A magyar lélekhez a „trianoni betegség” is hozzátartozik

„Hiszem, hogy az ember a természet gyermeke. Hiszek a természet éltető erejében, hogy megad mindent, amire szükségünk van.” A gondolatok Bernáth Ilonától származnak, aki eddig két könyvet írt a népi gyógymódokról, mindenekelőtt a Kárpát-medencei magyarság - beleértve a szórványmagyarságot is - ma élő népi gyógymódjairól az egészséges életmódért. Hihetünk neki, hiszen néprajzos és egészségügyi szakember is egyben.

„Hiszem, hogy az ember a természet gyermeke. Hiszek a természet éltető erejében, hogy megad mindent, amire szükségünk van.” A gondolatok Bernáth Ilonától származnak, aki eddig két könyvet írt a népi gyógymódokról, mindenekelőtt a Kárpát-medencei magyarság - beleértve a szórványmagyarságot is - ma élő népi gyógymódjairól az egészséges életmódért. Hihetünk neki, hiszen néprajzos és egészségügyi szakember is egyben.

- Hogy lesz egy szülésznőből természetgyógyász és néprajzos?

- Hosszú út, a gyermekkorban kezdődik, ugyanis a nagymamám egy gyógyító asszony volt, és az édesanyámtól megtanultam nagyon sok népi egészségmegőrző gyógyító módszert. Tizenöt éves koromban egy fantasztikus élmény ért Marosvásárhelyen, átéltem a születés csodáját és szentségét, és akkor fordultam életemben először a bábáskodás, gyermekáldás néprajzi vetületei felé. Akkor kezdtem ezeket gyűjteni, ezen gondolkodni. Miután elvégeztem az egészségügyi középiskolát és főiskolát, a figyelmem a természetgyógyászok felé terelődött, ugyanis megtapasztaltam, hogy ahelyett, hogy a betegeim száma csökkenne, mindig csak nőtt és nőtt. Rájöttem, hogy a betegeknek nem csak gyógyszer kell és testi támasz, hanem lelki támasz is. Ekkor fordultam a természetgyógyászat felé, nagyon sokat képeztem magam, és 18 oklevelet szereztem a természetgyógyászatnak és a hagyományos orvoslásoknak, így indiai, tibeti, kínai gyógyászatnak a szakágazataiban. Rájöttem, hogy a magyar ősi gyógyászatnak a legrégebbi rétege mennyire hasonlít szemléletében és módszerében a keleti hagyományos orvoslásokhoz, és utána néprajzi képzésben vettem részt. Azután kezdtem nagyon komolyan gyűjteni a magyar népi egészségtan, gyógyászatot, mindenféle betegségnek a magyar népi gyógyászatát, mert a régi asszonyok mindent tudtak gyógyítani összetett módszerekkel, persze a racionális, mágikus és pszichoterápiás módszerekkel. Mind alkalmazom, mert bármilyen betegségnél összetett gyógymódokra van szükség. Tehát a betegnek mindig kell gyógyítani a lelkét és a testét.

- Ezek hatásosabbak, mint a klasszikus orvosi módszerek és gyógyszerek?

