A tűzoltók csónakokkal evakuálták a sérülteket
Hajóbaleset Komáromnál – dunai akciót gyakoroltak a mentőegységek (GALÉRIA)

Néhány tucat embert kellett kimenteniük a tűzoltóknak és a mentősöknek a Dunáról egy szimuláció keretében. A ZaMED mentőszolgálat azt szeretné, ha a jövőben még gyorsabbak lennének a hasonló akciók.
Ha valahol, akkor Komáromban, de egyáltalán a Duna mentén élők pontosan tudják, mekkora úr a folyó. Ez még az olyan „ártatlan” gyakorlaton is jól érződött, mint a hétfői. A dunai vízen ugyanis egy nagyobb és egy kisebb hajó ütköztek össze, a tűzoltóknak és a mentőknek pedig mihamarabb a helyszínre kellett érniük. Ez mintegy fél órát vett igénybe, miközben a Duna rendületlen tempóval folyt.
A ZaMED „helyspecifikus” szimulációi nem ismeretlenek a közvélemény számára. Bő 12 hónappal ezelőtt egy földrengés következtében a komáromi erődben rekedt diákokat kellett kimenteniük az egységeknek. Már akkor hallani lehetett, hogy a következő helyszín a Duna lesz, ami szintén veszélyforrás – gondoljunk csak a Hableány hat évvel ezelőtti katasztrófájára Budapesten. Három éve pedig egy kirándulóhajó csapódott a komáromi vasúti híd egyik pillérének – ám az az eset csak minimális kárral járt.
A tűzoltó- és mentőegységek eredetileg semmit sem tudtak arról, hogy hova fogják őket hívni. Ahogy a való életben, úgy a gyakorlat során is a semmiből érkezett a segítségkérés. A tűzoltók egy része végül a Vág-híd melletti csárdánál szállt vízre, míg más társaik a Közlekedési Hatóság (Dopravný úrad) két hajójával siettek a hajóbaleset helyszínére.
A sérülteket a szárazon végül a mentősök látták el, majd szállították a komáromi kórházba. A forgatókönyvből adódóan két tűzoltó a vízbe került, őket társaik vonszolták be a csónakokba. Miután befutott a hívás a 155-ös hívószámra, az egész akciót helyben, Komáromban szervezték meg.
A gyakorlat alapja az volt, hogy a Dunán Komáromnál minden nap tízesével haladnak el a teherszállító hajók. Itt van a kikötő, ahol az áru átrakodása zajlik, tehát ez egy viszonylag forgalmas hely a folyón. Ha balesetre kerülne sor, magas a valószínűsége, hogy itt történne
– fejtegette a szimuláció lényegét a sajtónak Matej Polák, a ZaMED igazgatója. Úgy látja, akkor igazán hatékony a mentés, ha abban tapasztalt és rendszeresen közös gyakorlatokon részt vevő egységek vesznek részt. A ZaMED ezért minden évben hasonló szimulációkat szervez a városban.
Nagyon jó volt a mentés lefolyása, ennek ellenére már találtunk néhány pontot, amelyeken a jövőben dolgozni fogunk. Ez magára a gyakorlatra vonatkozik annak érdekében, hogy a mentőakció még gyorsabb legyen annál, mint amit ma láttunk
– zárta a ZaMED igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.