Szobánk dísze is lehet: gyömbér és kurkuma
2019. december 3. 10:00

A gyömbér ősi magyar fűszer. A legrégebbi receptekben – így pl. a csáktornyai Zrínyi-udvar 17. századi kéziratos szakácskönyvében is – a húsok ízesítésekor használt szentháromság nem a só, bors és pirospaprika vagy fokhagyma, hanem a sáfrány, bors és gyömbér volt; utóbbival évszázadokkal ezelőtt a magyarok tojásos, húsos ételeket és süteményeket, tortákat ízesítettek. Rejtély, hogy később miért tűnt el a konyhákból. Aztán mint keleti fűszer tért vissza, jobban mondva robbant be hozzánk a vele egy családba tartozó testvérével, a kurkumával együtt.
Az egészséges táplálkozás szószólói a szervezetre gyakorolt tengernyi jó hatásuk miatt rendszeres fogyasztásukra buzdítanak, emellett a dísznövénypiac érdeklődését is felkeltették, hiszen különleges felépítésű virágzatuk rendkívül változatos alakú és feltűnően színes. Egyes fajok virágai ráadásul illatukkal bódítanak. Trópusi vidékről származnak, mégsem igényelnek különleges gondoskodást, cserepes vagy kerti dísznövényként is tarthatók, vágott virágként pedig akár két-három hétig virítanak. Tőosztással szaporíthatók, s gyökérről is hajtathatók.
Ha fogyasztásra ültetjük
Gyömbér: Válasszunk friss, egészséges, ránctalan gyökérdarabokat – legjobb bioboltból –, melyeken több szem is található. Áprilisban 20 cm távolságra egymástól ültessük el őket komposzt és kerti föld 1 : 1 arányú keverékébe (egy-egy gyökérdarab legalább 2,5 cm-es legyen, és legjobb, ha sekélyen, a rüggyel felfelé ültetjük). Ha cserépbe tesszük, keletre néző ablak felel meg számára a legjobban. 22–25 fok meleget és folyamatosan nyirkos – nem eláztatott – földet igényel. Pár nap alatt kicsírázik, de gyökerének kialakulásához akár tíz hónapra is szükség lehet. Havonta megszórhatjuk komposzttal, vagy tápoldatozhatjuk. Ha levelei leszáradnak – ez kb. októberben lesz –, az új gyökér használatra kész. Ablakban vagy szobai körülmények között télen is nevelhető, s az új gyökér akár már négy hónaposan kivehető. Ekkor már pikáns, de ízhatása elmarad az éretté mögött. A gyökerekből egy-két darabot mindig visszaültethetünk, így kellő tartalékra teszünk szert.
Kurkuma: A gyömbértől eltérően gyökere minden irányban hajt, ezért legalább 30 x 30 cm-es edényre van szükség a fejlődéséhez. Ha kisebbe tesszük, később a hajtásokat szét kell ültetni. Tehát: bioboltban vagy gazdapiacon válasszunk egy sokhajtású, egészséges anyagyökeret. Az ujjnyi, 2-3 rügyes gyökérnyúlványokat letörjük az anyáról, s rügyekkel felfelé négy-öt centi mélyre ültetjük őket; mint a gyömbérnél, itt is legjobb a komposzt, esetleg mulccsal kevert szubsztrát és kerti föld keveréke. Az edényt meleg, világos, de nem közvetlenül napsütötte helyre állítjuk (keleti ablakba, mint a gyömbért). Ha a levegő száraz, használjunk rendszeresen permetezőflakont, vagy finoman locsolgassuk a növényt. Lassan fejlődik, az első hajtások megjelenéséig akár 4 hét is eltelik, a gyökér szedhetőségéig pedig 6–8 hónapra van szükség. Amikor a levelek elkezdenek száradni, a gyökér szedhető. A száraz leveleket távolítsuk el, és a gyökérujjakból mindig csak annyit szedjünk fel, amennyire éppen szükségünk van, a növényt pedig hagyjuk tovább fejlődni.
Dísznövényként
A gyömbérféléknek rengeteg nemesített változatuk van, a legmutatósabb faj talán a Curcuma alismatifolia. Ha ilyen gyöktörzset vagy cserepes növényt kapunk ajándékba, nézzünk utána, hogy milyen gondozást igényel. A konyhában használt közönséges helyett keressünk tehát díszgyömbért, amelynek a virága sokkal mutatósabb. 12 °C alatt azonban ne próbálkozzunk a nevelésével, s azt is vegyük figyelembe, hogy térigénye elég nagy. A kurkuma virágzati szára 60 cm-re, a gyömbéré akár 1,5 méter magasra is megnőhet.
Ha gyökérről ültetjük, ugyanúgy járunk el, mint a használatra ültetett növények esetében: a gyöktörzset a rügyekkel felfelé kb. 4 cm mélyre ültessük tágas, nagy cserépbe. Laza, jó vízáteresztésű, enyhén savanyú talajt igényel; keverhetünk hozzá ⅓ rész tőzeget és ⅓ rész fertőtlenített homokot vagy perlitet. Lágy vízzel öntözzük, de ne áztassuk el. Mindig csak a talajfelszín kiszáradásakor locsoljuk. Hetente tápoldatozhatjuk (kálium- és foszfortartalmú lombtrágyával). A hűvös idő közeledtével a levelek leszáradnak, s a növény nyugalmi állapotba kerül. Virágot a második évtől hoz, de aztán évente többször is nyílik.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.