- Attól függ, hogy milyen eset. Így egyértelműen nem lehet erre válaszolni, attól függ, hogy a beteg miben hisz. Ha például a beteg az ortodox orvoslásban hisz, akkor oda fordul, ott gyógyul meg. Nagyon sok orvost megjár, akkor fordul a természetgyógyászok felé. Én gyűjtöttem Kárpátalján, Felvidéken, Horvátországban, Szlovéniában, Erdélyben, Csángóföldön, Magyarországon, a régi asszonyok abszolút minden betegséget összetett módszerekkel tudtak gyógyítani. Köpölyözés, izzasztás, immunerősítés, ez egy ősrégi gyógyítási módszer, mert a sámánok, a táltosok is így gyógyítottak. Vagy a régi gyógyító asszonyok, javasasszonyok, csontrakenő asszonyok, az egyszerű falusi asszonyok most is Csángóföldön, Mezőségen így gyógyítanak. Tehát ez ősi tudomány, amit hála istennek átmentettek a mába, és még ma is fel lehet gyűjteni, egyfolytában gyűjtöm. Főleg az eleven falvakban, a szórványvidékeken találjuk meg ezt a tudást. A betegségeknek mondanivalójuk van. Hogyha egy fertőző betegségünk van, akkor az azt jelenti, hogy a fertőzés minket leállít, egy kicsit pihenjünk, magunkkal foglalkozzunk és megerősödjünk. Vagy hogyha egy epegörcsről van szó, akkor azt jelenti, hogy rejtett agresszió van bennünk, düh, amit nem adunk ki, nem mutatunk ki. A vesekő, a páros szervek mindig a párkapcsolatok problémáját mutatják, vagy például a mozgásszervi betegségek azt jelentik, hogy vagy túl mozgékonyak, vagy túl merevek vagyunk. Ha az ember befele fordul, és megérti a betegségének a rejtett mondanivalóját, szimbolikáját, akkor ezzel a tudatosodással már változtat a gondolkodásmódján, életmódján, és lehet, hogy többet nem ismétlődik meg. Tehát a magyar ősi orvoslás szemléletében és módszereiben nagyon-nagyon hasonlít a keleti hagyományos orvoslásokhoz. Ami közös, például a négy ősi természeti elemmel való gyógyítás, a vízzel, földdel, levegővel, tűzzel. És van egy archaikus gyógymód, amiről tanulmányt írtam, a szélterápia. Bárhova megyek és előadást tartok, mindig azt hangsúlyozom, hogy nekünk magyaroknak nem kell sem Nyugatra, sem Keletre fordulnunk, mert nekünk megvan minden tudásunk. Például Kárpátalján érdekes dolgot gyűjtöttem a népi sugárérzékeléssel kapcsolatosan. A macska semlegesíti a negatív földi energiákat és gyógyít. Például nagyon sok beteg embernél a macska arra a helyre megy, ahol baj van, és gyógyítja a macska az embert. Mert a macska a negatív energiákat beszívja, a kutya pedig a pozitív földsugárzásokra ül. Lehet használni a kutyát és a macskát mérőműszerül, hogy az ember hova tegye a dolgozó székét, vagy az ágyát.

- Melyik a leggyakoribb magyar betegség?

- Az érrendszeri betegségek a leggyakoribbak, de az érrendszeri betegségeket meg lehet előzni a magyar ősi hagyományban előforduló böjttel. Őseink húsvét előtt és karácsony előtt böjtöltek, és ez nemcsak a szervezetüket takarította ki, hanem lelkileg is regenerálódtak, megfiatalodtak és az immunrendszerük megerősödött. Tehát időnként szükségünk van méregtelenítő kúrákra, mert az immunrendszerünk így tud működni. A legtöbb betegség pszichoszomatikus, vagyis lelki eredetű. És hogyha a lelket erősítjük, akkor a testet is erősítjük. A magyar betegségekhez ez a trianoni betegség is hozzátartozik, ugyanis minden magyar embernek a lelke hozzátartozik a magyar nemzet lelkéhez. És ugye Trianon szétdarabolta, lefejezte, keze-lábát az országnak levágta, és ez a veszteség megmutatkozik a magyar embereknek a lelki világában. Itt annak lenne szerepe, hogy nem a mai világban vívó individualizmus uralkodjon közöttünk, hanem valahogy össze kellene fogjunk mi magyarok, hogy egymást lelkileg és mindenféle szempontból segítsük. Minden nép életében vannak ciklusok, és mindig váltakoznak. A rossz után következik a jó, tehát valahogy próbáljunk reménykedni abban, hogy hátha majd jobb lesz a magyarságnak.

Elhangzott 2004. augusztus 12-én.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?