Mészárosok és hentesek

Vinny Jones, Terry Butcher, Claudio Gentile. Emlékeznek még rájuk? Nevük hallatán szurkolók és csatárok ezreinek rándul görcsbe a gyomra. De mi a helyzet a mai ámokfutókkal?
Angol etikett
Európa négy legerősebb bajnokságának fair-play statisztikáit böngészve kiderül, hogy még mindig az angolok a legsportszerűbbek.

Vinny Jones, Terry Butcher, Claudio Gentile. Emlékeznek még rájuk? Nevük hallatán szurkolók és csatárok ezreinek rándul görcsbe a gyomra. De mi a helyzet a mai ámokfutókkal?

Angol etikett

Európa négy legerősebb bajnokságának fair-play statisztikáit böngészve kiderül, hogy még mindig az angolok a legsportszerűbbek. Persze a statisztikai adatok nem tekinthetők teljesen objektíveknek: amiért Spanyolországban azonnal kiállítás jár, azt Angliában olykor le sem fújják. Bár a szabályok mindenütt ugyanazok, az emberi tényező mégsem hagyható figyelmen kívül: gondoljunk csak a filmsztárként pózoló, a lapokat bőkezűen osztogató hispán sporikra. Ennek is köszönhető, hogy Spanyolországban kerülnek elő leghamarabb a színes kártyák a bírói zsebekből. Érdekesség, hogy míg az angol, a spanyol és a német ligában évről évre több sárga lapot osztanak ki, addig Olaszországban – némileg meglepő módon – a tavalyi évhez képest csökkent az egy mecscsen kiosztott lapok száma (4,7-es átlag helyett csak 4,3).

Spanyolország: tízből kilenc

Minden ligában vannak persze az átlagnál sportszerűbb és sportszerűtlenebb csapatok. Nem sok értelme lett volna a különböző bajnokságokban szereplő klubokat közös táblázatba szerkeszteni: a sportszerűtlenségi lista első tíz helyéből kilencet spanyol csapatok szereztek volna meg, egyedül az olasz listavezető Lecce tudott volna közéjük férkőzni. A németek viszonylag alacsony pontszámait főleg az magyarázza, hogy a Bundesligában öt-hat meccsel kevesebbet játszottak le eddig a csapatok, mint a másik három bajnokságban.

Tarantino kísérti Tarantinót

A lapokat nem ligák vagy csapatok kapják, hanem hús-vér emberek. Találunk köztük igazi mészárosokat, kilencven percen át piszkálódó szabályszegőket és örökös szerencsétleneket egyaránt. Meglepetésre egy brazil, a zaragózai Alvaro emelkedik ki közülük a maga 11 sárga lapjával.

Az őt követők (tíz sárga lap) között egy igazi ászt találunk: a Totti-affér óta elhíresült dánt, Poulsent. A Schalke középpályása ráadásul még csak a Bundesliga féltávjánál jár. Az olasz ligát olyan elvetemült játékosok képviselik, mint Conti, Coppola, Bega vagy Pinzi, akik tavaly is előkelő helyen végeztek a sportszerűtlenségi listán – a hagyományt idén is folytatják. Az udinei Pinzi például eléggé bekezdett januárban: egy héttel ezelőtt Cufre leütése miatt már a 24. percben pirosat kapott; de január 8-án, Cagliariban is kiállították. Angliát az örök renitens Davids-on kívül egy ifjonc, Sissoko képviseli. A Liverpool légiósa eddig 8 sárgát iparkodott össze magának eddigi 17 bajnokiján, míg a Liverpool tavalyi rekordere, Luis Garcia az egész 2004/2005-ös szezonban mindössze hatszor kapott figyelmeztetést: Sissokóval tehát nemcsak egy tehetséges szűrőt, hanem egy lehetséges rekordert is vettek az angolok. Emellett még néhány nevesincs spanyol focistára hívnánk fel a figyelmet. A Santanderes Oriol kiszámíthatósága minden edző álma: idei kilenc fellépéséből hétszer besárgult. Nála csak a bilbaói Tarantino adatai elképesztőbbek: három meccs, három sárga lap, két kiállítás. Pedig nem is Quentin a keresztneve, hanem Francisco Javier. Névrokona, Javier Clemente mindenesetre január közepén kölcsönadatta a másodosztályú Numanciának. (ktn)

Az idei szezon legsportszerűtlenebb játékosai

Sárga lapok:

11: Alvaro (Zaragoza)

10: Conti (Cagliari), Albelda (Valencia), Poulsen (Schalke)

9: Davids (Tottenham), Alves (Sevilla), Rivas (Getafe), Gerardo (Malaga), Moraton (Santander)

8: Sissoko (Liverpool), Coppola (Messina), Alberto (Siena), E. Filippini (Treviso), Luccin (Atl. Madrid), Fleurquin (Cadiz), Pablo Garcia (Real Madrid), Toledo (Zaragoza)

Sárga- és piros lapok a topligákban

2005/2006 Sárga lapok Piros lapok Lapok száma/meccs

Anglia 709 42 3,4

Németország 621 30 4,3

Olaszország 851 62 4,3

Spanyolország 999 82 5,4

A legsportszerűtlenebb csapatok

Összpontszám* Sárga Piros lapok Azonnali

lapok (két sárgáért) piros lapok

1. Blackburn 54 43 1 3

2. Bolton 52 45 2 1

3. Newcastle 49 39 2 2

4. Manchester City 46 44 1 0

Összpontszám* Sárga Piros lapok Azonnali

lapok (két sárgáért) piros lapok

1. Wolfsburg 53 44 3 1

2. Köln 51 43 1 2

3. Schalke 49 47 1 0

4. Duisburg 48 42 3 0

Összpontszám* Sárga Piros lapok Azonnali

lapok (két sárgáért) piros lapok

1. Lecce 67 55 3 2

2. Udinese 63 49 4 2

3. Messina 62 59 0 1

4. Reggina 60 41 2 5

Összpontszám* Sárga Piros lapok Azonnali

lapok (két sárgáért) piros lapok

1. Racing Santander 86 66 1 6

2. Real Madrid 70 53 4 3

3. Espanyol 70 56 4 2

4. Atletico Madrid 70 59 1 3

* A táblázatban az idei szezon eddig lejátszott mérkőzéseinek adatai szerepelnek. Az összpontszám a következőképpen áll össze: a sárga lapokért 1, a két sárgáért kapott pirosakért 2, az azonnali kiállításokért 3 pont jár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?