Szeretnék, ha világörökségi listára kerülne az erődrendszer

Komárom. A két Komárom katonai erődeinek kezelői és hasznosítói novemberre készítik el közös pályázatukat annak érdekében, hogy a létesítmények a világörökség részévé válhassanak – hangzott el tegnap a Monostori erődben tartott sajtótájékoztatón.

Mittelbach Vilmosné, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) Komárom-Esztergom megyei kirendeltségének vezetője emlékeztetett arra, hogy a komáromi erődrendszer kiépítése 1809-ben kezdődött és 1877-ig tartott. A Duna jobb partján építették fel a Monostori, az Igmándi és a Csillag erődöt. A Monostori erődöt 1945-ig a királyi honvédség, majd 1991-ig az egykori szovjet haderő használta.

Az épületegyüttes helyreállítása a szovjet katonák távozása után a lőszer- és a robbanóanyag fokozatos eltávolításával kezdődött meg, hasznosítása pedig 2000-ben, a Monostori Erőd Hadkultúra Közhasznú Társaság megalapítása után.

„Az elmúlt 14 évben csaknem egymilliárd forintot fordított a kincstár a komplexum fejlesztésére. Múzeumok és kiállítások nyíltak, a látványos programok látogatók tízezreit csalják ide évről évre” – mondta a kirendeltség vezetője. Szólt arról is, hogy az Igmándi erőd egy római kori kőtárnak ad otthont. A létesítményt a jövőben elsősorban a lovassport kedvelői és az ifjúság számára szeretnék működtetni, és fokozatosan bővíteni is.

A Csillag erőd tulajdonjogát a közelmúltban szerezte meg a KVI egy kereskedelmi cégtől. Ezt a létesítményt borászati-gasztronómiai központként tervezik hasznosítani. A három objektum hasznosítási jogát azért kapta meg a közhasznú társaság, hogy az állami pénzek mellett magántőkét és uniós forrásokból szerzett pénzeket is be tudjon vonni fenntartásukba, üzemeltetésükbe – mondta Mittelbach Vilmosné.

Varga István, a kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a fejlesztések, a látnivalók sokasága és a vonzó programok együttes eredményeként ma már önfenntartó kulturális létesítmény az erőd. „Törekvéseink helyességét igazolja, hogy például tavaly nyolc pályázaton 89 millió forintot nyertünk” – tette hozzá. Az ügyvezető a jövőbeni tervek között említette egy kulturális kutatótábor, egy ifjúsági szálló és egy kongresszusi központ kialakítását. Varga István bízik abban, hogy a jövő év elején az UNESCO szakértői kedvezően nyilatkoznak a világörökség cím elnyeréséért benyújtandó közös pályázatról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?