Ami működik Európán belül, hogy bármikor tudunk foglalni szinte bármilyen vonalon, az a hosszú távú járatoknál csak ritkán lehetséges
Ezért kockázatos az egyirányú repülőjegy a hosszú távú járatokra

Egyre gyakrabban hallani arról, hogy az olcsó jegyekre utazók úgy próbálnak meg spórolni vagy nagyon akciós jegyet vásárolni, hogy megveszik az első elérhető kedvezményes jegyet egy irányba, aztán majd „valahogy csak hazajutunk” – gondolják.
Ez a módszer leginkább a hosszú távú járatok esetében üthet vissza, és mivel most a Scoot fapados légitársaság hamarosan elindítja a Bécs–Szingapúr járatot, ismét érdemes átismételni a szabályokat, és felhívni a figyelmet a buktatókra. Annál is inkább, mivel már most is elérhetők a néha 200 euróba se kerülő jegyek a népszerű célállomásokra (köztük van Thaiföld, Malajzia, Szingapúr, Bali stb.). Igen ám, de sokszor csak egy irányba olcsó a jegy, a visszaútra szóló jegy már drágább. Ilyenkor jön a megoldás, hogy sokan megveszik az odautat, lesz, ami lesz alapon.
Az olcsó jegyben nincs semmi extra szolgáltatás
De nem szabad elfelejteni, a fapados légitársaságoknál az olcsó jegy azt is jelenti, hogy abban nincs semmi extra szolgáltatás (étel, ülőhelyválasztás, feladott csomag stb.). Így ennek hozzáadása – ha szükség van rá – jelentősen megdrágítja a teljes árat. Éppen ezért mindig jobb, ha oda-vissza útra foglalunk jegyet, ha tudjuk, meddig maradnánk, mivel bármennyire is kecsegtetően hangzik az egyirányú szuper olcsó ajánlat, a végén szinte biztos, hogy többet fizet az utas, mintha azonnal retúrjegyet vett volna – arról már nem is beszélve, hogy valószínűleg lényegesen körülményesebb lesz a hazautazás, és az is lehet, még valahol 10–20 órát is várni kell a repülőtéren vagy a tranzitként szolgáló városban (ami szintén költséges).
De miért körülményesebb a két egyirányú jegy foglalása a hosszú távú járatok esetén?
Mivel ezeken a vonalakon elsősorban nagy, hálózatos légitársaságok üzemeltetnek járatot, és az árszabályozásuk szerint náluk mindig a retúrjegy az, ami a legolcsóbban elérhető.
Vagyis ezek a légitársaságok nem jelentenek megoldást az olcsó hazaútra. Néha van-egy útvonal, légitársaság, amely időnként bedob egy-egy ilyen olcsó árat is (főleg azokon a vonalakon, ahol van fapados konkurencia is – például a Scootnak köszönhetően a minap láttam a Qatar Airwaysszel is 340 eurós egyirányú jegyet Szingapúr–Bécs vonalon, ami láthatóan reakció a járatnyitásra), de a leggyakrabban úgy tudunk végül hazajutni, hogy vagy veszünk egy drágább jegyet, vagy több - akár 2-3 átszállással jutunk csak haza. Sokáig tart, kényelmetlen, és szinte biztos, hogy drágább is, mintha azonnal retúrjegyet foglaltunk volna.
A világ nem Európa
A fentiekből kiderül, hogy ami működik Európán belül, hogy bármikor tudunk foglalni szinte bármilyen vonalon, az a hosszú távú járatoknál csak ritkán lehetséges. Míg az öreg kontinensen óriási a fapados konkurencia, ami alacsonyabban tartja a jegyárakat (kivéve, ha monopolhelyzetbe kerül egy-egy légitársaság valamelyik vonalon, vagy a főszezon két hónapjában), addig a távolabbra repülő légitársaságok közül csak egy-egy jelenik meg a piacon. Éppen ezért, ha tudjuk, meddig maradunk, érdemes minden esetben retúrjegyet foglalni, és nem bedőlni az akciós egyirányú jegyeknek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.