Medgyessy: csapda volt a nyolcak levele

Medgyessy Péter miniszterelnök a francia Libérationban higgadtan reagált Chirac elnök heves támadására, amely az Európai Unióval való szolidaritást hiányát vetette a "nyolcak" szemére.

Medgyessy Péter miniszterelnök a francia Libérationban higgadtan reagált Chirac elnök heves támadására, amely az Európai Unióval való szolidaritást hiányát vetette a "nyolcak" szemére. A magyar kormányfő "tévedésnek" és a pillanat hevében született megnyilatkozásnak minősítette Jacques Chirac indulatos kirohanását, úgy vélve, hogy az eset feledhető incidens, amely hosszú távon nem lesz hatással a francia-magyar kapcsolatokra. Medgyessy kifejtette, hogy a "nyolcak" levele létrejötte körülményei miatt valóban felvethet kérdéseket, tartalmilag nem vitatható: célja éppen az volt, hogy hozzájáruljon az Európai Unió Irakkal kapcsolatos közös álláspontjának kialakításához. Meggyőződésé szerint e levél hiányában a tizenötöknek nem sikerült volna közös nevezőre jutniuk a hétfői brüsszeli rendkívüli csúcsértekezleten, végeredményben éppen ez a válság provokálta ki és segítette elő a tizenötök konszenzusra jutását, ami a többiek csatlakozásával most már a majdani 25 fős szervezet közös álláspontjában ölt testet. Az első benyomások alapján az uniós egységgel ellentétesnek értékelt gesztus végső soron éppen az egységes álláspont kialakításához járult hozzá - mutatott rá Medgyessy.



A miniszterelnök Brüsszelben Chirac francia elnök bírálatára azt mondta: "Azt hiszem, elég jól nevelt vagyok ahhoz, hogy ne válaszoljak ilyen kijelentésekre. Mindenkinek jogában áll kifejteni a véleményét, Chirac úrnak is" - idézte az AFP a magyar kormányfőnek a sajtó képviselői előtt mondott szavait. "Ez egy kissé nehéz este után elmondott vélemény volt. Ilyesmi előfordul..." - tette hozzá Medgyessy, megjegyezve: "egyáltalán nem" tart attól, hogy e kijelentések gátolják az Európai Unió kibővítését...



A magyar kormányfő értékelése szerint ennek következtében előrelépés történt az EU közös kül- és biztonságpolitikájának meghatározásában. Felhívta a figyelmet arra, hogy a jövőben bonyolultabbá válik a helyzet, amikor 25 ország álláspontját kell közös nevezőre hozni. Medgyessy kiemelte: az új körülmények között meg kell találni az új egyeztetési formákat, amelyek biztosítják, hogy az európai országok családja a kölcsönös tisztelet elveit érvényesítve működhessen.

Kérdésre válaszolva egyetértett azzal, hogy az uniónak szüksége van a francia-német párosra, de mint hozzáfűzte, Párizs és Berlin elmulasztotta bevonni a többi országot a közös megoldás keresésének folyamatába.

Végezetül elhárította azt a felvetést, hogy a kelet-európai országok az unión belül az Amerika-barát vonalat képviselnék. "Ha nem írtam volna alá a nevezetes levelet, azt hányták volna a szememre, hogy elutasítom a transzatlanti szolidaritást" - jelentette ki Medgyessy. Igenlően válaszolt viszont arra a felvetésre, hogy a levél aláírása esetében olyan csapdáról volt szó, amelyet nem lehetet megkerülni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?