Gondozói támogatás visszamenőlegesen

„2001 októberében kérvényeztem a pénzügyi támogatást anyósom gondozásához a körzeti hivatal szociális osztályán. Anyósom akkor 77 éves volt, s mivel már átesett egy combcsontműtéten, gondozásra szorult. Közben tovább romlott az állapota, gondozása 24 órás felügyeletet igényelt. Mivel kérvényemre nem kaptam választ, 2003 márciusában személyesen is felkerestem az adott hivatalt, hogy megtudjam, miért van késlekedés az ügyben. Azt a választ kaptam, hogy vigyem el az anyósom leleteit. Az iratokat még abban a hónapban személyesen adtam le a szociális osztályon. Tavaly áprilisban viszont meghalt az anyósom. Ezt bejelentettem az adott hivatalban. Azt a választ kaptam, hogy jogosult vagyok a támogatásra, de – mivel a döntés anyósom halála után néhány nappal született – az ügy újbóli kivizsgálást igényel, és majd értesítenek. Azóta többször voltam személyesen érdeklődni, de mindig ugyanazt a választ kaptam: értesíteni fognak.
Úgy gondolom, ha már látogatásaim nem hoztak eredményt, talán ha írásban panaszt teszek, és akkor kötelesek lesznek kivizsgálni az ügyet, választ kaphatok. Sajnos, már hosszabb idő telt el azóta – válasz nélkül. Szeretném tudni, jogosult vagyok-e a támogatásra viszszamenőleg, ha a szükséges orvosi leleteket még anyósom halála előtt egy hónappal leadtam.”
Jelige: Gondozási segély

A gondozási támogatás igénylésének, megítélésének feltételeit a 195/1998. számú, a szociális segítségnyújtásról szóló törvény szabályozza. Maga az eljárás a gondozást végző személynek a helyileg illetékes körzeti munka-, szociális és családügyi hivatalnál benyújtott kérvénye alapján kezdődik el. A kérvényhez mellékelni kell a kezelőorvos igazolását, amelyben javasolja a gondozást, valamint igazolást a gondozott vagyoni helyzetéről és bevételeitől egy évre visszamenőleg. Az eljárás során további igazolásokat és dokumentumokat is be kell nyújtani, amelyek a törvény szerint szükségesek. (Ilyenek például: a gondozandó személy írásbeli belegyezése a gondozó személyével kapcsolatban, valamint a gondozó jövedelmére és vagyoni helyzetére vonatkozó kimutatások.) A gondozási támogatás egy személy gondozása esetén havi hatezer korona, de a konkrét összeg megállapításakor a következő szempontokat vizsgálják: ha a gondozott vagyonának értéke meghaladja a nyolcszázezer koronát, a támogatás egyáltalán nem jár; ha a gondozott havi jövedelme (például nyugdíja) meghaladja jelenleg a 5496 koronát, akkor az ezt meghaladó összeget levonják a kifizetendő gondozási támogatásból, s ugyanígy leszámítódik a támogatásból a gondozottnak folyosított tehetetlenségi nyugdíj is; ha a gondozó havi bevétele meghaldja jelenleg a 9160 koronát, akkor a támogatás egyáltalán nem jár; ha a gondozó öregségi nyugdíjat kap, a kifizetendő támogatás a nyugdíjának 50 százalékával csökken; ha a gondozott kórházban vagy egyéb egészségügyi intézményben van kezelésen, és ennek tartama meghaladja a 30 napot, akkor az ezt a 30 napot meghaladó időszakra nem jár a támogatás; a támogatást külföldre nem lehet kifizetni.

Miután a kérvényező előterjesztett minden dokumentumot, a hivatal dönt arról, jogosult-e a támogatásra. Az említett törvény 99. paragrafusának 2. bekezdése szerint: ha a hivatal megítéli a támogatást, a gondozó visszamenőleg annak a hónapnak az első napjától jogosult a támogatásra, amelyikben a gondozási támogatásra vonatkozó kérvénye beérkezett. Ha tehát a hivatal csak két év után döntött az ügyben, visszamenőleg is ki kell fizetnie a támogatást. A gondozónak akkor is meg kell kapnia az összeget, ha a gondozott az eljárás befejezése előtt elhalálozott, hiszen jogosult rá a kérvényezés hónapjától egészen a gondozott elhalálozásának napjáig. A jogszabály azonban tartalmaz egy megkötést is: a támogatást legfeljebb csak három évre visszamenőleg lehet kifizetni.

A leírt esetben a hivatal már határozott az ügyben, és megítélte a támogatást, de a haláleset miatt döntenie kell a támogatás folyósításának leállításáról is. Egyúttal konkretizálnia kell, hogy visszamenőleg mely időszakra fizeti ki a támogatást. Ha a hivatal eljárását vagy döntését az érintett nem tartja megfelelőnek, panasszal a Közponi Munka-, Szociális és Családügyi Hivatalhoz kell fordulnia: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Župné nám. 5, 811 03 Bratislava.

Gulyás Éva ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?