Ausztria nevetségessé tette magát

Az osztrák lapok szerint az ország lejáratta magát a nem-zetközi színterén azzal, hogy meg kell ismételni az elnök-választás második fordulóját.A Der Standard szerint az alkotmánybíróság döntésével az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kettős győzelmet ünnepelhet, hiszen sikeres beadványa által nemcsak úja

Az osztrák lapok szerint az ország lejáratta magát a nem-zetközi színterén azzal, hogy meg kell ismételni az elnök-választás második fordulóját.

A Der Standard szerint az alkotmánybíróság döntésével az osztrák Szabadságpárt (FPÖ) kettős győzelmet ünnepelhet, hiszen sikeres beadványa által nemcsak újabb esélyt kapott jelöltje, Norbert Hofer, hanem az FPÖ megmutatta, hogy a jelenlegi szociáldemokrata-néppárti vezetésű rendszer nem működik. A lap elemzése szerint a választási előírások átalakítására van szükség, és az alkotmánybíróság „történelmi döntésével” példát statuált a „nemtörődömség és a hanyagság ellen”. „Ausztria felsült, ezért mindennek logikus következménye, hogy nemzetközi megfigyelők érkezzenek a következő választásra” – írja a lap.

Az Österreich véleménye szerint Ausztria banánköztársaság lett. A kommentár kiemeli, hogy az adófizetők számára nemcsak drága lesz az új szavazás, hanem megismétlődik az a választási küzdelem, amely egyszer már megosztotta az országot.

Peter Filzmaier politológus szerint történelemi jelentőségű a döntés az osztrák választások és a modern demokrácia történetében egyaránt. Az osztrák közszolgálati televíziónak (ORF) nyilatkozó szakértő szerint a választási szabályokat nem szabad hanyag módon kezelni, egyúttal komolyabban kell venni a választási bizottságok tagjainak képzését.

Hans Bürger, az ORF belpolitikai szerkesztőségének vezetője szerint a két politikai oldal között nem lesz megnyugvás, hiszen az egyik megerősödve és igazolva érzi magát. Kifejtette: így a kormány számára még nagyobb a kihívás, hogy ne a belső vitákra koncentráljon. A szakértő úgy látja, hogy a kampány hajrájában majd a kormánynak kell ellátnia azt a kiegyenlítő szerepet, amelyet egy beiktatott államfő töltene be. A szakértő szerint a két jelöltnek nem lesz szüksége hagyományos értelemben vett intenzív választási kampányra, hiszen már a szavazók előtt ismert a portréjuk és programjuk. Úgy vélte: a május óta történt politikai események, főként a brexit lehet a további témája a kampánynak.

Az államfőválasztás május 22-i második fordulójában szoros küzdelemben Alexander Van der Bellen, a Zöldek által támogatott független államfőjelölt nyert, a voksok 50,35 százalékát szerezve meg, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltjével, Norbert Hoferrel szemben, akit a szavazásra jogosultak 49,65 százaléka támogatott. Van der Bellen alig több mint 31 ezer szavazattal előzte meg Hofert. A szavazás megismétlésére ősszel kerülhet sor.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?