A tudós múltja példaként szolgál

Szímő. Hatodik alkalommal ítélték oda a Jedlik-díjat a dinamóelv felfedezője, Jedlik Ányos István szülőfalujában. Bób János polgármester, a szímői Jedlik Ányos Társaság elnöke idén Bándy György egyetemi professzornak, evangélikus lelkésznek, valamint Frankovics Boldizsár professzornak, a műszaki tudományok doktorának adta át a díjat.

Bób János, Szímő polgármestere Bándy György professzornak adta át a kuratórium nevében a Jedlik-díjatCsuport István felvételeBándy tevékenységét – akit az ószövetség legnagyobb ismerőjének tartanak, és jelentős munkát végzett az ökumenikus biblia első kiadásának megjelentetésében – Bauer Győző akadémikus méltatta. Frankovics Boldizsár professzor az átadási ünnepség alatt épp a kassai műszaki egyetemen vizsgáztatott, ezért levélben köszönte meg az elismerést, hangsúlyozva: a dinamó el nem évülő találmány, működési elve zseniális, és a jeles tudós múltja példaként szolgál számára.

Jedlik Ányos jeles fizikus, bencés pap-tanár mellszobrának ünnepélyes megkoszorúzása előtt Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát celebrálta az emlékmisét a Szent Márton templomban. „Évekkel ezelőtt nagyszerű kezdeményezés indult el Szímőn, ahol idén is a magyar tudománytörténetre emlékezünk. Kitűnő alkalom, hogy fejet hajtsunk a magyar nemzet kiemelkedő egyéniségei, a tudomány művelői előtt, és felhívjuk a figyelmet a tudósok nagyobb megbecsülésére. Nagy szükség van arra, hogy példaképeket állítsunk a fiataljaink elé” – hangsúlyozta a tudományos szimpóziumot megnyitó Szigeti László, az MKP alelnöke.

Gazda István, a Magyar Tudománytörténeti Intézet igazgatója Jedlik Ányos tudós kortársait mutatta be előadásában, köztük Bolyai Jánost, a világ tíz legjobb matematikusának egyikét és Semmelweis Ignác orvost, a gyermekágyi láz megfékezőjét, akit az anyák megmentőjét. Antal Ildikó, a Magyar Elektrotechnikai Múzeum igazgatója Király Árpádra, a Jedlik Ányos Társaság alapító főtitkárára emlékezett. Kiss László orvostörténész és Gyurgyík László szociológus, akik két évvel ezelőtt vehették át a Jedlik-díjat, a tudományos szimpóziumon eddigi munkájuk eredményeit és terveiket ismertették.

Jedlik Ányosnak, a Magyar Tudományos Akadémia tagjának, a pannonhalmi bencés rend tudós professzorának 86 alkotása és találmánya közismert, viszont sokan épp nyelvújítóként tartják számon, hiszen tőle származnak a dugattyú, az eredő, a huzal, a nyomaték, a térfogat, valamint a halmazállapot és a hullámelhajlás kifejezések. A szimpózium vendégei a kultúrházban megkóstolhatták Jedlik Ányos találmányát, a szikvizet, és megtekinthették az általa felfedezett dinamó, forgony illetve az elektromos kocsi közismert makettjét. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?