Egyesült az Air France és a KLM

Árbevétel alapján a világ legnagyobb légitársasága jött létre kedden, miután a KLM részvényeinek 89,2 százaléka az Air France tulajdonába került. Az egyesült cég tulajdonosaik szerint versenyképesebb lesz a túlkínálati légiközlekedési piacon, ugyanakkor több elemző szerint a fúzió csak névleges.

Árbevétel alapján a világ legnagyobb légitársasága jött létre kedden, miután a KLM részvényeinek 89,2 százaléka az Air France tulajdonába került. Az egyesült cég tulajdonosaik szerint versenyképesebb lesz a túlkínálati légiközlekedési piacon, ugyanakkor több elemző szerint a fúzió csak névleges.

Hétfőn kezdődött, és május 21-én ér véget az az időszak, amíg a KLM kisrészvényesei eladhatják papírjaikat a francia légitársaságnak. A KLM és az Air France kedden közös közleményben jelentették be, hogy bő egy nap alatt a KLM-részvények 89,2 százaléka került a francia cég birtokába. A két vállalat tervei szerint miután az összes KLM-tulajdonos eladta részesedését, a légitársaságot kivezetik az amszterdami tőzsdéről.

A két társaság fúzióját az Európai Bizottság már februárban jóváhagyta.

Árbevétel alapján az egyesült cég nagyobb, mint az eddig világelső Japan Airlines; utasforgalom tekintetében továbbra is az American Airlines vezet, második a United Airlines, majd az Air France-KLM-páros következik - írja a BBC.

A két légitársaság közös holdingtársaságot alapított; ez a társaság birtokolja a közös cég 100 százalékát. A holding holland tulajdonosai közül a legnagyobb a holland állam és két holland alapítvány. Az Air France alkalmazottai az új cégben 10,5, a korábbi KLM részvénytulajdonosok pedig 17,3 százalékkal rendelkeznek. A fúzió egyben az Air France magánosításának a kezdete: a francia légitársaságban az állami tulajdon mértéke 54,5 százalékról 43,7 százalékra csökkent, és a francia kormány szándékai szerint 20 százaléknál is alacsonyabb lesz.

A fúziós szerződés értelmében még három évig mindkét cég tovább használja saját márkanevét, és a KLM megőrizheti külföldi leszállási jogait is.

Előnyök és hátrányok

A légitársaságok arra számítanak, hogy az egyesülés nyomán csökkennek költségeik, nőnek bevételeik, így éves szinten 600 millió euróval több pénz marad a vállalatnál. Reményeik szerint a nagyvállalat könnyebben versenyezhet összes riválisával, így a fapadosokkal is.

A BBC-nek nyilatkozó egyik iparági szakértő ugyanakkor úgy vélte, hogy a kettős vállalati szerkezet miatt az egyesült cég nem tud majd gyorsan reagálni a piaci változásokra. A költségeket érintő döntéseket nem integrálták, tehát gondot okozhat, ha a kapacitások visszafogásáról vagy költségcsökkentésről kell döntést hozniuk a vezetőknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?