Van jövője a regionális oktatásnak – állítja Herdics György

Új, akkreditált képzésekkel és nagyszabású, nemzetközi tervekkel kezdődik az új tanév a Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskolán.DunaszerdahelyA nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a lengyelországi Varsói Menedzsment Egyetem (Warsaw Management University) képzéseire is jelentkez

Új, akkreditált képzésekkel és nagyszabású, nemzetközi tervekkel kezdődik az új tanév a Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskolán.

Dunaszerdahely

A nemzetközi együttműködésnek köszönhetően a lengyelországi Varsói Menedzsment Egyetem (Warsaw Management University) képzéseire is jelentkezhetnek a diákok. Herdics Györggyel, a Szent Erzsébet Főiskola dunaszerdahelyi kihelyezett tagozatának igazgatójával, a varsói egyetem prorektorával a dunaszerdahelyi képzésekről, az anyanyelvi felsőoktatásról és a regionális főiskola-hálózatról beszélgettünk.

A dunaszerdahelyi kihelyezett tagozaton két egyetem kínál képzéseket a hallgatóknak. Melyek ezek?

Az egyik a pozsonyi Szent Erzsébet Egészségügyi és Szociális Munka Főiskola, amelynek több kihelyezett tagozata van, az egyik Dunaszerdahelyen. Az intézmény egészségügyi képesítést nyújt elsősorban ápolói, közegészségügyi és szociális munka szakon. Képzéseink szlovák és magyar nyelven is akkreditáltak, ezzel nem sok egyetem büszkélkedhet. Pozsonyban akkreditált pszichológiaoktatás is folyik, nálunk alapfokú tanulmányi szak működik, a varsói egyetem mesterképzést nyújt. A Szlovákia és Lengyelország közötti egyezmény értelmében a két ország kölcsönösen elismeri az akadémiai és a tudományos fokozatokat, az ott kapott diploma egyenértékű a hazaival. Dunaszerdahelyen most – ahogyan az előző években is – szociális munka szakot nyitunk, és elindul a varsói egyetem magyar nyelvű pszichológia és zsurnalisztika képzése.

Honnan ered a két egyetem közötti együttműködés?

Mindkét nemzet, a magyar és a lengyel is gyakran emlegeti a magyar–lengyel barátságot. Különböző fórumokon találkoztunk, azokon született az ötlet, hogy a pozsonyi szlovák nyelvű képzés mellett nálunk lehetne magyar nyelvű oktatás.

Elég pedagógusa van az egyetemnek?

A pedagógusok többsége óraadó tanár, igyekszünk a mi régiónkból előadókat megszólítani. A gyakorlati tantárgyakra tapasztalt, gyakorlott oktatókat találtunk, akiknek megvan a megfelelő végzettségük. Az újságírói szakon hazai és magyarországi szakemberek oktatnak majd. Többek között Pekár István, a Duna tévé egykori vezérigazgatója, Jónás István, a Magyar Rádió egykori vezérigazgatója, Csermák Zoltán, a Duna Médiaszolgáltató Kft. kiemelt szerkesztője, Pék Zoltán, a Frekvenciatanács tagja, a Pátria rádió egykori főszerkesztője, Póda Ezsébet, a Csallóköz főszerkesztője, Rajkovics Péter, a Dunaszerdahelyi Hírnök főszerkesztője, Nagy Attila helytörténész.

Mekkora igény van a pszichológus-, illetve az újságíróképzésre?

Nem tudok arról, hogy létezik magyar nyelvű pszichológusképzés, zsurnalisztikapróbálkozások már voltak, szerkesztői szak is létezik. A nálunk induló képzés a varsói egyetem menedzsment szakának zsurnalisztika szakiránya. Ez a lengyel törvények szerint akkreditált. Dunaszerdahelyen a varsói egyetem konzultációs központjában várjuk a hallgatókat.

Sokan bizalmatlanok a fiatal, úgynevezett vidéki egyetemekkel szemben. Mivel győzné meg a kétkedőket?

A varsói egyetem 22 éves, a Szent Erzsébet Főiskola 15, az elsőnek jelenleg hétezer, a másiknak mintegy tízezer hallgatója van. A bizalmatlanság egyik oka az lehet, hogy a hallgatók nagy része meg akarja tapasztalni az egyetemi életet, erre azonban nem mindenkinek van lehetősége. Magyarországon is egyre jobban elterjednek az úgynevezett közösségi egyetemek. Azokban a városokban, ahol nincs egyetem, ezek az intézmények igyekeznek kiszolgálni a hallgatókat. Eddig a diák ment az iskola után, most megfordult a trend. Persze, ez nem biztos, hogy ideális. Sokan könnyebben élnek a helyben elérhető lehetőséggel, elsősorban azok, akik munka mellett tanulnak. Nekünk az is nagyon fontos, hogy magyarul oktassunk. Mindig elmondom, hogy fontos a diploma, de nem az a cél. A diploma csupán eszköz, amelynek segítségével elérhetjük a célunkat.

Hogyan látja az iskola jövőjét?

Gazdasági kifejezésekkel élve az iskola igazodik a kereslethez. Egy idő után telítődik a piac, és nekünk alkalmazkodni kell. Szeretném, hogy minél jobban kiépüljön a dunaszerdahelyi központ, hogy elérhetővé váljon szélesebb körben is a tanulás. Az utóbbi időben több magyarországi egyetemmel tárgyalunk az együttműködésről. Az emberek fogékonyak a helyben kínált lehetőségre, ahol azok is tanulhatnak, akik nem tudnak más városokba utazni. Van jövője a regionális oktatásnak. (PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?