Állítólag azt mondták a nagy közösségi portálok menedzserei, hogy ők bizony nem engednék meg, hogy a gyermekük regisztráljon az oldalra – valószínűleg ez nem véletlen. Pontosan tudják, hogy annak szinte csak negatív hatásai vannak, és ami még ennél is lényegesebb, függőséget okoz. Nem kicsit, nagyon. Gátolja a fejlődést, elveszi tőlük azokat az élményeket, amelyeket a való élet során tapasztalhatnának meg – hogy hogyan működik a világ, milyenek az emberek reakciói, megkülönböztetni a jót a rossztól, kifejleszteni az érzékenységet, érzelmeket.
A legkeményebb drog

Mostanában annyira divatos szó a gyermekvédelem, de valahogy az egyik legnagyobb veszélyről, a közösségi médiáról elfeledkezünk. Féltjük őket az alkoholtól, a kaszinótól, a dohányzástól, a drogoktól, de a közösségi médiától, az azon terjedő gyűlölettől, agresszív tartalomtól nem. Mintha az veszélytelen lenne... Így eljutottunk oda, hogy az, hogy milyen lesz a gyermek felnőttkorában, már sokkal inkább a közösségi média nevelése, s nem a szülőké. És ez nagyon nincs így jól.
A problémát felismerve az Európai Unió most azzal állt elő, hogy minden tagállamra kiterjedő intézkedéseket vezetne be, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi média túlzott használatának negatív hatásaitól. A kérdés már korábban is felmerült, Ausztrália már be is vezette, hogy 16 éves kor alatt bizonyos közösségi oldalakon nem lehet regisztrálni. Bevezetnék a digitális felnőttkor intézményét, amelynek lényege, hogy a kiskorúak csak szülői beleegyezéssel tudnának bejelentkezni a különböző közösségimédia-felületekre, például a TikTokra, az Instagramra vagy a Snapchatre. Kötelező lenne a felületeken az életkor-ellenőrzés alkalmazás beépítése, amelyet elsőként Görögország, Spanyolország és Franciaország tesztelhet majd.
Ilyen szabályozással talán újra elérhető, hogy a gyermekek sokkal egészségesebben fejlődjenek, mentálisan mindenképpen. Hogy ne egy influenszer legyen a példakép (aki az orruknál fogva vezeti őket – az így befolyó bevételből építi ki a luxuséletvitelét, amivel jellemzően fel is vág), hogy ne ezen platformok adják a napi élményeket, hanem a valós kapcsolatok.
Talán újra eljutunk oda, hogy ismét megtapasztalják, milyenek az igazi barátok, és nem az lesz a fokmérő, nem azzal fognak menőzni, természetesen csak az online térben, hogy kinek mennyi virtuális barátja van, hány influenszert követ. Arról nem is beszélve, hogy talán enyhül az a torz kép, amit a közösségi médiából kap, ahol szinte minden ismerős, influenszer csak fényezi magát, csak a jót posztolja ki magáról, azt sugallva, mintha az élet csak öröm és boldogság lenne. Sokan pedig olyan depresszív állapotba kerülnek, hogy az öngyilkosságba kergetik magukat.
Ha körülnézünk, pontosan látható, hogy a gyerekek (de a felnőttek is) a mobilok képernyőjéről szinte egy percre sem veszik le a tekintetüket. Az algoritmusok által eléjük tolt manipulatív tartalom pedig már kiskorától fogva függőségben tartja a felhasználókat. Ezt pontosan tudják a közösségi média tulajdonosai is, így nem véletlen, hogy ők eltiltják a gyermeküket a regisztrációtól. Bár sokan még felnéznek rájuk, pedig olyanok ők, mint a drogdílerek, akiknek nagyon jól sikerült a terítés. Ideje lesz felébredni, kijózanodni...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.