Nosztalgiamozi Muráti Lilivel

Vasárnap

Spanyolország jó ország, nagyon jó, mondta Muráti Lili velem szemben ülve Budapesten, 1991-ben. Szeretek ott élni, hangsúlyozta, majd egy pillanatnyi hatásszünetet tartva hozzátette: De a hazája ott van az embernek, ahol a szülei fekszenek a földben. Magyarországra tehát mindig így gondolt.

Muráti Lili a harmincas-negyvenes évek egyik leghíresebb, legkarizmatikusabb, legizgalmasabb magyar filmsztárja volt. Nem mintha színpadon nem jeleskedett volna, a jövőnek azonban a mozivásznon hagyta értékes alakításait. Mély hangjával, egyedi humorával, intelligenciájával, temperamentumával gyorsan vált új idollá, modern színésznővé. Éveken át a legrangosabb budapesti társulatokban játszott. Mások mellett Molnár Ferencet, Shaw-t, Giraudoux-t. Szerette a színpad. Megünnepelte. Filmjeit telt házak előtt vetítették a mozik. Mi történt ezen az éjszakán?, Kölcsönadott élet, Házassággal kezdődik. A címek magukért beszélnek. Kiragyogott a sablonos rollékból, a jobb szerepekben viszont nagyot domborított.

Nagyváradon született, Szegedről jött Budapestre, Madridban, Omar Sharif oldalán, a Doktor Zsivágóval lett európai hírű filmsztár. Titokzatos nő volt. Rejtélyes vamp. Születési anyakönyve eltűnt a háborúban, így csak ő tudta valódi korát. Amit aztán soha nem árult el. Élvezte a személyével kapcsolatos találgatásokat. Ha rákérdeztek, azt mondta, 1914-ben jött a világra. Sántított a dátum, ezt sokan tudták, csak a valós évszámot nem. Az a halálakor derült ki Spanyolországban, amikor a halotti anyakönyvi bizonyítványát állították ki. Abban pedig az áll: született 1911-ben. Istenem, mi az a három év?! A mából nézve semmi, neki, akkor hatalmas játék volt.

Az egész élete a játék jegyében telt. Izgalmas, kalandokkal teli, sokszor (élet)veszélyes, titkos szerelmi viszonyokkal átszőtt játékkal.

Nem 1991-ben jött először Budapestre. 1979-ben már hazabátorkodott. Magyar állampolgárságát 1993-ban Göncz Árpádtól, az akkori köztársasági elnöktől kapta vissza. Ha itthon tartózkodott, mindig szusszantott egy nagyot. Kipihente madridi fáradalmait. Egészségügyi kezelésekre járt. Gyógyfürdőzött. Testét-lelkét masszírozták. Elméjével, öniróniájával, külső-belső eleganciájával, színes egyéniségével nyaranta szert tett friss ismeretségekre.

Könnyű volt társalogni vele. Ha jó gombot nyomott meg rajta az ember, szórakoztató történetekkel állt elő.

Önként hagytam el az országot – mesélte égő vörösre festett szájjal, s gyorsan hozzátette, sem bűnt, sem politikai vétséget nem követett el. Megunta a róla tálalt hamis történeteket, bántották a személyével kapcsolatos koholt vádak. Nem volt ő szimpatizánsa soha a Szálasi-kormánynak, a nyilas pártnak. Ráfogták. Pecsétet nyomtak a homlokára. – Janit, Vaszary Jánost, a férjemet hatalmas szakmai irigység övezte. Három színház játszotta a darabjait, filmdirektor volt, ő írta a legjobb forgatókönyveket, Németországban is elismerték, Rökk Marika egymás után kapta tőle az érdekesnél érdekesebb szerepeket. Közben az én pályám is magasra ívelt. Rólam előbb azt terjesztették el, hogy gyűlölöm a zsidókat, aztán amikor jöttek a nyilasok, két újság is azt próbálta bizonyítani, hogy egy Lévai nevezetű zsidó ügyvéd gyereke vagyok. Szegény édesanyám! Én csak őt sajnáltam, őmiatta éreztem kellemetlen helyzetben magam. Soha nem csalta meg a nála harminc évvel idősebb apámat, aki katonai állomásparancsnok volt.”

1946 karácsonyán indult el a házaspár Budapestről. Ausztrián és Franciaországon át Spanyolországba menekültek.

A bátyám telefonált, hogy azonnal induljunk, mert jönnek az oroszok. Előbb San Sebastianba mentünk, ahol egy híres ortopédsebész várt bennünket. Egyetlen ruhám volt, egy kopott, ócska kis ruha, amit én varrtam, körülöttem mindenütt elegáns párizsi modell. Nagyon szégyelltem magam. Aztán vége lett a nyárnak, a francia nők hazautaztak, és kezdtem jól érezni magamat. Megismerkedtünk egy impresszárióval, aki nem akart hinni a szemének, hogy Vaszary János, az Angyalt vettem feleségül nagy sikerű magyar írója áll vele szemben, annak a darabnak a szerzője, amelyet Spanyolországban is óriási sikerrel játszanak. Hat hónappal később Madridban már színpadon álltam. Az első években csak törtem a nyelvet, de a szerepeim is olyanok voltak, hogy erre épültek. Később változott a helyzet. Negyven éven át, hétfő kivételével, naponta kétszer játszottam.”

