Kalendárium

Vasárnap

Napról napra a Vasárnappal

November 30.

1835, megszületik Mark Twain amerikai író. Főbb művei: Tom Sawyer kalandjai, Huckleberry Finn kalandjai.

1874, megszületik Sir Winston Churchill brit politikus, államférfi. Kiváló szónok volt, a második világháború elején híres beszédet intézett országához: „Nem ígérhetek mást, csak vért, verítéket és könnyeket.” Történelmi tárgyú írásaira irodalmi Nobel-díjat kapott. 1965-ben hunyt el, kilencvenévesen.

2011, meghal Kemény Henrik legendás bábművész, aki mutatványosbódéban nőtt föl, és maga is a vásári bábjáték hagyományait folytatta. Legismertebb bábfigurája: Vitéz László.

 

December 1.

A magyar rádiózás napja, 1925-ben ugyanis ezen a napon avatták fel a Magyar Telefonhírmondó és Rádió Rt.-t, s indult el a folyamatos rádiós műsorsugárzás magyar nyelven.

1918, meghal Kaffka Margit, a magyar irodalom egyik legjelentősebb női írója. Kisfiával együtt a spanyolnáthajárvány áldozata lett harmincnyolc évesen. Főbb művei: Színek és évek, Hangyaboly.

1935, megszületik Woody Allen amerikai író, színész, Oscar-díjas rendező. Főbb filmjei: Játszd újra, Sam!, Annie Hall, Hannah és nővérei.

 

December 2.

1915, Albert Einstein közzéteszi a relativitáselméletet, amely megváltoztatta az addigi ismereteket a világról. Egyes feltételezések szerint a csodabogárnak tartott Einstein – aki például sosem hordott zoknit – Asperger-szindrómás volt. Ő mondta: „A világon két dolog végtelen: a világegyetem és az emberi hülyeség. Bár az elsőben nem vagyok biztos.”

2013, ötvenhat évesen meghal Bächer Iván író, tárcaíró, publicista.

 

December 3.

1930, megszületik Jean-Luc Godard filmrendező, a francia új hullám kultikus alakja. Főbb filmjei: Kifulladásig, Bolond Pierrot.

1937, meghal József Attila, a magyar költészet egyik legnagyobb alakja. Harminckét éves volt, amikor Balatonszárszón a vonat elé vetette magát. Legismertebb versei: Tiszta szívvel, Kései sirató, Óda, A Dunánál, Nagyon fáj. Születésnapján, április 11-én ünnepeljük a költészet napját.

 

December 4.

1950, megszületik Rakovszky Zsuzsa magyar író, költő. Legutóbbi kötete: Boldog vég (2020, novellák).

1967, a Ferencváros futballistája, Albert Flórián kapja a France Football szaklap által odaítélt Aranylabdát, amely a labdarúgás legrangosabb egyéni díja. Máig ő az egyetlen magyar aranylabdás.

1975, New Yorkban meghal Hannah Arendt német zsidó származású filozófus, történész, a 20. század egyik legnagyobb hatású gondolkodója. Főbb művei: A totalitarizmus gyökerei, Eichmann Jeruzsálemben – tudósítás a gonosz banalitásáról.

 

December 5.

1791, meghal Wolfgang Amadeus Mozart, minden idők egyik legkiemelkedőbb zeneszerzője. A korabeli pletykák szerint riválisa, Antonio Salieri mérgezte meg. Milos Forman 1984-ben Oscar-díjas filmet rendezett Mozartról, Amadeus címmel.

1901, megszületik Walt Disney, a világ leghíresebb rajzfilmkészítője.

2013, meghal Nelson Mandela apartheidellenes aktivista, a Dél-afrikai Köztársaság első fekete bőrű elnöke, aki korábban 27 évet töltött börtönben. Nobel-békedíjas.


December 6.

Mikulás-nap. A palástban, püspöksüvegben és pásztorbottal ajándékot osztó Mikulás alakja Szent Miklós püspököt jeleníti meg, a gyermekek és a nehéz körülmények között élők védőszentjét. Legendája különböző nemzeteknél más-más változatban él: Santa Claus, Mikulás, Télapó, Fagy apó (Dedo mráz).

1768, megjelenik az Encyclopaedia Britannica első kiadása. A Google előtti korszak legnagyobb tudástára volt, tartalmát időről időre frissítették, és közel 500 ezer szócikket tartalmazott.

1956, a melbourne-i vérfürdő napja: a vízilabdasport történetének leghíresebb meccsét Magyarország játszotta a Szovjetunióval a melbourne-i olimpián, egy hónappal a magyar forradalom leverése után. A feszült légkörű mérkőzés hajrájában, 4:0-s magyar vezetésnél elszabadultak az indulatok a medencében. S bár a verekedést a szovjetek kezdték, a rendőrség végül őket menekítette ki az uszodából, a közönség ugyanis a magyarok pártjára állt. A véres arcú Zádor Ervin az eltiport magyar forradalom egyik jelképévé vált, fotója bejárta a világsajtót. Az olimpia után Zádor az Egyesült Államokba emigrált.

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/48. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?