Nemrég a pozsonyi Zemníken tartották a szlovákiai válogatót (Fotó: canoe.sk)
Új ember a szlovákiai kajaknégyesben a szegedi világkupán

Pénteken az idei első vk-versennyel Szegeden rajtol el a kajak-kenusok 2025-ös nemzetközi idénye. A szlovákiai küldöttség egységeiben öt magyar sportoló kapott helyet.
A legnagyobb érdeklődés általában a férfi kajaknégyes összetételét kíséri, amelyben egy meglepő változás állt be: Samuel Baláž helyett Gacsal Ákos ül(t) be Denis Myšák, Zalka Csaba és Botek Ádám mellé az 500 méteres versenytávon. A csere hátteréről a három komáromi kajakos edzője, Likér Péter nyilatkozott lapunknak.
„A bevezetendő új kvótarendszerben az egész csapat pontszáma lesz a döntő a versenyeken. Azaz nekünk kell egy jó egyes menő, egy jó páros és egy jó négyes. Baláž úgy gondolta, tavaly elég jó eredményeket ért el egyéniben, ezért szeretné magát kipróbálni csak az egyesre koncentrálva, más számokat nem vállalva.
Ezt a lehetőséget meg akartuk neki adni, hogy ezen a világkupán csak erre figyeljen, aztán utána majd meglátjuk, milyen eredmények születtek
– magyarázta a szakember, aki arra is kitért, miért Gacsal került be a négyesbe a pozsonyi kajakos helyére.
– A hazai válogatón egyesben csak 9. lett, párosban viszont második. Kipróbáltuk a négyesben Milan Dörnert és Dominik Doktoríkot is. De a kajak egy nagyon fifikás sportág, mert láthattuk, hogy Varga Ádám és Kopasz Bálint, a világ legjobb 500-as menői nem jutottak be a döntőbe az olimpián. Szemre és az időeredményt nézve is Ákossal nézett ki a legjobban a négyesünk. Szerettünk volna neki lehetőséget adni, amennyiben lehet ezekre az érzésekre hagyatkozni.”
Felmérni, hol tartanak
Gacsal emellett K1 1000 méteren és Denis Myšákkal K2 500-on is rajthoz áll Szegeden. Utóbbi távon a szlovákiai válogatón győztes Zalka–Botek duótól számít jobb eredményre a szakvezetés.
„A tavalyi év alapján ők sem tartoznak a legnagyobb menők közé Európában, van még hova fejlődniük. A páros 500 nagyon nehéz szám, olyan kicsi különbségek vannak a hajók között, mint az úszók között szoktak lenni. Elvárás nagyon nincs, fel szeretnénk mérni, hol tart most a világ ebben a pillanatban, és hol tartunk mi”
– tette hozzá Likér.
Az U23-as kategóriára fókuszálva
Likér irányításával készül Bugár Réka is, aki a somorjai Sidó Biankával K2 500 méteren indul. Utóbbi egyéniben is rajthoz áll ezen a távon Szegeden, a női négyesben viszont egyikük sem szerepel a vk-n.
„Hat tehetséges lányunk van, és mind a hatnak akartunk találni olyan számot, amelyben jól érzik magukat. Ezért döntöttünk úgy, hogy Bianka megy egyest és párost is Rékával, és lesz egy másik duónk is a női K2 500-on. Erre az évre Biankával az egyest és a párost preferáljuk, már a rá váró U23-as versenyek fényében. A két világkupa-verseny pedig kitűnő lehetőségeket jelent a tapasztalatszerzésre”
– mondta az Új Szónak Honti Jenő, Sidó Bianka edzője.
Mivel az említett új kvótarendszer csak jövőre indul be élesben, az idei tesztévben kevésbé fontosak az eredmények Honti szerint is.
„Nyolc hónapja nem versenyeztünk, így minden lehetőséget ki akarunk használni, hogy minél több rutint szerezzünk az U23-as kvalifikációra, majd az U23-as Eb-re és vb-re”
– jegyezte meg a szakember.
A szegedi vk-viadalt péntektől vasárnapig rendezik meg a szegedi Maty-éren.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.