A 10 komáromi mentor
Eljuttatják a változást az iskolákba – megnyílt a komáromi Regionális Mentorközpont Pedagógusoknak
Országszerte 16 régióban kezdi meg a működését a Regionális Mentorközpontok Pedagógusoknak hálózata. Dél-Szlovákiában elsőként a komáromi nyílt meg. A központok tevékenysége a mentorálásra, műhelymunkák tartására, valamint az intézmények közti hálózatépítésre irányul.
Az oktatási tárca kezdeményezése összesen 40 regionális mentorközpont létrehozására irányul a következő három évben, amelyek közül az első 16 most kezdi meg a működését. A keretet a Helyreállítási Tervben szereplő tantervi és tankönyvi reform képezi.
Komáromban, illetve annak környékén a járásszékhelyen működő Innovatív Oktatásért Intézet lett a tárca partnere, közreműködésükkel jött létre a komáromi központ. Mindkettőt Berta Tünde vezeti.
Változás a gyakorlatban
A komáromi erőd lőporraktárában tartott bemutatkozó – és kétnyelvű – eseményen Keszegh Béla (független) komáromi polgármester a központ létrejöttét méltatva kiemelte, külön örömére szolgál, hogy Komáromban az elsők között jött létre hasonló intézmény. Hozzátette: változtatni kell az oktatáson, ugyanis ez majd arra is kihatással lehet, hogy a város milyen szerepet tud betölteni a jövőben.
Az oktatási tárca képviseletében Urbán Péter mutatta be az állami kezdeményezés lényegét. Mint mondta, a minisztériumban úgy látják, nem elég a jogi kereteken változtatni, hanem el kell érni, hogy a változások a gyakorlatban is megmutatkozzanak, s elérjenek a konkrét diákokig. A külföldi és más szakterületekről származó példák alapján arra jutottak, nagyon jól működik az a gyakorlat, amikor egy adott szakmában mentorok segítik a munkát. Az egyik alapevük az volt, hogy vidéken kezdjék el a hálózat kialakítását már bizonyított és elismert pedagógusok bevonásával – akik ismerik is az adott régió viszonyait, így például azt, hogy Komárom egy kétnyelvű helyszín. A másik alapelvük az volt, hogy a mentorok és mentoráltak kollégák legyenek. Továbbá arra is figyeltek, hogy két-három évre szóló, a kihívásokra és az igényekre rugalmasan reagáló rendszert hozzanak létre.
Személyes segítség
A 10 komáromi mentor között vegyesen találunk szlovák és magyar tannyelvű, különböző típusú intézményekben dolgozó pedagógusokat – illetve a járásszékhelyen kívül olyan településeken is dolgoznak, mint Gúta vagy Szentpéter.
Berta Tünde, a komáromi Regionális Mentorközpont Pedagógusoknak igazgatója kifejtette, úgy látták, ha senki nem pályázik Komáromból egy ilyen csoportosulás létrehozására, akkor ez a vidék le fog maradni.
„Nekünk magunknak kell úgy formálni az oktatást, hogy az a régió számára gyümölcsöző legyen”
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a változást el kell juttatni az iskolákba. A járásbeli mentorok, akik maguk is pedagógusok, ugyanazokkal a problémákkal szembesülnek az iskolákban, mint minden más kollégájuk. Berta leszögezte: az általuk nyújtott segítség mindig személyre szóló és egyénre, valamint konkrét helyszínre szabott lesz. Elsősorban az olyan témákra összpontosítanak majd, mint például az inklúzió, a diákok teljesítményének értékelése vagy a digitalizáció – de külön hangsúlyt helyeznek majd az iskolák közti hálózatépítésre is a problémák és a szükségletek mentén. Úgy látják, a mentorálás különösen hasznára van a kezdő pedagógusoknak. Őket követik azok a szakemberek, akik megrekednek egy-egy konkrét, az osztálytermeken belül jelentkező gond megoldásában.
Mindemellett partnerséget szeretnének kialakítani az iskolák vezetőségeivel is, akár adminisztrációról, akár a tantestület motivációjáról van szó – vagyis az intézmények közti hálózatot szeretnének kifejleszteni. Egy másik fő tevékenységi körnek pedig – előzetes igényfelmérések alapján – a műhelymunkák megtartása számít majd.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.