Kulturális veszteségeink 64.

 Coldplay 

Tíz nap leforgása alatt két sztárzenekar jelentette be, hogy szünetelteti a turnézást, amíg nem derül ki, mekkora ökológiai lábnyomot hagy egy-egy világ körüli koncertkörútjuk.

A Coldplay aggasztónak tartja koncertjei környezeti terheit, és nem szándékozik körbeutazni a világot nemrég megjelent, Everyday Life című albumával. Legutóbbi két jordániai koncertjüket az interneten lehetett követni, és úgy tűnik, Chris Martinék ezzel be is fejezték a lemez promózását. Legutóbb, 2016–2017-ben szántották végig a bolygót: négy kontinensen 122 koncertet adtak. Mielőtt megkérdeznék, mi ezzel a gond, gyorsan elmondom. Egy ekkora kaliberű zenekar nem menetrend szerinti járatokkal röpköd, hanem különgéppel, és egy (vagy két) másik gép szállítja a felszerelésüket. Van, hogy az egyik koncerthelyszínen még bontják a színpadot, amikor a következő stadionban már építik a hajszálra ugyanolyan látványparkot. A buli után halmokban áll a szemét a nézőtéren, amit el kell szállítani, és a közönség egy része nem helybeli, hanem távolról érkezik. Nyugat-Európában nem ritka, hogy 200 kilométert autóznak a rajongók egy-egy koncertre, és ugyanannyit vissza. 

Ha vonattal vagy busszal mennének, kevésbé szennyeznék a környezetet, de – mint kiderült – eddig még senki sem vizsgálta, hogyan jutnak el a nézők egy-egy rendezvényre, és ez mekkora károkat okoz a bolygónak.

Ezért várják sokan annak a kutatásnak az eredményét, amelyet a Massive Attack duó kezdeményezett. Ők a Manchesteri Egyetem klímakutatóival fogtak össze, hogy megvizsgálják a zeneipar hatását a környezetre. Céljuk az, hogy iránymutatással szolgáljanak, hogyan csökkentse a zeneipar a negatív környezeti hatásokat az egyre nagyobb klímavészhelyzetben. Az eddig is élénken politizáló bristoli electro-zenészek közleményben tudatták, hogy aggódnak a saját ökológiai lábnyomuk miatt, ezért megbízták a közgazdászok, mérnökök és társadalomkutatók alkotta Tyndall Klímakutató Intézetet, térképezze fel a turnék szénlábnyomát és keressen olyan lehetőségeket, amelyekkel az jelentősen csökkenthető. A kutatók adatokat gyűjtenek a Massive Attack turnéi során az utaztatásról, a produkcióról, a közönség mozgásáról és a koncertek helyszíni hatásairól. Ez azt jelenti, hogy a helyszínen mérik a hatásokat, vagyis a Massive Attack egy ideig még biztosan fog utazgatni, aztán eldöntik, folytatják-e.

Tőlük függetlenül az utóbbi időben jó néhány világsztár tette követhetővé koncertjeit az interneten. Ezek egy része fizetős volt, vagyis az érdeklődők jelképes összegért cserébe otthonuk kényelméből követhették az eseményeket. Nem kellett autóba ülniük, nem termeltek szemetet a helyszínen. Az élő zene élménye persze semmihez sem fogható. 

A CD-ipar haldoklásával egyenes arányban emelkedő jegyárak viszont úgy is sokakat visszarettentenek, és ma már egyre többen választják a négy–öt dolláros közvetítést, mint a kétszáz dolláros koncertjegyet.

Ezekről a gazdasági tényezőkről is jó lenne kutatást kezdeményezni, sokat tanulhatna belőle a zeneipar. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?