Megrendítené a fontot a brexit

Soros György szerint meredek ívben gyengülne a font, és fe-kete péntek következhetne a piacokon, ha a brit EU-tagság-ról holnapra kiírt népszavazá-son a britek többsége a kilé-pésre szavazna.A magyar–amerikai nagybefektető a The Guardian napilapban közölt írásában ábrándnak nevezi, hogy a távozás ne

Soros György szerint meredek ívben gyengülne a font, és fe-kete péntek következhetne a piacokon, ha a brit EU-tagság-ról holnapra kiírt népszavazá-son a britek többsége a kilé-pésre szavazna.

A magyar–amerikai nagybefektető a The Guardian napilapban közölt írásában ábrándnak nevezi, hogy a távozás nem lenne hatással a britek pénzügyi helyzetére. Soros szerint szinte biztosra vehető a font meredek és gyors értékvesztése, 15–20 százaléknál is többet zuhanhat. Az árfolyam az 1,46 dollár/font körüli jelenlegi szintekről 1,15 dollár alá kerülhet, ami 25–30 százalékos gyengülés lenne.

Soros szerint ez nem ugyanaz a jelenség lenne, mint az 1992-es fekete szerda után, amikor a font a rendkívüli befektetői nyomás miatt kikerült az akkori európai átváltási mechanizmusból. Soros fedezeti alapja az egyike volt a font ellen annak idején több tízmilliárd dollárral játszó nemzetközi intézményi befektetőknek. Szerinte a font akkori leértékelődése egészséges volt, mivel a brit kormány megszabadult attól a kötelezettségétől, hogy károsan magas kamatokkal védje az egyébként is túlértékelt fontot. Ezúttal egy nagymértékű leértékelődés sokkal kevésbé lenne kedvező hatású, nem utolsósorban azért, mert a Bank of England – a brit jegybank – a font leértékelődése után, 1992-től eltérően, már nem tudná tovább csökkenteni alapkamatát, mivel a jelenlegi 0,50 százalék történelmi kamatmélypont. Így az ingatlanárak zuhanása és a munkanélküliség növekedése recessziót okozna a brit gazdaságban. Érvelése szerint emellett figyelembe kell venni a nagyon magas brit folyómérleg-hiányt is, amely miatt Nagy-Britannia ma sokkal inkább függ a külső tőkebeáramlástól, mint történelme során bármikor.

Soros György szerint a piacon tevékenykedő spekulatív erők készséggel kihasználnának bármiféle számítási hibát a brit kormány részéről, és a brexittel „néhányan nagyon meggazdagodnának, de a választók zöme sokkal szegényebbé válna”.

A fontot terhelő brexitkockázatokra londoni elemzőházak is felhívták a figyelmet legutóbbi tanulmányaikban. Az Economist Intelligence Unit (EIU), a világ egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza szerint a piaci bizalmi válság miatt a font azonnal legalább 15 százalékkal zuhanna a dollárhoz viszonyítva. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?