Emléket állítanak az elesett katonáknak

Az egykori tábori kórház melletti területen is lehetnek jelöletlen sírok.KirályhelmecMéltó emléket szeretnének állítani azoknak a névtelen katonáknak, akik a városban vagy a környéken haltak hősi halált a II.

Az egykori tábori kórház melletti területen is lehetnek jelöletlen sírok.

Királyhelmec

Méltó emléket szeretnének állítani azoknak a névtelen katonáknak, akik a városban vagy a környéken haltak hősi halált a II. világháború során.

Királyhelmecen 1939 és 1945 között gyakorlatilag nem folytak harcok, bár Bogoly János helytörténész adatai szerint 1944-től állomásozott itt egy kisebb létszámú katonai egység. A 4. Ukrán Front egységei 1944. november 26-án lényegében harc nélkül foglalták el a kisvárost, ahol csupán néhány magyar csendőr kísérelt meg fegyveres ellenállást, de ezt hamar leverték. Molnár Ildikó, a Királyhelmeci Városi Hivatal közigazgatási és szervezési osztályának vezetője elmondta, mindezek ellenére a front közelsége miatt jó néhány katonát temethettek el abban az időszakban a városban. A kortársak beszámolói szerint ugyanis a Rákóczi utcai egykori Gerenyi-iskola mellett több jelöletlen katonasír van, ugyanis ebben az épületben a háború alatt tábori kórház működött. Tömegsír a régi köztemetőben található, mely a belügyminisztérium nyilvántartásában is szerepel. Azt azonban a hivatalos szervek sem tudták megmondani, hogy hány katona nyugszik a sírban. Ugyancsak kortársak beszámolóiból tudható, hogy az elesett magyar katonák sírját a háború után exhumálták, és a testeket elszállították. A régi köztemetőben jelenleg csupán öt fejfa jelzi a német, orosz vagy más nemzetiségű katonák végső nyughelyét.

Molnár Ildikó elmondta, a sírra minden évben virágokat ültet a város, de ezentúl szeretnének méltóbb módon megemlékezni az elhunytakról. A területet fűvel borítják, új emléktáblákat helyeznek ki, emlékoszlopot állítanak, melyre a koszorúkat helyezik majd el. A munkálatok várhatóan még a halottak napja előtt befejeződnek, és ekkor megemlékezést tartanak itt. Királyhelmecen a háború áldozatainak korábban a temető bejáratánál állítottak emléket, ám erről a rendszerváltás után minden feliratot és szimbólumot eltávolítottak. Később a Hősök terén található partizánszobrot is átköltöztették a városháza mögötti parkba, a helyére került Szűz Mária-szobor mellett pedig emléktáblát helyeztek el, melyen a háború áldozatainak neve olvasható.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?