Brahim Díaz: árnyékból reflektorfénybe

Brahim Díaz

A 2025/2026-os Afrikai Nemzetek Kupája csoportkörében nem történt bombameglepetés, azaz a sztárcsapatok hozták a formájukat, és már a torna kicsúcsosodása következik a legjobbakkal, köztük egy remeklő marokkói sztárral.

Algéria és Nigéria mindhárom mérkőzését megnyerte, rajtuk kívül a házigazda Marokkó, a címvédő Elefántcsontpart, Egyiptom és Szenegál ment tovább csoportgyőztesként – nem véletlen, hogy közülük kerültek ki az elődöntősök is.

A végső győzelemre is esélyes csapatok közül Szenegál a 16 között Szudánt (3–1), a negyeddöntőben Malit (1–0) győzte le, míg soron következő ellenfele, Egyiptom előbb Benint verte hosszabbításban 3–1-re, majd ötgólos thriller során 3–2-vel ejtette ki az elefántcsontpartiakat.
A másik ágon Nigéria nagyon meggyőző teljesítménnyel rukkolt ki Mozambik (4–0), majd Algéria ellen (2–0), míg Marokkó, ha szűken is, de elintézte Tanzániát (1–0), majd Kamerunt (2–0).

A torna eddigi legnagyobb hőse is a házigazda soraiból került ki: Brahim Díaz ugyanis minden mérkőzésén betalált, és öt találatával vezeti a góllövőlistát.

Díaz

Sokra vitte Málaga Messije

Az andalúz születésű sztár honosítása az utóbbi évek egyik legnagyobb húzása volt a nemzetközi labdarúgásban. Brahim Díaz a spanyolországi Málagában született spanyol anyától és marokkói apától. Édesapja, Szufiel Abdelkader Mohand egy észak-afrikai spanyol enklávéból, Melillából származott, és futballkarrierre vágyva a Málaga csapatában játszott, bár az első osztályig sohasem jutott el.

Ami neki nem sikerült, azt a sors a fiának megadta: a tehetségét már korán felfedezték, a neten megtalálható egy olyan 2007-es videó, amelyen a helyi riporterek már „Málaga Messijének” nevezték.

Az alacsony, ügyes srác kiválóan látott a pályán, a passzainak szeme volt, és nagy lövőerővel rendelkezett. Ugyan mind a Real Madrid, mind a Barcelona megpróbálta leigazolni, végül mégis a Manchester Cityben kötött ki, köszönhetően Manuel Pellegrininek, a chilei menedzser éppen Málagából ment az angol csapathoz, azaz tökéletesen tudta, mire képes a kiszemeltje.

A City 300 ezer eurót fizetett érte, Brahim pedig, aki akkor töltötte be a 14. életévét, szüleivel és húgaival a Brit-szigetekre költözött. Profi debütálására már Pep Guardiola irányítása alatt került sor 2016 szeptemberében, egy hónappal 17. születésnapja után, de igazából sohasem volt esélye, hogy megszilárdítsa a helyét a legjobbak között. Három szezon alatt 15 tétmérkőzésen léphetett pályára, két gólt szerzett, így amikor lejárt a szerződése 2019-ben, nem tétovázott, és elfogadta a Real Madrid ajánlatát.

A ManCity jól járt, hiszen 17 millió euróért passzolta tovább, de a szélső Madridban se nagyon találta a helyét, és hogy több játékidőt kapjon, az AC Milanhoz ment kölcsönbe. A húzás bevált, három év alatt 124 tétmérkőzést (közte 91 bajnokit) vívott Milánóban, és Cristiano Ronaldo, illetve Danilo után a futballtörténelem harmadik olyan játékosa lett, aki megnyerte a Premier League-et, a La Ligát és a Serie A-t is.

Bejött a merész váltás

2023-ban visszatért a Real Madridhoz, és úgy tűnt, révbe ér. Első szezonjában 44 tétmérkőzésen 12 gólt és 10 asszisztot jegyzett, igaz, mindössze 2066 percet töltött a pályán, azaz átlag egy félidőt kapott meccsenként.

