Holokauszt-emlékművet avattak Pereden

Évente megemlékezést szerveznének az egykori temető helyén kialakított emlékparkban.PeredHétfőn felavatták a holokauszt-emlékművet a helyreállított izraelita temetőben.

Évente megemlékezést szerveznének az egykori temető helyén kialakított emlékparkban.

Pered

Hétfőn felavatták a holokauszt-emlékművet a helyreállított izraelita temetőben. A leleplezésen részt vettek a zsidó hitközségek vezetői, valamint Avital Gershon izraeli konzul.

1850-ben alapították a peredi zsidó hitközséget, amely az 1920-as években több mint háromszáz tagot számlált. Pereden izraelita iskola is működött. Az iskolát lebontották, a zsidó közösség emlékét csak a rossz állapotban levő temető fejfái őrizték. A községben sokéves előkészítés után hétfőn felavatták a holokauszt-emlékművet. Az egykori temető helyén kialakított emlékparkban álló szobrot Csillag András készítette, a központi szobor egy menórán álló Dávid-csillagot ábrázol. Az emlékműhöz vezető járdát az épen maradt, letisztított fejfák szegélyezik. „Az utánunk jövő nemzedéket meg kell tanítani arra, hogy az alapvető emberi értékek védelmében mindig fel kell emelni a szavunkat” – mondta Borsányi Gyula polgármester. Avital Gershon megköszönte az emlékműállítók igyekezetét. Elmondta, hogy a falu emlékműveivel olyan áldozatoknak állítottak emléket, akik erőszakos halált haltak, mint a háborúban elesett katonák, a kitelepített lakosok, az elhurcolt zsidók. „A temetőkről és az emlékművekről való gondoskodás a legközelebbi hozzátartozóink iránti tiszteletünket tükrözi” – közölte a konzul. „Csak az halt meg, akit elfelejtettek” – jelentette ki Vadász Magda, a budapesti zsidó hitközség képviselője, köszönetet mondva az emlékhely kezdeményezőinek, hogy megmentették az egykori peredi zsidókat a feledéstől. Igor Rintel, a szlovákiai Zsidó Hitközségek Központi Szövetségének elnöke is arra kérte a lakosokat, ne felejtsék el a holokauszt peredi áldozatait, akik még emlékeznek rájuk, azok meséljenek a fiatalabb generációknak. Az emlékmű átadására hazalátogatott a Chicagóban élő Goldstein Sándor, aki ma is népszerű a helyiek körében. Vasárnap a Campus Polgári Társulás beszélgetőestjén a fiatalok és az idősebbek is érdeklődve hallgatták a beszámolóját.

Darázs László helyi képviselő saját kutatásai nyomán kezdeményezte az emlékmű állítását. „Pereden 117 áldozata volt a holokausztnak, közülük 61-en Auschwitzban haltak meg. Megérdemlik, hogy megemlékezzünk róluk” – mondta Darázs László. Hozzátette, az emlékpark kialakításának költségeit a község, Goldstein Sándor, a Szlovák Nemzeti Bank és a Pered Polgári Társulás fedezte. A jövőben Pereden is évente megemlékeznének a holokauszt áldozatairól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?