Horváth Géza visszaemlékezett az elmúlt 30 évre és megkapó anekdotákat osztott meg (A szerző felvétele)
A 30. Katedra Matematikaverseny döntőjében 98 tanuló versenyzett, az alapító átadta a stafétát (Fotók, videó)

Feszült várakozással hallgatta a fiatal közönség Horváth Géza, a Katedra Matematikaverseny alapítójának visszaemlékezését a verseny eredményhirdetése előtt. Az idei döntőn a pedagógusok is ünnepi keretek között kapták meg a felkészítő munkájukért járó elismerést.
Az egy teljes napon át tartó rendezvény reggelén a szervezők már korán talpon voltak, hogy előkészítsék az egyes helyszíneket az ország különféle szegleteiből érkező diákok és kísérőik számára. A Katedra Matematikaverseny levelező részében idén 42 iskola 211 tanulója vett részt, közülük 35 iskola 98 tanítványa jutott el a döntőig, akiket 44 felkészítő tanár segített a verseny során.
A döntő két fordulója
A reggeli 9 órás regisztráció után hivatalosan is megnyitották a 30. Katedra Matematikaverseny döntőjét. Az első forduló feladatait kicsivel 10 óra előtt osztották ki, melynek kitöltésére egy órát adtak a bírák. Ez idő alatt Jomili és a MannArt Műhely mutatkozott be a tanároknak. Az ebéd után következett a második forduló, ahol már 75 percük volt a versenyzőknek. A délutáni kísérőprogramok, köztük a Planetárium megtekintése után állófogadáson vettek részt, majd este fél 6-tól kezdődött a ünnepélyes gálával összekötött díjkiosztó a Csallóközi Múzeum galériatermében.

Máshogy is lehet a matematikával foglalkozni
A gitárjátékkal színesített nyilvános eredményhirdetésen név szerint is bemutatták mindazokat, akik sokat tettek a Katedra Matematikaverseny sikeréért, azok megszervezéséért, lebonyolításáért és támogatásáért. Horváth Géza alapító a közönség elé állva igyekezett röviden összefoglalni a 30 évet és az első matematikaverseny előzményeit.
A rendszerváltás után, 1990-től már egy kicsit szabadabban lélegezhettünk, amikor Magyarországon már elindultak a különféle matematikaversenyek és matektáborok. Néhány szlovákiai magyar pedagógus is eljuthatott oda, én ezt Hecht Annának köszönhettem. Ott láttam, hogy lehet máshogy is foglalkozni a matematikával, mint a tanórán
– emlékezett vissza a kezdetekre.

Már az első döntőn 100-an voltak
1995 tavaszán javasolta Hodossy Gyulának, a Katedra című folyóirat főszerkesztőjének, hogy indítsanak egy levelező matematikaversenyt. Diákjai ekkor már többféle matekversenyen is részt vettek, de egyiken sem tetszett neki az, hogy a felkészítő tanárok voltak azok, akik a versenyt felügyelték és a feladatokat javították is. Szerettek volna változtatni ezen, egy objektív versenyt akartak, ekkor indították el saját levelező matematikaversenyüket, végén egy személyes részvételű országos döntővel, ami már az első évben meg is valósult, közel 100 fő részvételével. Az első években a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem pedagógusai vállalták a matekfeladatok javítását, több mint 1000 tanuló versenyzett akkor. Később jelentkeztek más feladatjavítók, és olyanok is, akik új feladatokat küldtek be. Közülük többen még évekig, évtizedekig segítették a matematikaversenyt.
„Itt leszek mindig önökkel, veletek”
Horváth Géza a Katedra Matematikaverseny szervezését Kiss Szilviának és Bajcsi Barnabásnak adta át.
Minden jelenlévőnek köszönöm, hogy szeretik a matematikát, a felkészítő tanároknak pedig azt, hogy megszerettették a matematikát. Itt leszek mindig önökkel, veletek
– foglalta össze felszólalása végén, majd kiemelte, hogy a verseny eddigi legfőbb értéke az objektivitás volt, kérte, hogy ez továbbra is maradjon így. Az elődöntők és a döntő anyagának összeállításában továbbra is számíthatnak rá.
Hivatalosan bejegyzett
Hodossy Gyula, az egykori Katedra Alapítvány igazgatója ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy a matematika mellett idővel más tantárgyakból is szerveztek versenyeket, így lett magyar nyelv és irodalom, idegen nyelvi, földrajz-, fizika, képzőművészeti, Kelet-kutató, alsó tagozatos, illetve történelemverseny is.
Nagyon örültünk annak, hogy Szlovákiában, a magyar tannyelvű alapiskolákban az egyik leghíresebb, legsikeresebb tanulmányi versenyek voltak a Katedra-versenyek, volt olyan év, amikor a tantárgyakat összesítve több mint 6000 tanuló versenyzett. Ennek hála sikerült az oktatási minisztériumban elérni, hogy a hivatalos tanulmányi versenyek közé sorolják be a Katedra versenysorozatot is. Ez a ’90-es években meg is történt
– emlékezett vissza a matematikaversenyt 26 éven át működtető Katedra Alapítvány ügyvezető igazgatója.

