Roamingpara: hogyan kerülhet egy GB-nyi adat 12 ezer euróba...

Szerencsére a szlovákiai szolgáltatók is elkezdtek foglalkozni a kérdéssel, és sorra jelentik be az extra kiegészítő csomagokat, van olyan, hogy 3 GB adat 10 euró – és ez a legnépszerűbb egzotikus és EU-n kívüli országokban felhasználható

Az utóbbi időben nagyot változtak a roamingolási, azaz barangolási lehetőségek, elsősorban az eSIM-ek megjelenésének köszönhetően. A hagyományos megoldásoknál elképesztő árak vannak, akár 12 ezer euróba is kerülhet egyetlen gigabájtnyi adat, ha nem figyelünk! 

Éppen ezért felmerül a kérdés, melyik megoldást érdemes választani, ha az unión kívülre utazunk? Még itthon beszerezni, mobilappon, vagy inkább egy helyi kártyát választani a célországban, vagy pedig jobb, ha a hazai szolgáltató egyik csomagját aktiváljuk?

Még mielőtt a konkrét opciókra térnénk, előbb ejtsünk néhány szót az uniós roamingról. Ennek a szabályozásnak a lényege, hogy az EU országaiban, a hazai tarifacsomag szerinti áron, gyakorlatilag ingyenesen, pontosabban felár nélkül tudunk telefonálni (főleg ha korlátlan csomagunk van), hívást fogadni, és bizonyos, de bőven elegendő mértékben mobilinternetezni. 

Ám ha olyan ország(ok)ba utazunk, amely nem tagja az uniónak, akkor már nagyon drága a szolgáltatás, 

olyan is előfordul, hogy egy megabájtnyi adat például a népszerű Thaiföldön 12,20 euróba kerül – azaz egy gigabájt –, ami mai internetes sebesség és forgalom mellett nem sok – 12 370 euró! Azaz, ha valaki nem figyel erre, könnyen belefuthat egy csillagászati összegű számlába, amelyen még az sem segít, hogy be van állítva valamilyen havi felső korlát, mert a szolgáltató hivatkozhat arra, hogy a kinti szolgáltató késve küldte az adatokat a forgalomról. 

Korábban mindig azt szoktuk tanácsolni, hogy helyi SIM-kártyát vásároljunk, mivel ez a legolcsóbb megoldás – például a már említett Thaiföldön 10 euróért korlátlan adatkeretet is kaphatunk. Igaz, kicsit macerás, mivel kell még egy telefon, vagy egy olyan eszköz, amely dualSIM-es, és be is kell szerezni a csomagot. Főleg, hogy ha valaki több országba látogat, akkor mindenhol végig kell menni ezen a folyamaton. Igaz, mostanság már a helyi szolgáltatók által kínált SIM-kártya is ad olyan lehetőséget, hogy az appon belül aktiváljunk egy régiós (környező országokat magába foglaló) csomagot, néha csupán pár euró extráért.

A másik megoldás, ha már otthon, egy applikációban megvesszük a kinti adatkeretet – számos ilyen globális szolgáltató van, az árak is tudnak kedvezőek lenni, de nem árt több ajánlatot megnézni, mert nagy a szórás. Sőt, van olyan banki szolgáltató, amely szintén kínálja ugyanezt az opciót – bizonyos csomagok esetén akár díjmentesen is ad pár gigabájtnyi adatkeretet. 

És végül szerencsére a szlovákiai szolgáltatók is elkezdtek foglalkozni a kérdéssel, és sorra jelentik be az extra kiegészítő csomagokat, van olyan, hogy 3 GB adat 10 euró, a 10 GB pedig 25 euró – és ez a legnépszerűbb egzotikus és EU-n kívüli országokban felhasználható. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?