A vándorsólyom a világ egyik leggyorsabb madara, zsákmányát a levegőben fogja el (A szerző felvétele)
Megérkeztek az első vándorsólymok a dunaszerdahelyi gimnázium tetejére (FOTÓK és VIDEÓ)

Három, 35 napos vándorsólymot hoztak csütörtök délután Dunaszerdahelyre, küldetésük az elburjánzott városi galambpopuláció szabályozása lesz.
Korábban több lakossági panasz érkezett a városházára a galambok egyre növekvő száma miatt. A városvezetés örömmel fogadta az egyik hivatali munkatárs ötletét, amit végül egy 15 ezer eurós tételt elkülönítve, szakemberek bevonásával valósítottak meg. Ez az összeg tartalmazza a sólymok, a röpdék és keltetőhelyek árát, továbbá a madarak gondozásával, felügyeletével járó költségeket és a kamerarendszer árát is, amely a mindennapi mozgásukat figyeli majd.

Nyolc vándorsólyom
A vándorsólyom a galambok természetes ellensége. A gondozóik abban bíznak, hogy megjelenésüket a galambok is észlelni fogják, s a veszély miatt kevésbé fognak a város területén szaporodni. A természetvédelmi kezdeményezés célja a galambpopuláció visszaszorítása mellett biztonságos élőhelyek teremtése e védett ragadozó madár számára.
A speciális kialakítású, etetőnyílással ellátott fészkelőhelyeken összesen nyolc vándorsólymot – két nőstényt és hat hímet - fognak elhelyezni. Az öt nagyobb termetű madár a szélesebb, míg a három kisebb termetű a keskenyebb fészekben kap helyet.

Közösen ötleteltek
A kikelt fiókák közül négyet a Vámbéry Ármin Gimnázium diákjai nevezhettek el, ők a Turul, Xéna, Hórusz és Főnix neveket kapták. A másik négyet az önkormányzat keresztelte el a lakossági javaslatok alapján, az ő nevük Ármin, Zerda, Samu és Ica (Sokol Ica) lett. Ivicze Zita, Dunaszerdahely város sajtóreferense egy-egy szimbolikus személyi igazolványt is készített a sólymoknak, amin a nevük is szerepel.

A kutyákra nem veszélyes
A vándorsólyom a világ egyik leggyorsabb madara, zuhanórepülésben akár a 320-390 km/h sebességet is elérheti. Szlovákiában szigorúan védett, elpusztítása súlyos jogi következményeket vonhat maga után. A természetvédelmi jogszabályok értelmében egy példány társadalmi értéke 10 000 euró, elpusztításáért ilyen összegű bírság szabható ki.
A városháza felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy amennyiben földön fekvő vándorsolymot látnak, óvatosan, ronggyal átfogva tegyék fel egy magasabb pontra, ahonnan tovább repülhet, vagy értesítsék az önkormányzatot. A madár kutyákra vagy macskákra nem veszélyes, zsákmányát nagy sebessége miatt kizárólag a levegőben kapja el.

Visszatalálnak a helyükre
Bízunk benne, hogy nem fognak elveszni út közben, visszatalálnak ide. Hatásuk már néhány héten belül megmutatkozhat, a galambok félni fognak az egész városban
– mondta el Frühwald Álló Marianna, a városi hivatal munkatársa, a telepítési projekt felelőse. Hozzátette: még néhány napig etetni fogják őket, mindig ugyanabban az időpontban - először csak belsőségekkel, majd gyengített galambokat kapnak, és csak ezután engedik ki őket.

A Fészeknapló
A Vámbéry Ármin Gimnázium vezetése és diákjai is nagy lelkesedéssel fogadták a projektet, amely egyben oktatási lehetőséget is biztosít. A városháza projektfelelősei a jövőben a fészkek és a madarak nyomon követését is tervezik, valamint olyan oktatási programok tartását, amelyek keretében a diákok mellett a lakosok is betekinthetnek a sólymok életébe.
Elindul egy úgynevezett Fészeknapló, amely beszámol majd a sólymok állapotáról, a fiókák fejlődéséről és a fészkelési aktivitásokról. Ezeket a bejegyzéseket a város hivatalos honlapján és közösségi média felületein találhatják meg az érdeklődők.
Elsőként Samu, Ármin és Zerda költöztek új helyükre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.