Jennifer Niven Veled minden hely ragyogó

Vasárnap

Theodore Finch és Violet Markey igencsak furcsa helyzetben találkoznak: az óratorony párkányán, öngyilkosságra készülve. Ez a különös esemény mindkettejük életét megváltoztatja – ha együtt vannak, a világ újra szépnek és lehetőségekkel telinek tűnik. De vajon mennyire képesek uralni és befolyásolni a saját sorsukat?

A regény első ránézésre egy tipikus young adult romantikus sztorinak tűnt, de a (meglehetősen sokatmondó) fülszöveg meggyőzött róla, hogy lehet valami különleges ebben a történetben, valami, ami miatt tényleg érdemes elolvasni.

Jennifer Niven a műfaj hagyományait követve nem fukarkodik a klisékkel. Van benne hatalmas bunyó, intrikus bombázó csaj és pazar autók. És megmentésre váró, megtört szívű főhősnő, Violet. Egy éve ő és a nővére egy buliból tartottak hazafelé, csúszott az út, az autó kisiklott és lezuhant. Eleanor meghalt, Violet túlélte. De már soha többé nem lesz ugyanaz a Violet, aki pompomlánykodik, tele van ambíciókkal, nagy lelkesedéssel készül az írói pályára, akit rengeteg népszerű (ál)barát vesz körül.

Az egyetlen, amit igazán kifogásoltam a regényben, az pontosan ő volt, szerintem egy elég súlytalan, unalmas karakter lett. Így utólag belegondolva olyan, mintha Violet csak egy eszköz lett volna Nivennek ahhoz, hogy bemutassa Finch-cset…

A lánynál egy pillanatnyi megingás, a trauma következménye az öngyilkossági kísérlet, alapvetően nincsenek ilyen hajlamai. Finch-csel egészen más a helyzet. Mindennap megkérdezi magától: A mai nap jó a halálra?

Én komolyan küzdök azért, hogy itt lehessek ebben a szaros, zűrzavaros világban. Az óratorony tetőpárkányán állni nem arról szól, hogy meg akarok halni. Hanem arról, hogy szeretném uralni a saját sorsomat. Arról szól, hogy nem akarok sötét lidércnyomásba esni megint.”

És Finch tényleg küzd, a végsőkig küzd. Többször kísérel meg öngyilkosságot, bár erős benne a halálvágy, megpróbálja leküzdeni, még egy önsegítő csoport gyűlésére is elmegy. Ébren akar maradni, retteg a Nagy Alvástól – attól az állapotból, mikor nem érzékel semmit a világból, mintha egy súlyos álomban, mintha kómában lenne. Éjszaka a zaklatottságtól és rettegéstől hajtva fut körbe-körbe a városban, vagy a szobája magányában dalszövegeket ír és a halálról elmélkedik. Hiába szeretne boldog lenni, mégsem képes rá. Finch még kevésbé tudja befolyásolni az állapotát és a hangulatait, mint az emberek többsége. Mániás depresszióban, más néven bipoláris személyiségzavarban szenved – van, amikor euforikusan vidám és izgatott, aztán hirtelen mély letargiába süllyed. A szülei elváltak, a húgával, a nővérével és a megkeseredett, fásult anyjával él, az erőszakos apjának új, tökéletes és harmonikusan működő családja van. Az biztos, hogy Finch ingatag lelkiállapotát és érzékenységét fokozta a kaotikus családi háttér, viszont nem kell okot vagy kiindulópontot keresni. Mert talán nincs is. A regény felhívja a figyelmet arra, hogy a pszichikai problémák még mindig nincsenek igazán komolyan véve, úgy kéne kezelni őket, mint a fizikai betegségeket. Az illető ugyanúgy (lelki és gyógyszeres) ápolást igényel, és ugyanúgy nem tehet az adott betegség kialakulásáról.

A Veled minden hely ragyogó (All The Bright Places) érdekes betekintést ad egy mentális zavarral élő ember fejébe, és arra is figyelmeztet bennünket, hogy figyeljünk oda a körülöttünk élőkre, ne bagatellizáljuk el az esetleges gondjaikat, és próbáljunk rájuk megoldást találni. A könyvet Jennifer Niven személyes tapasztalatból írta, vannak ugyan kisebb-nagyobb hibái és hiányosságai, de alapjában véve őszinte, szépen megírt, maradandó olvasmány. Theodore Finchet nem lehet nem szeretni. És nem lehet elfelejteni. A regényből készült filmadaptáció Elle Fanning és Justice Smith főszereplésével 2020-ban került a Netflix műsorába, így akár ott is megtekinthető.

Benyovszky Adél

Érdekes

Magyar segítség

Ha úgy érzed, kilátástalan a helyzeted, senki nem ért meg, és nincs kivel beszélned, ha segítségre van szükséged, akkor hívd a Felvidéki Lelki Elsősegély Telefonszolgálatot, ahol éjjel-nappal fogadják a hívásokat, és az anyanyelveden mondhatod el, mi bántja a lelked. Az ingyenesen hívható telefonszámok: 0918/500 333 (Orange) vagy 0904/500 338 (T-Mobile).

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/26. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?