2024–25-ben 40 percre romlott ez az átlag, de legalább már 56 összecsapáson kapott lehetőséget (hat gól, nyolc gólpassz). A jelenlegi szezonban azonban ennél is rosszabb a helyzet: 18 mérkőzésen 484 perc játékidőt kapott, mindössze egy gólra és két asszisztra futotta erejéből. Úgy érezte, a kiutat a válogatott jelentheti, és így is vágott neki az Afrika-kupának.

Az persze önmagában érdekes, hogy jutott el idáig. A középpályás ugyanis végigjárta a spanyol korosztályos csapatokat, 2016-ban tagja volt az U17-es Európa-bajnokságon ezüstérmet nyert együttesnek, sőt, 2021 nyarát, a Covid-tombolás közepette még a felnőtt válogatottban is bemutatkozhatott egy Litvánia elleni, 4–0-s felkészülési mérkőzésen, ahol gólt is szerzett.

Azonban azt érezte, arra nem várhat, hogy betegségek és vírusok miatt mindig kiesnek játékosok, és miután a marokkói szövetség megkereste, igent mondott a váltásra.

Egy egyszerű srác álmokkal

A Marca 2024. március 10-én írta meg, hogy Díaz hivatalosan is tájékoztatta a Marokkói Királyi Labdarúgó-szövetséget, három nappal később Walid Regragui szövetségi kapitány beválogatta a keretbe, március 22-én pedig Angola ellen debütált is.

„Száz százalékban spanyolnak és száz százalékban marokkóinak érzem magam. 

Hatalmas a szeretet, amit ez a két csodálatos ország mutatott irántam. Marokkói gyökereim vannak, de Spanyolországban nőttem fel. Mindig a szívemre hagyatkozom a döntéseimben, és most is így volt. Egy egyszerű srác vagyok álmokkal. A marokkói szeretet és projekt nagyon jónak tűnik” – nyilatkozta egy 2024 márciusában adott interjúban.

Innentől már kirobbanthatatlannak bizonyult, így a mostani Afrika-kupát sem hagyhatta ki. Bár Madridban nehéz időszakot élt meg, hiszen mindössze háromszor volt kezdő a La Liga 2025–26-os szezonjában, és ezek közül az egyik alkalommal a félidőben lecserélték, a nemzeti csapatban új életre kelt.

A világ legjobbja lehet?

A The Athletic azt írta, egyetlen sportolót sem imád annyira a marokkói közönség, mint Asraf Hakimit, aki legutóbb az év legjobb labdarúgója volt Afrikában, 2025-ben a FIFA beválasztotta a legjobb tizenegybe, emellett a Paris Saint-Germainnel megnyerte a Bajnokok Ligáját. Egészen mostanáig, Brahim Díaz népszerűsége ugyanis éppen felülmúlhatatlannak tűnik.

„Lehet, hogy ő lesz a világ legjobb játékosa. Természetesen ma ő a csapatom X-faktora. Szeretnék gratulálni neki, mert megértette, mit jelent marokkóinak lenni: futni, küzdeni és odaadnia mindent, amije csak van” – mondta róla Regragui kapitány.

A jelenlegi tornán mutatott gólerős teljesítményére még a híres marokkói író, Tahar Ben Jelloun is reagált.

„Köszönöm, Brahim Díaz! A marokkói diaszpóra figyelemre méltó. Annak ellenére, hogy Spanyolországban vagy Hollandiában születtek, szívükben hordozzák hazájukat, és szenvedélyes játékkal ünneplik azt. Ezek az emigráció gyermekei áldást jelentenek az ország számára” 

– írta a 81 éves író.

Cikke ugyanakkor némi vitát is kiváltott, mert amíg Díazt istenítette, addig megkérdőjelezte Lamine Yamal, a Barcelona sztárjának döntését, aki éppen az ellenkező utat választotta, amikor úgy döntött, hogy Spanyolországot képviseli.

