, ám ellen-zéki tömegtüntetések szét-oszlatására is használhatja az orosz elnök a több százezer fős nemzeti gárdát.

Oroszország felmutatja kemény öklét, megakadályozza, hogy külső erők destabilizálják – így nyilatkozott a Vedomosztyi című lapnak Jevgenyij Mincsenko politológus az orosz belügyi egységek bázisán létrejövő gárdáról, hivatalos nevén a Nemzeti Gárda Csapatai Szövetségi Szolgálatáról. Élére Vlagyimir Putyin egy régi bizalmasát, az elnöki biztonsági szolgálat volt parancsnokát, Viktor Zolotovot nevezte ki, korábban épp azért vezényelték át a belügyhöz, hogy átvegye a tárca militarizált egységét.

Alekszej Makarkin politológus szerint a gárda létrehozása a hatalom berkeiben már 2012-ben felmerült, amikor Moszkvában ellenzéki tömegek tiltakoztak a választási csalások ellen. „De nem is az idei szeptemberi választásokról van szó, hanem a nyugtalanító társadalmi-gazdasági előrejelzésekről, amelyek szociális tiltakozásokhoz vezethetnek” – véli Makarkin.

Ezzel összhangban az RBK gazdasági napilap is arról írt, hogy a gárdát a tiltakozások elleni fellépésre találták ki, de utóbb több más, egyebek között terrorelhárítási, szervezett bűnözés elleni funkciót is kapott. Megfigyelők szerint ez Zolotov nagy apparátusbeli győzelme. A fegyveres testület és a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) hatáskörei között egyébként átfedések vannak.

Vaszilij Jerjomenko, az FSZB nyugalmazott tábornoka úgy véli, hogy terrorelhárításban munkamegosztás jöhet létre a biztonsági szolgálat és gárda között: amíg az első célja a rejtőzködő egyéni merénylők semlegesítése lehet, addig a másiké például az Iszlám Állam különítményei elleni harc.

Az Interfax hírügynökség jól értesült forrásra hivatkozva azt állította, hogy a nemzeti gárda részben hivatásos, részben besorozott állományának létszáma elérheti a 350–400 ezer főt, ebből 200 ezren a belügyi egységekből, 150–200 ezer pedig a különleges, valamint rendőrségi erőkből, továbbá az objektumőrségből kerülhet ki. Az RBK szerint az orosz belügyminisztérium állománya 2015-ben egymillió fő volt, ebből 170 ezren szolgáltak az ország egész területén szétszórt belügyi egységekben. Fegyverzetük és műszaki felszerelésük felújítására eddig nem jutott elég pénz, de ezután másként lesz.

A nemzeti gárda tevékenységében részt vehetnek a kozák alakulatok is. A testület erőszakkal oszlathat fel tömegtüntetéseket, kényszerítő eszközöket alkalmazhat. Rendkívüli esetekben (túszszabadítás, támadás elhárítása) figyelmeztetés nélkül alkalmazhat lőfegyvert. A Putyin által beterjesztett törvény szerint a tömegtájékoztatási eszközök nem számolhatnak be a gárda elhelyezkedéséről.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?