A 1200 fokra hevített ón és harangbronz ötvözetet közönség előtt öntötték a formába (A szerző felvétele)
Harangot öntöttek és halászléfőző versenyt tartottak Bögellőn (FOTÓK és VIDEÓ)

Múlt szombaton rendezték a hagyományos helyi halászléfőző versenyt az alapiskola árnyas udvarán, melyet idén újra az Albári Barátok Köre nyert meg. A kézművesek sátra mellett pedig kiöntötték Bögellő új harangját.
Az ötvözet vasárnapra dermedt meg annyira, hogy lebontsák róla a középkori technikával készült formát. Slíž Róbert, az ifjú harangöntő mester és édesapja, idősebb Slíž Róbert a várhosszúréti otthoni műhelyükben még elvégzik rajta a szükséges utómunkálatokat és be is hangolják.

Adományokból finanszírozták
A harang minden bizonnyal a falu központjába kerül majd, de még nincs meg a végső helye, osztotta meg lapunkkal Kosár Roland, a magyarországi Rákóczi Szövetség 2015-ban alapított bögellői szervezetének elnöke, a főzőverseny főszervezője.
A harangot adományokból sikerült elkészíttetnünk, amit még a tavalyi főzőverseny idején gyűjtöttünk
– emelte ki Kosár Roland, majd hozzátette, hogy a helyi Rákóczi Szövetség alapszervezete tavaly óta már polgári társulásként működik.

Új testvértelepülés
A bögellői Rákóczi Szövetség és a Önkéntes Tűzoltó Szervezet Bögellő által szervezett és az önkormányzat által is támogatott idei halászléfőző versenyt már január óta szervezik, 21 csapat jelentkezett rá, ami az eddigi legmagasabb volt. Az iskola tágas, belső udvarán egymás mellett helyezték el a sátrakat már szombaton, kora reggel, majd az előkészületek következtek. A főzést délután 1 órakor kezdhették el és 5 órakor már tálalniuk kellett a kifogástalan ételeket. A verseny nyertese, az Albári Barátok Köre egyik titka az volt, hogy halászlevükbe tizenkétféle halat használt a halászlevébe. Az indulók közt volt négy magyarországi csapat is, köztük Tiszadorogma küldöttsége, Bögellő új testvértelepülése, akikkel csupán néhány héttel ezelőtt írták alá a testvértelepülési szerződést, Tiszadorogma szomszédos települése, Tiszabábolna, valamint két lelkes budapesti csapat is.

A falu harangja
Harangöntés tudományának elsajátítására nincs iskola. Slíž Róbert e mesterségét autodidakta módon sajátította el még tizenévesen, kifejezetten a hagyományos öntés, a középkori technika érdekelte, melyet később a Spanyolországban élő és dolgozó mester, Abel Portilla műhelyében tökéletesített. Mellette két másik mester dolgozik még Szlovákiában, de Magyarországon például csak egy szakemberről tudni, Európa-szerte sincs túl sok, akik ebből élnek. Slíž Róbert és édesapja jelenleg egy holland megrendelést véglegesít, ide 12 harangot várnak tőlük, de két másik magyarországi munkája is folyamatban van.

A bögellői harang klasszikus agyagtechnikával készült formáján 3 hétig dolgozott műhelyében, a Bögellőre szállított hordozható kemencéjükben 1200 fokra hevített ón és harangbronz ötvözetet pedig, a közönség nagy örömére, ott a helyszínen öntötték ki.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.