Sok kicsi sokra megy: rendszer és rendszeresség a háztartásban

Vasárnap

Tartsd meg a rendszert, és a rendszer is megtart téged – javasolják nemcsak az életvezetési tanácsadók, hanem a kreativitást fejlesztő szakirodalom is. A háztartási munkák esetében ez szintén érvényes.

A háztartás szintén rendszeres munka, hiszen folyamatosan, sok esetben periodikusan ismétlődő tevékenységekről van szó, amelyeket újra és újra el kell végezni. Vannak időszakokhoz kötött feladatok, mint a tavaszi nagytakarítás, a karácsonyi sütés-főzés, vagy helyzethez kötöttek, mint például a mosogatás (ha van piszkos edény, kell mosogatni, de ha nincs, akkor nem). Ez a fajta folyamatosság adja a házimunka rutinját.

Unalmas egy körforgás, gondolhatnánk, viszont a rendszeresség egyáltalán nem öncélú rutin. Fokozza a teljesítőképességet, és serkenti a kreativitást is. Mindenki számára ismerős az érzés, amikor egy régtől húzódó teendőt tologat maga előtt, mert egyedül döntheti el, mikor lát hozzá. Így aztán egyre csak halogatja, és növeli magában a nyomást, amit a folyamatosan elodázott feladat okoz az agyában. Ha viszont minden feladatnak pontos határideje van, a munkavégzési óráink pedig napi és heti beosztást kapnak, a kellemetlen feladathoz is könnyebben hozzálátunk. Ha például az egész hetünk szabad, jó eséllyel a hét második felére toljuk a kellemetlen feladatot, bízva abban, hogy közben talán megoldódik magától (mert ilyen is van). Ha viszont már van a hétre egy zsúfolt időbeosztásunk, és látjuk, hogy melyik napjaink foglaltak, hajlamosabbak lehetünk hamarabb nekifogni a kellemetlen teendőknek is, mondván, legyünk túl rajta, hisz lesz elég dolgunk a hét második felében is.

A koronavírus-járvány okozta korlátozások miatt rengeteg ember kényszerült otthonról dolgozni, és számos cikk született arról, hogyan érdemes megszervezni az otthoni munkát, hogy ne legyen káosz belőle. Szinte mindegyik tanácsadó kiemelte a pontosan kialakított ritmust, amely segít megtartani a munkarutint. Kiderült, hogy korán kelni és kötött időpontban étkezni nemcsak társadalmi szokás szülte kényszer, hanem a segítségünkre is lehet.

Ami a kreativitást illeti, a rendszer és a rendszeresség energiát takarít meg nekünk, mert ha újra és újra ugyanabban az időben végezzük ugyanazt a munkát, a kialakult rutin mellett több időnk és energiánk marad az esetleges változtatásokra, fejlesztésekre, új ötletekre.

Érdemes tehát a háztartási munkáknál is figyelni arra, mi az, amit évek vagy évtizedek óta ugyanakkor és ugyanúgy csinálunk, és mi az, ami folyamatosan változik. Így érvényesülhet igazán a sok kicsi sokra megy elve, hiszen elég néhány apró mozzanatot megismételni rendszeres időközönként, máris kész a rendszer, amelyet ha megtartunk, ő is megtart minket.

 

Križanovič Melinda

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/45. számában jelent meg a Háztartás mellékletben!

 

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?