Egy tizennyolc éves fiú élő adásban jeges tóba ugrik, mert a neten azt ígérték neki, hogy ha megcsinálja, összedobják az ezer dollárt. Megáll a szíve, nem tudják megmenteni. Egy másik srác aeroszolos spray-t lélegez be jó pénzért, begyűjti a lájkokat, aztán pár óra múlva belehal. Pedig „csak egy kihívás volt”.
Győztesek nélküli párbajok

A TikTok-kihívások ma már nem csupán játékos, zenés-táncos feladatok, hanem egyre meghökkentőbb, extrémebb, veszélyesebb őrültségek. És olyan szintű szociális csapdák, amelyekből sokan nem képesek kikeveredni. A lényeg: mutass valami olyat, amit más nem merne megtenni! Sokan azért vágnak bele extrém videók készítésébe, mert egy kis figyelemre, elismerésre vágynak. Másokat a követőik biztatnak valami bizarr mutatványra. És minél többet fizetnek, annál többet akarnak látni cserébe – például, hogy az illető egyen meg valami undorító bogarat, igyon mosogatószert, rohanjon fejjel a falnak, vagdossa meg magát, dugja be a fejét a sütőbe...
A határ folyamatosan tolódik kifelé: rengeteg influenszer már évek óta ebből él, és konkrét összegeket szabnak meg: „50 ezerért lenyelem ezt”, „100 ezerért megcsinálom azt”.
Az egyik legújabb és legveszélyesebb trend a TikTok-párbaj, ahol két felhasználó élőben „versenyez” egymással valamiben, a vesztesnek pedig büntetőfeladatot kell teljesítenie, amit általában a nézőközönség szavaz meg. Legutóbb egy kétgyermekes magyar család-anyának meg „kellett” gyújtania a pólóját, és 20 másodpercig nem volt szabad levennie, mert elveszített egy ilyen párbajt. A szintetikus anyagból készült póló pillanatok alatt lángolni kezdett rajta, amitől sokkot kapott, kétségbeesetten próbálta letépni, de nem sikerült. Férje oltotta el egy vödör vízzel, a póló beleégett a bőrébe, elszívott még egy cigit, mielőtt kórházba vitték, ahol tüdőgyulladást kapott, és már nem tudták megmenteni az életét. A felvételen hallani, ahogy három- és nyolcéves gyerekei, akik az egészet végignézték, kétségbeesetten kiáltoznak. A párbaj győztesét már le is letartóztatták – a vád öngyilkosságra való felbujtás.
Ebből is látszik, hogy a netes büntetések gyorsan elfajulhatnak, különösen, ha a tét egyre extrémebb. A közönség pedig – névtelenül és következmények nélkül – jól szórakozik mindezen.
A TikTok természetesen „nem támogatja az önveszélyes tartalmakat”, ez szerepel a szabályzatban. A valóság azonban mást mutat: a videók gyorsan terjednek, a platform legtöbbször csak akkor lép közbe, amikor már a sajtó is megírta a tragédiát. Mire egy kihívást törölnek, már rég tovább fejlődött egy még extrémebb változata.
De a felelősség nem csak az övék. A szülőé is, aki nem beszélget kamasz gyerekével, sőt fogalma sincs, miket néz, vagy miket csinál a számítógép előtt. Az iskoláé, ahol a digitális nevelés legtöbbször csak a jelszó rendszeres cseréjének fontosságáig terjed. De leginkább a miénk. Igen, elsősorban azoké, akik ilyesmiket néznek, lájkolnak, sőt fizetni is hajlandóak egy-egy extrém látnivalóért. Ráadásul a TikTok algoritmusa úgy működik, hogy minél bizarrabb, meghökkentőbb egy videó, annál több szem elé kerül. És minél többen látják, annál értékesebb lesz – nemcsak népszerűség, hanem pénz formájában is.
A legnagyobb veszély pedig abban rejlik, hogy ez a hozzáállás lassan normálissá válik. Hogy egy fiatal úgy nő fel, hogy természetesnek tartja: a nézettség a legnagyobb érték, és aki elég őrült vagy elég szégyentelen, az lesz a sikeres, a legmenőbb...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.