Meddig tart az árvágta?

Egyelőre semmi jele annak, hogy a közeljövőben mérséklődik a kőolaj ára. A legfontosabb kőolaj-exportálók ugyan nagyobb kitermelést ígérnek, azonban a mind többet fogyasztó világgazdaság és a bizonytalan iraki helyzet árfelhajtó hatását ez sem tudja ellensúlyozni.

A hét vezető ipari ország (G7) pénzügyminiszterei kemény hangvételű közleményben szólítják majd fel a Kőolajexportáló Országok Szervezetét (OPEC), hogy tegyen lépéseket a kőolaj árának csökkentése érdekében – írta a brit The Sunday Times. A G7-ek jövő hétvégén üléseznek New Yorkban. A kőolaj jelenlegi, hordónkénti (159 liter) 40 dollár feletti ára ugyanis visszavetheti a globális gazdasági növekedést. A kulcsfontosságú energiahordozó 21 éves rekordot döntött, s egye-lőre semmi sem mutat arra, hogy a közeljövőben mérséklődne az ára. Egyes szakértők szerint a drágulás egyik oka a nyári szezon előtti nagyobb amerikai benzinkereslet; az USA tartalékai egy hét leforgása alatt 1,5 millió hordóval csökkentek. Az olajárak a Bloomberg gazdasági hírügynökség szerint azért is emelkednek, mert az elemzők kételkednek abban, hogy az OPEC tagállamai hajlandók lennének emelni a kitermelést, s ezáltal kicsi az esély az árak lenyomására. Mindeközben az iraki olajbányászat bizonytalan a terrorizmus fokozódása közepette, habár Kirkúkból jelentős mennyiségű energiahordozót pumpáltak át egy csővezetéken a törökországi Ceyhan olajkikötőjébe. Szaúd-Arábia, a világ legnagyobb kitermelője felhívást intézett az OPEC tagállamaihoz, hogy emeljék a termelés szintjét napi 1,5 millió hordóval, az árak lenyomása érdekében. Ugyanakkor az OPEC már most is ugyanennyivel, 1,5 millió barrellel lépte túl saját kvótáját – mondta a katari olajminiszter, Abdullah bin Hamad al-Attiyah. A katari politikus szerint az OPEC most is majdnem annyit termel, amennyire egyáltalán képes.

A JP Morgan pénzügyi csoport londoni befektetési irodájának heti világpiaci jelentése szerint a világgazdaság most nem éli át ugyanazt az olajársokkot, mint 1973-ban, 1979-ben és 1990-ben, mert az ár nem hirtelen ugrott a jelenlegi szintre. A viszonylag jó munkapiaci helyzet emellett a munkavállalói jövedelmek növekedésével jár, ami ellensúlyozza az áremelkedést és javítja a fogyasztói bizalmat. A globális fogyasztói bizalom, amely a korábbi évtizedek olajársokkjai idején meredeken zuhant, 2004 eddigi időszakában valamelyest még növekedett is – áll a JP Morgan elemzésében. Jelentős különbség az is, hogy az olajárszintet ezúttal az erős világgazdasági növekedésből adódó kereslet hajtotta a jelenlegi szintre. A JP Morgan szerint az olajárnak nem a gazdasági növekedésre, hanem az inflációra lesz hatása. A brit Financial Times szerint az olajárak azért is emelkednek, mert növekszik a politikai bizonytalanság mind Wa-shingtonban, mind pedig Londonban. A brit lap szerint az olajpiac szereplői immár arra az időre tartalékolnak energiahordozóikból, amikor a nyugati szövetségesek kénytelenek lesznek kivonulni Irakból. A Barclays bankcsoport olajpiaci elemzése szerint a 40 dolláros szint áttörésével az olajár olyan lélektani határ fölé került, ahonnan sokkal nehezebb lesz visszaszorítani, mint lenne akár 38-39 dollárról. Az elemzés szerint a 40 dolláros szintig, illetve följebb vezető úton az olajnak számos felső ellenállási pontot kellett áttörnie, és a piac lélektana szerint ezek most alsó alátámasztási szintekké váltak. Az elemzők szerint a következő néhány hét kritikus lesz az év egésze szempontjából. Ha ugyanis az olajár a következő egy hónapban 40 dollár felett marad, és a piac „azt látja, hogy nincs vége a világnak”, nagyon gyorsan hozzászokik ehhez az árszinthez, és szintén nagyon gyorsan átkalibrálja a normálisnak tartott ársávokat magasabb szintekre. Ebből az következik, hogy ha a szabadpiaci árszint egy hónapig meghaladja a 40 dollárt, akkor jó eséllyel az év végéig sem megy alá, sőt valós fenyegetéssé válik az 50 dolláros szint elérése.

Az OPEC arra számít, hogy a világ olajkereslete napi 1,9 millió hordóval emelkedik a harmadik negyedévben – áll az olajkartell havi jelentésében. Az OPEC úgy számol, hogy a harmadik negyedévben az olajkereslet napi 80,18 millió hordóra nő, a második negyedévi napi 78,3 millió hordóról. A kartell az év utolsó negyedére már napi 82,44 millió olajkeresletet valószínűsít. Algéria olajipari minisztere tegnap lehűtötte azokat a várakozásokat, hogy a magasabb olajtermelés az árak lényeges csökkenését eredményezi. „Az OPEC mindig követi a világpiaci keresletet, a mostani árvágtának biztos hogy nem az olajszűke az oka” – mondta Sakib Helil. Az OPEC – szaúdi javaslatra – ugyanis azt fontolgatja, hogy legalább napi 1,5 millió hordóval megemeli a jelenleg napi 23,5 millió hordós hivatalos kitermelési kvótát. (FN, MTI, I, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?