Modern, emancipált nő volt. Remekül úszott, vívott, lovagolt, bokszolt, teniszezett, golfozott és vitorlázott. Az első színésznő volt Budapesten, akinek piros sportkocsija volt. Kiváló érzékkel vezetett. A Budapest és Lillafüred között megrendezett autóversenyen ezüstserleget nyert. Sokszor motorkerékpárral szelte át a várost. Öltözködésével divatot diktált. Bikinit és miniszoknyát ő viselt először Budapesten. Voltak, akiket meghökkentett, másokban őszinte csodálatot keltett. Okos, határozott, talpraesett, kacér, erotikus nőket játszott – és ő maga is ilyen volt.

Első filmszerepét 1935-ben A csúnya lányban kapta Jávor Pál és Kabos Gyula oldalán. Akkora sikert aratott a trió, hogy még két filmet forgatott velük. Az Elnökkisasszony volt az egyik, a Fizessen nagysád a másik. A szerelem nem olyan egyszerű címmel könyvet írt Szép Ernő segítségével. Függetlenségét Vaszary János mellett is sikerült megőriznie. Azzal a feltétellel kötött házasságot vele, hogy egy házban, de külön lakásban élnek. Magabiztos, vagány, állandóan izzó nő volt, aki a szépet, a jót, az izgatót sosem vetette meg. A szerelem mindkét partján megtalálta, amit keresett. Kilencvenkét évesen halt meg Madridban. Sírhelye is ott van, a városi temetőben.

Háromszázszor játszotta Budapesten az Egy nap a világ című darabot, amelyből film is készült. Hogy hova tűnt az alkotás, arról nincs hír. Az elveszett filmek listáján szerepelt az 1943-ban forgatott Megálmodlak is, az viszont 2009 nyarán egy párkányi kamrából került elő hatvanöt év után. Egy üveg pálinkáért cserébe kapta Burza Olga nagymamája, aki úgy őrizgette, hogy nem is sejtette, ki van a tekercseken. Tőle, az ebedi padlásról került a párkányi lakótelepi lakás kamrájába, onnan pedig a Magyar Nemzeti Filmarchívumba. Muráti Lili így került végül is haza egy évtizedekig elveszettnek hitt kópián.

Érdekes

Várnai Péter, a Vígszínház volt művészeti főtitkára

Kilencvenhat április negyedikén találkoztam először Muráti Lilivel. Akkor volt a Mohácsi János-féle Mágnás Miska bemutatója a Vígszínházban. Telefonáltak a margitszigeti Thermal Szállóból, az volt a törzshelye, ha Budapestre jött, hogy Muráti Lili művésznőnek egy darab jegyre lenne szüksége estére. Kész tényként közölték, hogy majd jön. Valahogy úgy dobta a gép, hogy lemondtak két jegyet az első sorban, s gondoltam, akkor az egyiket megkapja ő, a másikat pedig egy kedves barátom. S akkor ők egymás mellé kerültek. A barátom le is szólította őt még az előadás előtt, a művésznő pedig örült, hogy még mindig felismerik Magyarországon. Így indult a mi barátságunk. Az előadás végén megvártam őt, beszélgettünk. Akkoriban már rendszeresen járt Budapestre, bár már nem volt fiatal, de még mindig agilis. És ha itthon volt, színházról színházra ment, érdekelte őt, miket játszanak. Megnézett egy Fekete Péter-előadást is a Vígben, és teljesen elájult Eszenyi Enikő alakításától. Mintha a régi önmagát látta volna benne.

Aztán meghívott magához Madridba, mondta, hogy nagyon szereti a magyar vendégeket. Úgy alakult, hogy négyszer voltam nála, s neki köszönhetően szerettem meg a várost. Szép, nagy lakása volt Madrid szívében, és pont alatta volt egy igazi, hamisítatlan spanyol kisvendéglő, ő is oda járt. Mindenki tudta róla, hogy kicsoda, hiszen amikor a háborús időkben kikerült Madridba, gyorsan megtanult spanyolul, a saját társulatával járta az országot. Népszerű színésznő volt. Allűrmentes. A környéken mindenki csak Lilinek szólította, mert így akarta, és mindenkivel szóba elegyedett. Akkor már nyolcvan pluszos volt. Egyedül élt a kutyájával. Ha magyar vendége volt, mindig megkérte őt, hogy vigye le sétálni. Egyszer megfeledkezett a kutyáról. Lement délelőtt a szemközti templomba, kint hagyta, és ott felejtette. De a kutya nem mozdult, órákon át várt rá. Egy évvel a halála előtt még nála voltam. Ő már akkor csak a környéken közlekedett. Néha lement a boltba, de a spanyol színházi élet már nem nagyon érdekelte.

