Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc megemlékezésén felszólaló Fenes Iván 2023-ban (Fotó: Bős város/Facebook)
Feljelentették és kihallgatták Bős polgármesterét – magyar jelképek miatt került célkeresztbe

Újabb feljelentést tett a Szlovákiai Értelmiségiek Egyesülete (ZSI), ezúttal Fenes Iván, Bős polgármestere ellen, akit május végén ki is hallgattak emiatt Nagyszombatban. A szervezet a Bősön található 1848–49-es emléktáblát, a turulmadár oszlopot és a polgármester 2023-ban elhangzott trianoni beszédének tartalmát nehezményezte.
Fenes Iván kihallgatását a Büntető törvénykönyv alapvető emberi és szabadságjogok elnyomását célzó mozgalom támogatásának népszerűsítését tartalmazó passzusra hivatkozva rendelték el.
Több pontban is gyanúsították
A nyomozati osztály kétoldalas idézése alapján három tettével követhetett el bűncselekményt.
- Elhelyezett egy, az 1848–49-es szabadságharcban kivégzett magyar tábornokokat ábrázoló emléktáblát az Egészségügyi Központ homlokzatán,
- mellette egy turulmadarat ábrázoló emlékművet állíttatott,
- valamint a 2023. június 4-én a Bős város által szervezett trianoni békeszerződés aláírásának 103. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésen elhangzott beszédének tartalmát is vizsgálták.
Amennyiben nem jelent volna meg a kihallgatáson, 1660 euróig terjedő pénzbírságot is kiszabhattak volna rá.
Nem veszélyeztetné az ország szuverenitását
Megjelentem a kihallgatáson, ahol elmondtam, hogy a turulmadár egy mitológiai élőlény, a 13 tábornok pedig, akiket kivégeztek, a szabadságért haltak meg. A beszédemet is lefordították, amiről szintén kérdeztek. Ahogy arról is, hogy veszélyeztetni akarom-e az ország szuverenitását és akarom-e, hogy a magyarok által lakott régió elszakadjon Szlovákiától. Elmondtam, hogy nem. Maga a kihallgatás nem is tartott sokáig, tiszteletteljesen bántak velem
– osztotta meg lapunkkal a polgármester. Mindemellett rákérdeztek arra is, hogy bősi ünnepségeken eléneklik-e a Himnuszt és felhúzzák-e a zászlót, azt felelte, igen, hiszen a Himnusz is a miénk, a zászló pedig nemcsak Magyarországé, hanem minden magyaré.
Egyelőre nincsenek további kérdések
A kihallgatáson készült jegyzőkönyvet elküldték az ügyésznek, további kérdések esetén, visszatérnek még az ügyhöz. Amennyiben igazat ad a feljelentőnek a bíróság, az e cikkelyt megszegő állampolgárokat a törvény értelmében enyhébb esetben 5, súlyosabb, a nyilvánosság előtt elkövetett bűntény esetén pedig akár 8 évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetik.
A „Felvidék” sem tetszett
Hájos Zoltán, Dunaszerdahely polgármesterét hasonló feljelentést követően hallgatták ki ez év elején, aki a Felvidéki Vágta és a Felvidéki Fesztivál kifejezések használatáért került bajba. Az állítólagos bűncselekményt azzal követte el, hogy a 2023. július 8-án hetedik alkalommal Dunaszerdahelyen megrendezett sport- és kulturális esemény a „Felvidéki Vágta – Žitnoostrovský galop” nevet viselte. A feljelentő ebben az esetben is a Szlovákiai Értelmiségiek Egyesülete (ZSI) volt, akik szerint a „Felvidék” kifejezésnek revizionista jelentése van.
Ez a szervezet korábban, 2022 decemberében is tett hasonló feljelentést a Legfőbb Ügyészségen, akkor a magyar himnusz eléneklése miatt, amit a november 22-én tartott gútai alakuló testületi ülésen énekeltek el a megválasztott polgármester beszéde után.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.