Majer István Szakmai Napokat tartanak Kürtön

Kürt
Kürt |

Különleges fotókból és szobrokból nyílik kiállítás a 12. Majer István Szakmai Napok keretében az érsekújvári járásbeli Kürtön. Majer István a magyar pedagógia úttörője volt, nevéhez fűződik a gyakorlati nevelőtevékenység – a mesterképző – megszervezése, az önálló tanítóképző intézetek hálózatának kiépítése.

A jeles személyiség évek múltán is szeretettel emlékezett vissza Kürtre és könyveiben utalt a községre, 1870-ben alapítványt hozott létre a kürti Szent Vendel-szobor megépítésére, 1992-ben a helyi cserkészcsapat felvette Majer István nevét. Május 13-án 18 órakor a felújítás előtt álló Mindenszentek plébániatemplomban régi kürti fényképeket mutatnak be és kortárs képzőművészeti alkotásokat. A kiállítást a szervezők nevében Sütő Zsolt nyitja meg és Melecski Lajos mutatja be, zenei előadásával Bogdányi Roland ifjú kürti gitárművész teszi teljessé a programot.


Az élelmiszerbolt egykori épületében Templomunk őrzői címmel nyílik szoborkiállítás, melyet Danczi Mónika hitoktató mutat be a vendégeknek. A kürti faluházban folytatódik a rendezvény május 14-én 18 órakor, ahol Fister Mária Magdolna, Gyöngyszemek István bácsi naptárából című előadása után bemutatják a Kürti Értéktár Füzetek második számát, amelyet Danczi Lajos, Cigléd kegyhely című könyvének kiegészítéseként állítottak össze. A könyvbemutatón a szerzők és az interjúalanyok is szót kapnak. A törökvész idején Kürt és a környék lakóit lemészárolták a törökök, és megölték Cigléd lakóit, szerzeteseit is. Később újraéledt a ciglédi szerzetes közösség, a Segítő Szűzanya kegyképe egy fakápolnában kapott helyet. A helytörténészek feljegyzései alapján Pristyák Antal jómódú földbirtokos az 1900-as évek elején neoromán stílusú kápolnát építtetett a régi helyébe az itt eltemetett négy pálos rendi remete sírja fölé. 1920 táján az akkori zsidó földbirtokos trágyával betemettette a szent kutat, mert annak a vize állítólag ingoványossá tette a rétjét. Ám a következő napon a bőven feltörő forrásvíz fölemelte, félretolta a trágyahalmot, a gazda többet nem bolygatta, nem bántotta a forrást.


A Majer István Szakmai Napok programsorozata május 15-én 18 órakor folytatódik a faluházban. Soóky László, Papa különböző hangszereken hegedül című darabját mutatják be Lajos András előadásában. Az egyfelvonásos előadásban a szerző édesapját idézi meg az előadóművész. A papa, miután 1948. február 6-án hazatért a hadifogságból, kiötlötte, hogy zenekart alapít. Akkoriban Búcson és annak környékén nagy volt a házasulási kedv, ám a népszerű Pepes zenekaron kívül más banda nem létezett. Az édesapa egyetlen hangszeren sem tudott játszani, leporolta hegedűjét, amit egy munkácsi özvegyasszonytól kapott, összeverbuválta a különféle hangszereken játszó helyieket és egy traktor pótkocsiján utazott a lakodalmi zenekar.


Gazdag és minőségi programmal várják a 12. Majer István Szakmai Napok résztvevőit a kürtiek. Majer István mellszobrát 1994-ben avatták fel, és a felújításra váró kürti templom bejáratával szemben található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?