A nagykürtösi járásbeli Ipolynyék az Interreg Magyarország–Szlovákia Együttműködési Program keretében sikeresen pályázott a helyi szennyvíztisztító telep modernizálására a „Vízszennyezés szennyvíztisztítási beruházásokkal történő csökkentése az Ipoly folyó vízgyűjtőjén” című projekt részeként.
Ipolynyék zöldebb jövője, avagy a vízszennyezés csökkentése az Ipoly vízgyűjtőjén

Az Ipoly vízgyűjtő területe kisvízfolyásokkal tagolt, amelyek közvetlenül ki vannak téve a kommunális szennyvíz eredetű szennyezések hatásainak. A folyó és mellékpatakjai számos kis szennyvíztelep tisztított vizét fogadják be. A három partner részvételével zajló projekt célja a vízszennyezés csökkentése korszerű szennyvíztelep-fejlesztések révén, valamint a perzisztens mikroszennyezők hatékony eltávolításának megalapozása.
– olvasható az önkormányzat oldalán.
Az ipolynyéki fejlesztés
A községben a beruházás célja a szennyvíztisztító telep elavult gépészetének és technológiájának cseréje. Az új rendszer granuláris aerob biomassza-alapú megoldáson alapul, amely jelentős mértékben javítja az üzemeltetés hatékonyságát és megbízhatóságát. A projekt része egy illeszkedő csatornahálózat megtervezése is.
Előreláthatólag a korszerűsítés eredményeként csökken a Nagy-patakba jutó tisztított szennyvíz szennyezettsége, javul a környezet állapota és hosszú távon fenntarthatóbb működésre számítanak.
A kivitelezési munkák már megkezdődtek, a község leállította a régi telepet, a szennyvíz elszállítása és a medencék tisztítása hamarosan befejeződik és a régi technológiát elbontják.
Környezeti hatások és fenntarthatóság
A beszámoló szerint a beruházás nemcsak technológiai fejlesztést jelent, hanem jelentős környezeti haszonnal is jár.
Az Ipoly vízminőségének javulása pozitív hatással lesz a vízi ökoszisztémákra, és hozzájárul a régió biológiai sokféleségének megőrzéséhez. A mikroszennyezők csökkentésével az élővizek ökológiai állapota fenntarthatóbbá válik
– írják.
A projekt befejezése után a cél az eredmények hosszú távú fenntartása és kiterjesztése más településekre is. Az alkalmazott technológiák és a bioszorbensek pozitív tapasztalatai jó alapot szolgáltatnak más, hasonló adottságú szennyvízkezelő telepek fejlesztéséhez is.
A tervek között szerepel az üzemeltetői képzések megszervezése, valamint a technológiai teljesítmény folyamatos nyomon követése.

Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.