A rendőrség április végén megszüntette a 2022-es Sajó szennyezésével kapcsolatos büntetőeljárást. A rendőrségi nyomozás szerint az erősen mineralizált bányavíz folyásba jutása előre nem látható esemény és rendszerhibák következménye volt. A környezetben keletkezett károk értékét több mint 357 millió euróra becsülték. A Rozsnyói Szlovák Horgászszövetség helyi szervezete, amely a büntetőfeljelentést tette, nem ért egyet a rendőrség megállapításaival, és panaszt kíván benyújtani a döntés ellen.
A rendőrség megszüntette a nyomozást a Sajó szennyezése ügyében

„Az eddig biztosított bizonyítékok egyedi és összefüggő vizsgálata alapján a nyomozó arra a következtetésre jutott, hogy az adott esetben nem valósult meg a környezet veszélyeztetésének és károsításának bűncselekményéhez szükséges objektív tényállási elem” – közölte a TASR-rel az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztálya.
A környezetkárosítás vétsége miatt indult büntetőeljárás 2022 májusában kezdődött a Sajó folyóba került bányavíz miatt. Az elmúlt három évben meghallgatták az érintett személyeket, és begyűjtötték azon intézmények dokumentumait is, amelyek részt vettek az érintett bányaterületek felszámolási tervében. A nyomozás megszüntetéséről a nyomozó április 30-án határozott.
A szennyezett bányavíz kiömléséből eredő környezeti károkat közel 357,8 millió euróra becsülték a nyomozás során. További csaknem 667 ezer eurós kárt a helyi horgászszervezet vagyoni veszteségeként azonosítottak.

A rendőrségi vizsgálat szerint a szennyezett bányavíz a Manó-tárnában található betonteknő beomlása miatt került a Sajóba. Ez az esemény a tiszta víz irányát az alsóbb bányaszintek felé terelte, ahol a víz szennyeződött. Emiatt a bányaterületek a vártnál hamarabb víz alá kerültek.
„Ezt a folyamatot 2011-ben egy szakmailag illetékes személy 20 évre becsülte, ennek ellenére a bányaterületek már 2022 elejére víz alá kerültek – kilenc évvel korábban. A teknő beomlása nemcsak a bányaterületek korai elárasztását, hanem a Sajó folyóban történt rendkívüli eseményt is okozta. Logikus módon ez lényeges mértékben megnövelte a szennyezett víz mennyiségét, amely az elvezető csövön keresztül került a vízfolyásba. Ez a cső egy tanulmány és szakértői vélemény alapján került kiépítésre”
– közölte a rendőrség.
A rendkívüli esemény és a teknő beomlása közötti összefüggést a rendőrség szerint azok a beavatkozások is alátámasztják, amelyeket az elmúlt években hajtottak végre a megfelelő vízhozam visszaállítására a Sajó folyóba.
A bányában végzett intézkedések révén a szennyezett víz mennyiségét 22–25 literről 2–4 literre sikerült csökkenteni másodpercenként.
„A nyomozó arra a megállapításra jutott, hogy ebben az ügyben nem a közfeladatot ellátó intézmények vagy személyek hibája, hanem egy előre nem látható esemény és rendszerhiba történt, így nincs lehetőség büntetőjogi felelősségre vonásra sem intézmény, sem magánszemély vonatkozásában”
– áll a rendőrség közleményében.
A feljelentést benyújtó Rozsnyói Szlovák Horgászszövetség helyi szervezete nem ért egyet a nyomozás lezárásával.
„Történtek hibák, ezért úgy döntöttünk, panasszal élünk a határozat ellen”
– nyilatkozta a hírügynökségnek Varga Tibor, a szövetség vezetőségi tagja.
A Sajó folyót 2022 februárja óta szennyezi a volt Siderit bányavállalat területén, Alsósajó községben található vasércbányából kiömlő bányavíz. A víz elsődleges vizsgálatai megemelkedett vastartalmat, mangánt, szulfátokat és arzént mutattak ki. 2022 nyara előtt már megkezdődtek a munkálatok a bányában a szennyezett víz mennyiségének csökkentésére. A szlovák kormány 2023 júniusának elején 1,5 millió eurót különített el a probléma megoldására, a föld alatti munkák nyáron folytatódtak. A Sajón áthaladó Rozsnyói, Nagyrőcei és Rimaszombati járásokban továbbra is érvényben van a kormány által elrendelt rendkívüli helyzet.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.