Ahol összeért a múlt és a jövő
A szeptembertől májusig tartó matematikaversenynek összesen négy levelező fordulója van, ezt követi a döntő, amikor a versenyzők személyesen is találkoznak egymással és a szervezőkkel. Ezekben a hónapokban nagy feladat hárul a feladatjavítókra és a szervezőkre egyaránt.
Beszéltünk a múltról, a kezdetekről, a jelenben vagyunk, de nagyon öröm számomra, hogy amikor itt, a teremben végig nézek, akkor nagy valószínűséggel a jövőt is látom
– szólt az egybegyűltekhez Pintes Gábor, a Katedra Matematikaverseny civil szervezeti hátterét biztosító Katedra Polgári Társulás elnöke.
A pedagógusokat is díjazták
Petres Csizmadia Gabriella, a Katedra-versenycsalád koordinátora és Pintes Gábor díszoklevelet adtak át minden ünneplőnek, akik fontos szereplői voltak az elmúlt 30 év versenyeinek szakmai lebonyolításának. Kiss Szilvia, aki már 2001-től aktív feladatjavító, jutalmazta a felkészítő pedagógusokat is. A névsor elhangzása után a tanulókat szólították, hogy vegyék át jutalmaikat. Idén egy különdíjat is kiosztottak, amit Gasparik Márk, a zselízi alapiskola 5. osztályos tanulója kiemelkedően jó teljesítményével érdemelt ki.

Hagyatéka nem vész el
Az eredményhirdetés végeztével a jövőre 75 éves Horváth Géza elárulta, hogy a fáradság mellett főleg boldogságot érez.
Látom, hogy a munkám nem veszett kárba, amit eddig csináltam, az folytatódni fog
– osztotta meg büszkén az alapító, aki a matematika mellett zenével, zeneszerzéssel foglalkozik és a zselízi Franz Schubert Vegyeskar és a zselízi Magyar Tannyelvű Alapiskola Franz Schubert Gyermekkarának karnagyaként is működik.

A Katedra Matematikaverseny 2024/2025-ös döntőjének díjazottjai:
5. osztály:
1. hely: Gasparik Márk (Zselíz, AI),
2. hely: Cseri Dániel (Ipolynyék, BalBAI),
3. hely: Válent Gábor (Rimaszombat, REAI);
6. osztály:
1. hely: Jakóczi Brandon (Diósförgepatony, MZSAIÓ),
2. hely: Šmíd Gabriel (Komárom, Marianum),
3. hely: Farkas Dániel (Fülek, II. KIAI);
7. osztály:
1. hely: Csápai Adrián (Lakszakállas, AI),
2. hely: Vistan Máté (Kassa, MSGAI),
3. hely: Csető Dávid (Diósförgepatony);
8. osztály:
1. hely: Csető János (Diósförgepatony, MZSAIÓ),
2. hely: Lengyel Áron (Lakszakállas),
3. hely: Šranko Sebastian (Felsőszeli, SzIAIÓ),
4. hely: Csenger Anna (Komárom, MuAI);
9. osztály:
1—2. hely: Klička Marcel (Somorja, MIG) és Varga Dominik (Lakszakállas).
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.