A fajok negyede kihalhat a melegedés miatt

A szárazföldi állat- és növényvilág fajainak negyede – több mint egymillió faj – végleg eltűnhet a Föld színéről a következő fél évszázadban várható globális éghajlat-melegedés miatt – erre a következtetésre jutottak brit tudósok.

A szárazföldi állat- és növényvilág fajainak negyede – több mint egymillió faj – végleg eltűnhet a Föld színéről a következő fél évszázadban várható globális éghajlat-melegedés miatt – erre a következtetésre jutottak brit tudósok.

A leedsi egyetem tudóscsoportjának vezetésével készült – ebben a témában az eddigi legátfogóbbnak minősített – tanulmány, amelyet a Nature című nemzetközi tudományos folyóirat közölt, azzal számol, hogy 2050-ig 0,5-3,0 Celsius fok közötti mértékben emelkedik az átlaghőmérséklet a világon. A szakértők négy földrészen 1103 növény- és állatfajt vizsgáltak, mindenféle fajtára kiterjedően, hogy reprezentatív mintát kapjanak.

A kutatás vezetője szerint a tudományos világ eddig is sejtette, hogy az éghajlat melegedése „bizony mértékű kihalással” jár majd, de senki nem számított arra, amit a csoport extrapolációval elvégzett számításai kimutattak. A szakértők arra jutottak, hogy egymillió fajnál jóval több kerülhet közvetlen veszélybe, ha a melegedés várható mértékére adott jóslat „felső vége” valósul meg.

A tanulmányban olyan megdöbbentő adatok állnak, hogy például az európai madárfajállomány negyede, a növényfajok 11-17 százaléka, az egyedülálló brazil szavannavilág növényeinek 45 százaléka – mintegy 2 ezer növényfaj – kihalhat az évszázad második felére. Az Ausztráliában honos 400 lepkefajból, amelyből 200 csak ezen a földrészen él, mindössze háromnak van esélye a tudósok szerint arra, hogy kényszerű elvándorlás nélkül kitartson jelenlegi élőhelyén, a fajállomány fele pedig nagy valószínűséggel végleg kipusztul. A tudósok szerint a környezeti katasztrófát csak az akadályozhatja meg, ha a világ haladéktalanul elkezdi az átállást a zöld technológiákra, és talál valamilyen megoldást a légkörben már felhalmozódott széndioxid mennyiségének aktív csökkentésére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?