A frusztráció érthető, Marokkó akár a világbajnokságon is az esélyesek közé tartozhatna Yamallal.

Hogy Marokkó meddig jut, az szerdán este kiderül, amikor Nigéria ellen elődöntőt játszik. A másik ágon Szenegál–Egyiptom mérkőzésre kerül sor.

Eredmények

Afrika-kupa

Csoportmérkőzések - A csoport:
■ Marokkó–Comore-szigetek 2–0
■ Mali–Zambia 1–1
■ Marokkó–Mali 1–1
■ Zambia–Comore-szigetek 0–0
■ Zambia–Marokkó 0–3
■ Comore-szigetek–Mali 0–0

 
B csoport:
■ Dél-afrikai Köztársaság–Angola 2–1
■ Egyiptom–Zimbabwe 2–1
■ Egyiptom–Dél-afrikai Köztársaság 1–0
■ Angola–Zimbabwe 1–1
■ Zimbabwe–Dél-afrikai Köztársaság 2–3
■ Angola–Egyiptom 0–0


C csoport:
■ Nigéria–Tanzánia 2–1
■ Tunézia–Uganda 3–1
■ Nigéria–Tunézia 3–2
■ Uganda–Tanzánia 1–1
■ Tanzánia–Tunézia 1–1
■ Uganda–Nigéria 1–3

 
D csoport:
■ Kongói DK–Benin 1–0
■ Szenegál–Botswana 3–0
■ Szenegál–Kongói DK 1–1
■ Benin–Botswana 1–0
■ Benin–Szenegál 0–3
■ Botswana–Kongói DK 0–3

 
E csoport:
■ Burkina Faso–Egyenlítői-Guinea 2–1
■ Algéria–Szudán 3–0
■ Egyenlítői-Guinea–Szudán 0–1
■ Algéria–Burkina Faso 1–0
■ Egyenlítői-Guinea–Algéria 1–3
■ Szudán–Burkina Faso 0–2


F csoport:
■ Elefántcsontpart–Mozambik 1–0
■ Kamerun–Gabon 1–0
■ Gabon–Mozambik 2–3
■ Elefántcsontpart–Kamerun 1–1
■ Gabon–Elefántcsontpart 2–3
■ Mozambik–Kamerun 1–2


Nyolcaddöntők
Szenegál–Szudán 3–1 (2–1)
29., 45+3. Pape Gueye, 77. Mbaye, ill. 6. Abdallah
Mali–Tunézia 1–1 (0–0), tizenegyesekkel: 3–2
90+6. (11-es) Sinayoko, ill. 88. Sauat  26. W. Coulibaly (Mali)
Marokkó–Tanzánia 1–0 (0–0)
64. B. Díaz
Dél-afrikai Közt.–Kamerun 1–2 (0–1)
88. Magkopa, ill. 34. Tchamadeu, 47. Kofane
Egyiptom–Benin 3–1 (0–0), hosszabbítás után
69. Attia, 97. J. Ibrahim, 120+3. Szalah, ill. 83. Dossou
Nigéria–Mozambik 4–0 (2–0)
20. Lookman, 25., 47. Osimhen, 75. A. Adams
Elefántcsontpart–Burkina Faso 3–0 (2–0)
20. Am. Diallo, 32. Diomande, 87. B. Touré
Algéria–Kongói DK 1–0 (0–0) hosszabbítás után
119. Bulbina

Negyeddöntők
Algéria–Nigéria 0–2 (0–0)
47. Osimhen, 57. A. Adams
Egyiptom–Elefántcsontpart 3–2 (2–1)
4. Marmus, 32. Rabia, 52. Szalah, ill. 40. Fatuh (öngól), 73. G. Doué
Mali–Szenegál 0–1 (0–1)
27. Ndiaye
Kamerun–Marokkó 0–2 (0–1)
26. D. Díaz, 74. Szajbari

Az elődöntő párosítása
január 14.
18:00 Szenegál–Egyiptom
21:00 Marokkó–Nigéria

A 3. helyért
január 17.


Döntő
január 18.


 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?