A fesztiválon több mint száz magyar és szlovák nemzetiségű diák is részt vett (A MOK felvételei)
A Szovjetunió által a Gulagokba deportált szlovák és magyar állampolgárok 80. évfordulója alkalmából a kassai Kommunizmus Áldozatainak Múzeuma (MOK) a nemzetek fesztiválja keretében emlékezett az áldozatokra. Az évforduló kapcsán a kassai Kaszárnya Kultúrpark területén egy fotókból, térképekből és felvilágosító jellegű dokumentumokból álló kiállítást is készítettek, a fesztiválon pedig szlovák és magyar diákok is részt vettek.
Ahogy azt lapunknak Tomáš Kollár, a MOK lektora elmondta, a fesztivállal mindenekelőtt azoknak a lakosoknak a drámai sorsára emlékeztek, akiket a II. világháború végén a Szovjetunió munkatáboraiba deportáltak. A program a Gulagok – A kommunizmus első áldozatai Szlovákiában című kiállítás nyilvános megnyitójából, szlovák és magyar történészek előadásaiból, az Örök tél című film vetítéséből, diákoknak szóló műhelymunkákból és egy művészeti versenyből állt.
A kiállításon látható Szlovákia jelenlegi térképe is, melyen azok a helységek láthatók, ahonnan a lakosokat a Gulagokra vitték, valamint az egykori Szovjetunió térképe, melyen azok a területek és táborok szerepelnek, ahová a legtöbb embert munkatáborokba vitték
– tolmácsolta lapunknak Pavol Hric, a múzeum igazgatójának szavait Kollár.
A projektben 120 diák és 6 tanár vett részt a miskolci szakközépiskolákból és 70 szlovák diák három kassai gimnáziumból. A kiállítás anyagát két nyelven, szlovákul és magyarul tették közzé a Kaszárnya Kultúrparkban. A kiállításhoz tartozó műsorfüzet – melyet minden résztvevő megkapott – szintén szlovák és magyar nyelvű változatban készült. Kollár tájékoztatása szerint ez a szomorú emberi sorsokat feldolgozó, ugyanakkor egyedülálló projekttel teret biztosítottak a párbeszédnek és a tapasztalatcserének a két ország szakértői, pedagógusai és fiataljai között.
Mi úgy hisszük, hogy az ilyesfajta együttműködések elősegítik a kulturális megértést, a kritikus gondolkodást és a történelmi emlékezet közös építését. Ezáltal megfelel az Interreg program célkitűzéseinek is, vagyis a kapcsolatok és a bizalom erősítésének a határ menti térségben
– zárta Tomáš Kollár.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.