Szabadlábra helyezték, de őrizetben marad

Több mint félmillió eurót sikkasztott az aranyosmaróti kórház igazgatója, majd Thaiföldre szökött.NyitraA másodfokú bíróság fog dönteni arról, őrizetben marad-e az aranyosmaróti kórház volt igazgatója.

Több mint félmillió eurót sikkasztott az aranyosmaróti kórház igazgatója, majd Thaiföldre szökött.

Nyitra

A másodfokú bíróság fog dönteni arról, őrizetben marad-e az aranyosmaróti kórház volt igazgatója. Michal Grujbár, aki mintegy 600 ezer eurót sikkasztott el a kórház vagyonából, 2013 nyara óta Thaiföldön rejtőzködött, tavaly júliusban tartóztatták le az Interpol segítségével.

Michal Grujbár 2011 szeptemberétől 2013 szeptemberéig töltötte be az aranyosmaróti kórház igazgatói posztját. Az akkori polgármester, Peter Lednár védence volt, aki nem győzte dicsérni menedzseri kvalitásait. Grujbár végzettségéről és szakmai előéletéről senki nem tudott semmit. Miután kiderült, hogy a kórház számlájáról a sajátjára utalt 190 ezer eurót, további 300 ezret pedig különböző üzelmek kapcsán lopott el, leváltotta a városi képviselő-testület. A kórház új vezetősége azonnal feljelentést tett ellene, de a vizsgálatban három évig semmilyen előrelépés nem történt. Annak ellenére sem, hogy a kórházigazgatói poszton Grujbárt követő Martin Cimrák minden dokumentumot a nyomozók rendelkezésére bocsátott. Ezekből kiderült, hogy elődje milyen számlákra utalta a kórház pénzét és ki vette fel az összegeket. Michal Grujbárt ki sem hallgatták, mert a szlovák rendőrségnek fogalma sem volt arról, hol tartózkodik, ráadásul az eljárásban sokáig csak tanúként szerepelt.

Grujbárt végül tavaly július végén Thaiföldön, Ko Samui szigetén fogták el, és az ottani bevándorlási törvények megsértése miatt letartóztatták. Miután hazahozták és őrizetbe vették, beismerő vallomást tett, és vádalkut kötött az ügyésszel. Sikkasztásért tizenöt éves börtönbüntetés fenyegette, de a vádalku alapján hat év és nyolc hónap szabadságvesztéssel megúszhatta volna. A büntetést a Főügyészség is túl enyhének találta a bűncselekmény súlyosságához mérten, ezért a vádalkut megszüntette és új eljárást rendelt el.

Közben azonban a járásbíróság úgy döntött, Michal Grujbárt szabadon engedi és bírósági felügyelet alá helyezi. A nem szokványos döntés sokakat meglepett, már csak azért is, mert ilyen esetekben inkább óvadékot szokott kérni a bíróság a szabadon engedés fejében. Súlyos bűncselekménynél ez általában 20 ezer eurót meghaladó összeg. „A bírósági felügyeletet olyan személyeknél szokták alkalmazni, akiknél fennáll annak a veszélye, hogy elkövetik ugyanazt a bűncselekményt. Itt erre kevés az esély, mivel Michal Grujbár már nem kórházigazgató. Ilyen súlyos bűncselekménynél ráadásul csak különleges esetben szokta a bíróság szabadon engedni a vádlottat, de itt ilyen különleges körülményt nem látok” – magyarázta lapunknak Martin Kanás ügyvéd, büntetőjogász.

Mivel jelentős a kockázata, hogy Michal Grujbár újra külföldre szökik, a vádlott szabadlábra helyezése ellen az ügyész fellebbezett, és most a kerületi bíróságon a sor, hogy döntsön: jóváhagyja-e az elsőfokú határozatot, vagy meghosszabbítja az őrizetet. Erre szeptember elején kerül sor, addig a vádlott őrizetben marad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?