Csúsztat a tárca

Az egészségügyi minisztérium mindent megtesz annak érdékben, hogy a lakosságot meggyőzze reformlépéseinek helyességéről. Újabban azt hangsúlyozza, hogy végre sikerült jelentősen lecsökkenteni a gyógyszerkiadásokat, s ezáltal a súlyos betegségben szenvedők gyógyítása teljesen ingyenessé válhatott.

Az egészségügyi minisztérium mindent megtesz annak érdékben, hogy a lakosságot meggyőzze reformlépéseinek helyességéről. Újabban azt hangsúlyozza, hogy végre sikerült jelentősen lecsökkenteni a gyógyszerkiadásokat, s ezáltal a súlyos betegségben szenvedők gyógyítása teljesen ingyenessé válhatott. A nagyobb hitelesség kedvéért statisztikai adatokkal bizonyítja állítását. Ahogy az ilyenkor lenni szokott, a hozzáértők szerint a közzétett adatok nem teljesen fedik a valóságot.

Néhány csúsztatásra a szívgyógyászok hívták fel a figyelmemet, akik szerint a biztosító által térített generikus orvosságok némelyike a beteg állapotának rosszabbodásához vezet. De mert rendszerint a több betegségben szenvedők pénztárcája nem bírja a többletköltségeket, az önrész fizetését, nem a legkorszerűbb, leghatásosabb szereket használják.

Tehát az „ingyengyógyszer” nem a betegnek kerül sokba, hanem az egészségbiztosítónak. A minisztérium mégis tapsol, ugyanis az első negyedévben a biztosítók a tervezett gyógyszerkeretből kevesebbet költöttek. Annak ellenére, hogy a fránya orvosok nem mindig írták fel a szívbetegeknek az önköltségmentes, generikus orvosságokat. Konkrét szert emleget, a CO8CA01 csoportban az amlodipin hatóanyagú eredeti gyógyszert (vérnyomáscsökkentő), amelynek eladásából a gyártó, – minő arcátlanság – évi 500 milliós bevételt zsebel be, miközben a beteg önrésze is meghaladja a 200 koronát, pedig rendelkezésre áll a térítés nélküli generikus szívgyógyszer is. A bökkenő csupán az, hogy az első negyedévben nem állt az orvosok, betegek rendelkezésére a tárca által szorgalmazott és agyondicsért generikum – hangsúlyozták az orvosok.

A másik csúsztatással a becsületükbe gázol a tárca, hiszen a minisztérium úgy fogalmaz: „úgy tűnhet”, hogy a betegeknek csak drága orvosságot írnak fel az orvosok. Holott bizonyítottan épp az amlopidin hatóanyagú generikumból, – melynek gyártóját ki tudja, mi okból, hazaiként tart számon a tárca (holott amerikai többségi tulajdonú) – 279 209 csomagolás fogyott, míg az eredeti gyógyszerből csak 31 858 doboz. A különbségnek van anyagi vetülete is, az arány 1,7 millió dollár a 340 ezer dollárhoz – az eredeti gyógyszergyártó kárára, aki közismerten dollár százmilliókat költött a vérnyomáscsökkentő kutatásra, fejlesztésre.

Ezek ismeretében érthetetlenek a minisztériumi illetékesek eredeti gyógyszergyártókat elmarasztaló és támadó kijelentései. Annál is inkább, mert épp a generikumokat gyártó cég vitte Mexikóba azokat az orvosokat, akik a legtöbb biztosító által térített gyógyszert ajánlották és írták fel a betegeknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?