Luzsicza Lajos festőművészre emlékeztek

A ferencesek kolostorában mutatták be a közönségnek a galéria múltfeltáró programja keretében készített interjút.ÉrsekújvárVisszatekintés címmel készítették 2003-ban azt a dokumentumfilmet, amelyben Helena Markusková művelődéstörténész, művészeti író Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművésszel besz

A ferencesek kolostorában mutatták be a közönségnek a galéria múltfeltáró programja keretében készített interjút.

Érsekújvár

Visszatekintés címmel készítették 2003-ban azt a dokumentumfilmet, amelyben Helena Markusková művelődéstörténész, művészeti író Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművésszel beszélgetett.

Szombaton a ferencesek templomában, a Ďurčo Zoltán püspöki helynök és Kovalcsik Cirill ferences atya celebrálta szentmisén, majd a filmvetítésen is megemlékeztek az érsekújvári születésű alkotóról. Az emlékmisén részt vett a művész fia, Luzsicza Árpád festőművész, számos könyv illusztrátora, akit örömmel töltött el, hogy az érsekújváriak a mai napig szeretettel, nagy tisztelettel gondolnak az édesapjára. Az 1920. február 13-án Érsekújvárban született Luzsicza Lajosról Helena Markusková elmondta, a művész budapesti lakásában készítették a beszélgetést. A felvétel a művészeti galéria használatára, a múltfeltáró kutatóprogram keretében készült. Az interjút csak egyszer mutatták be a galériában, most a festőművész születésének 96. évfordulóján ezzel a baráti, hangulatos beszélgetéssel idézték fel a város jeles szülöttének emlékét. Luzsicza Lajos 2005-ben hunyt el Budapesten. A vetítésen részt vett Strba Sándor helytörténész, aki több alkalommal foglalkozott az alkotóval, életútjával, festményeinek érsekújvári vonatkozásaival. Az emléknap résztvevői ajándékot kaptak, a festőművész karikatúráiból készült katalógussal lepték meg őket a szervezők.

Luzsicza Lajos egész életében kötődött a szülővárosához, amelynek díszpolgári címét is megkapta. A festőművészt megihlette a természet szépsége – a Berek parkerdő, a Zúgó –, és szeretettel emlékezett azokra az érsekújváriakra, akik biztatták és a művészi pályára terelték. Ifjúságom, Érsekújvár című könyvében emlékeit foglalta össze.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?