Az antifutball nyert

Porto. A hosszabbítás 15. percében szerzett ezüstgóllal Görögország válogatottja megverte az addig egyértelműen jobb, és a találkozót szinte végigtámadó cseh válogatottat. A vasárnapi döntőben Portugália–Görögország párharc következik.

Az előzetesen esélyesebbnek tartott csehek számára rossz ómen volt, hogy Collina utoljára vesztes Eb-meccset vezényelt ellenük (2000-ben a hollandok ellen), a statisztika azonban Nedvědék mellett szólt: eddig még egyszer sem kaptak ki a görögöktől, s a legutóbbi öt Eb-mérkőzésük mindegyikén lőttek legalább két gólt. Bár Otto Rehhagel, a görögök német szövetségi kapitánya a két csatárra emberfogót állított (Kollert Kapszisz, Barošt Szeitaridisz őrizte), a meccs elején a cseh középpályás sor megpróbálta pótolni a lefogott támadókat, és a 3. percben szerencséjük volt a görögöknek: Rosický húszméteres kapáslövése után a labda a felső lécről pattant vissza a mezőnybe. Három perccel később az elmélázó védők között Jankulovski törhetett be a tizenhatosba, de bombáját Nikopolidisz szögletre ütötte. „Gólt akarunk!“ – skandálta a Dragao-stadion lelátóján a mintegy háromezres cseh tábor, a két kihagyott helyzet után azonban visszaesett az iram, s csak Koller felhőfejese jelentett némi veszélyt – a labda Nikopolidiszt becsapva a keresztlécre pattant. A görögök rendezték soraikat, masszívan védekeztek és kontrákra építették a taktikájukat. Egy ilyen gyors ellentámadás után a 29. percben helyzetbe is kerültek, Vrizasz csak centikkel maradt le egy bal oldali beadásról. A csehek Jankulovskival válaszoltak, de Nikopolidisz ismét résen volt. Karel Brückner edző gondjai a 38. percben kezdődtek: Pavel Nedvěd csapatkapitányt térdsérülés miatt le kellett cserélni (helyére a hollandok elleni győztes gól szerzője, Vladimír Šmicer állt be). A félidő utolsó eseménye: a mezőny legaktívabbja, Jankulovski egy megkerülős csel után (Katszuranisz volt az áldozat) mintegy 30 méterről emeléssel próbálkozott, de a labda centikkel fölé szállt. A második félidőben bunkervédekezésre rendezkedtek be a görögök, és folyamatos szabálytalanságokkal faragták a cseh futballistákat (főleg Barošt) – tehették, mert Collina játékvezető rendre szemet hunyt a lapot érdemlő megmozdulások felett. Támadtak ugyan a csehek, de próbálkozásaikból hiányzott a váratlan ötlet, felíveléseik pedig nem jutottak el Kollerig. A görögök tördelték a játékot, minden lehetséges módon húzták az időt, de a 80. percben így is óriási helyzet adódott a csehek előtt, egy Rosický–Koller kényszerítő után utóbbi egyedül kapta a labdát, de 10 méterről mellé lőtt. Következhetett a hosszabbítás, és a 103. percben Dellasz fejesénél Čechnek bravúrra volt szüksége. A görögök A kihagyott meccslabda után következhetett a hosszabbítás, a 105. percben pedig jött a hidegzuhany: Tszartasz bal oldali szögletére Dellasz érkezett a rövid saroknál, és a kapu közepébe fejelt: 1:0 – Görögország az Eb-k történetének első ezüstgóljával jutott a döntőbe. (ú) Görögország–Csehország 1:0 (0:0, 0:0) Porto, Dragao-stadion, 45 000 néző. Góllövő: Dellasz (105.). Játékvezető: Pierluigi Collina (olasz). Sárga lap: Szeitaridisz, Hariszteasz, Karagunisz, illetve Galásek, Šmicer, Baroš. GÖRÖGORSZÁG: Nikopolidisz–Szeitaridisz, Kapszisz, Dellasz, Fisszasz–Katszuranisz, Baszinasz (72. Jannakopulosz), Zagorakisz, Karagunisz–Vrizasz, Hariszteasz. Vezetőedző: Otto Rehhagel; CSEHORSZÁG: Čech–Grygera, Bolf, Ujfaluši, Jankulovski–Poborský, Rosický, Galásek, Nedvěd (40. Šmicer)–Koller, Baroš. Vezetőedző: Karel Brückner.