Járt hozzá egy jópofa takarítónő, hetente kétszer is, de vele is inkább csak beszélgetett, így a takarítás igencsak lassan haladt. Volt egy házibarátja is, régi rajongója, vele mindennap beszélt telefonon, néha fel is ugrott hozzá, törődött vele. Lili önálló egyéniség volt, kora és nem teljesen ép egészsége ellenére sem igényelte, hogy tutujgassák, hozzák-vigyék. A nap minden szakaszában parókában jött-ment a lakásban. Amint felébredt, azonnal a fejére illesztette. Sosem láttam, mennyi haja van. Nagyon szerette a finom parfümöket, mindig illatosra fújta magát.

Az élete végén sem volt megkeseredett vagy elmagányosodott. Volt egy rettentő jó mondása: Az életet úgy veszem, ahogy kapom. Ehhez tartotta magát. Nem törődött különösebben a régi korszakával, hogy a spanyoloknál is országos hírű színésznő volt. A pénzét mindig szanaszéjjel rakta, és sokszor elfelejtette, hova is tette. Amikor azt mondta, Jézusom, nincs pénzem, még akkor is biztosan volt, csak el kellett kezdeni keresnie. Irdatlan mennyiségű ruhája volt. Négy hatalmas bőröndjéből ki sem pakolt. Mindegyik tele volt. A nagy gardróbjában úgy sorakoztak a ruhák, mint egy üzletben. Imádta a bundáit. Ha Budapestre jött, mindig bement a Szent István körúti szőrmebizományiba, és ami megtetszett neki, gondolkodás nélkül megvette, aztán lehet, hogy soha fel sem vette. Az egy kicsit megviselte, amikor Spanyolországban bevezették az eurót. Abban már nem nagyon ismerte ki magát. Nem tudott viszonyítani, hogy amit kinézett magának, az nagyon drága, vagy még megvehető számára.

Nagyokat lehetett nevetni vele. Elképesztő humora volt. Mindig érdeklődött, mi van itthon, ki mit játszik az ismerősei közül. Egyszer elmentünk a Pesti Magyar Színház rettentően jó előadására, A nagymamára, Tolnay Klári címszereplésével. Ő is játszott nagymamát, a Karinthy Színházban, egy nem igazán sikeres Neil Simon-darabban. A szövegtanulás akkoriban már gondot okozott neki, de remekül eljátszotta a szerepet. Élvezte, hogy még egyszer, az élete végén játszhatott a magyar közönségnek. Jutalomjátékként élte meg az előadást. Nagy reklámértéke volt, mindegyikre elfogytak a jegyek.

A jelennek élt, régi csecsebecséit megőrizve. Nem volt különösebben gyűjtögető alkat. A vitrinjei ugyan tele voltak régi emlékekkel, de nagy ügyet nem csinált belőlük. A legnagyobb öröme az volt, ha ajándékba bejglit kapott. Amikor Magyarországra jött, mindig elment káposztás cvekedlit enni. A tejfölt is imádta, de annyira oda volt érte – hiszen ahogy sok országban nem kapható, úgy a spanyoloknál sem –, hogy a Thermal szállóbeli hűtőszekrénye is tele volt vele. Egyszer itt töltötte a karácsonyt és a szilvesztert Budapesten. A Vígszínházban akkor egy remek szórakoztató ünnepi előadás volt műsoron. Lili ott ült az igazgatói páholyban, és szereztünk neki egy felejthetetlen élményt. A műsorban fellépett Bárdy György, akit ő nagyon szeretett. A színfalak mögött neki mondtam el, hogy itt van Muráti Lili, és teljesen váratlanul, ahogy kilépett a színpadra, a száma előtt bemondta a közönségnek, milyen becses vendége van az előadásnak, kért rá egy fejgépet, Lilinek pedig, aki addig teljesen gyanútlanul ült a páholyban, fel kellett állnia, és olyan dörgő tapsot kapott, hogy alig lehetett folytatni az előadást. Nagyon meghatódott, visszajöttek neki a régi emlékek, hiszen ő is játszott egykor a Vígszínházban.

Karády Katalinról sokat mesélt, ő volt az egyik itthoni nagy kedvence. Barátnők voltak. Összejártak. Bár mindig, minden helyzetben született úrinőként viselkedett, olykor szeretett pajzánul, sőt egy kicsit trágárul beszélni.

Halálhírét a második férje egyik rokonától tudtam meg. Vele tartotta a kapcsolatot. Közvetlen családtagjai már nem éltek akkor. Hogy milyen sorsra jutott a lakása, vagyona, arról nincs hírem. Nem volt örököse. Végrendeletet nem írt, fütyült rá. Egyáltalán nem törődött azzal, hogy majd meghal. Vidám, életigenlő ember volt, aki az életet valóban úgy fogadta el, ahogy kapta.”

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/40. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?