Kormányválság - ahogy Brüsszelben, Londonban, New Yorkban látják

Az uniós közvélemény is a magyar pénzpiaci résztvevőkhöz hasonlóan az eddigi szigorú költségvetési politika sorsának alakulását figyeli a magyar miniszterelnök lemondásának okait kutatva.

Az uniós közvélemény is a magyar pénzpiaci résztvevőkhöz hasonlóan az eddigi szigorú költségvetési politika sorsának alakulását figyeli a magyar miniszterelnök lemondásának okait kutatva.



Az EUobserver című brüsszeli internetes honlap szerint a költségvetési prioritások miatt robbant ki a vita a magyarországi kormánykoalíción belül. Az unió és az uniós tagországok eseményeivel foglalkozó portál úgy véli, hogy sokan Medgyessy Péter és Draskovics Tibor személyében látták a garanciát a pénzügyi fegyelemre, amely elengedhetetlen az eurozónához való csatlakozáshoz.

Az europarlamenti választásokon vesztes szocialisták viszont népszerűbb, vagyis költekezőbb költségvetést akarnak - olvasható a brüsszeli honlapon, amely szerint most az a nagy kérdés, hogy vajon a kormányfőváltás után a posztján marad-e a pénzügyminiszter.

Az Euroobserver szerint egyébként nemcsak Magyarországon, hanem az unió egészében is kemény viták lesznek a költségvetésről. A brüsszeli portál ugyanis úgy értékeli Barroso új bizottsági elnök pénteki, több vezetői európai lapban egyidejűleg megjelent interjúját, hogy a portugál politikus hadat üzent az unió nettó befizető tagállamainak. Ezek ugyanis hallani sem akarnak a költségvetés emeléséről, amelyből elsősorban az új tagok profitálhatnának. Barroso viszont azt mondta a megjelent interjúban, hogy súlyos tévedés azt gondolni, hogy a tizeknek juttatott többlettámogatás kidobott pénz.




A New York Times - az AP hírügynökségre hivatkozva - terjedelmes tudósításban számol be a magyarországi fejleményekről. Az egyik legolvasottabb amerikai lap szerint Medgyessy Pétert gyakorlatilag a szocialista párt váltotta le, amikor idő előtt reagált a miniszterelnök kijelentésére, amely szerint lemond, ha koalíciós partnere, az SZDSZ rövid időn belül nem biztosítja őt bizalmáról. A szabad demokraták - hangsúlyozza a New York Times - viszonylag kis létszámú parlamenti frakciójuk ellenére jelentős súlyt képviselnek a kormányban. Az amerikai napilap szerint Medgyessy Péter kormánya már az európai parlamenti választások óta válsággal küszködik, aminek oka elsősorban a gazdaság gyenge teljesítményében keresendő. A leváltott miniszterelnök a maga részéről néhány szabad demokrata politikus személyi ambícióit tette felelőssé a válságért, amire válaszul az SZDSZ prominensei a vezetői képességek hiányával vádolta meg Medgyessy Pétert.



A brit Financial Times amerikai kiadása helyszíni tudósításban számolt be az eseményekről. A tekintélyes gazdasági lap idézi Szabados Krisztiánt, a Political Capital elemzőjét, aki szerint a magyar választóknak még sohasem kellett hasonló válsággal szembenéznie. Hozzátette: amennyiben a koalíció összeomlik, az mindkét kormánypárt szavahihetőségén csorbát ejthet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?