Irány az űr?

Vasárnap

Ha az iskolában nem működött a számítógép vagy az interaktív tábla, nem nyomtatott a nyomda, gyenge volt a wifi, mindenki őt kereste. És ő mindent villámgyorsan meg is javított.

A rendezvényeken hangosított, fotózott, forgatott. Szeptembertől már a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kamatoztatja tudását, ahol mérnökinformatikus szakon tanul majd, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnázium pedig kénytelen lesz nélküle megoldani a tanévnyitó technikai hátterét. Addig is Csányi Balázs szabadidejében az égboltot kémleli.

A tudomány és a technológia iránti vonzódásom a nagymamámnak köszönhetem. Amikor nála voltam, nem mesecsatornákra, hanem tudományos-ismeretterjesztő műsorokra kapcsolta a tévét azzal, hogy onnan sokat lehet tanulni, és el is raktározódtak bennem valahogy az ott látottak. Alapiskolás koromban főleg matek- és fizikaversenyekre jártam, de az összes természettudomány érdekelt – emlékezik vissza a 19 éves tardoskeddi fiatalember. – Mindig kísérleteztem. Tizenegy évesen már hidrogént gyártottam otthon elektrolízis segítségével. Bármilyen játékot kaptam, szétszedtem, mert engem az érdekelt, mitől mozog, berreg, világít. Az elektronikába keresztapám vezetett be. Ő villanyszerelő, vele hol autópályát szereltünk, hol villogókat, az első cinezőmet is tőle kaptam egyszer karácsonyra.”

Mostanra a csillagászat, űrrepülés, űrkutatás lett a hobbija. Harmadmagával, az újvári Szabó Bencével és Plevka Leventével jelentkeztek a Magyar Asztronautikai Társaság által szervezett Irány az űr! nevű versenybe. „A feladatok minden természettudományt felöleltek: biológiát, kémiát, matematikát, fizikát. Sikeresen továbbjutottunk a 2. fordulóba, de sajnos a legjobb hat csapat közé nem kerültünk be.”

Tavasszal jött az ötlet, hogy barkácsoljanak, építsenek közösen egy antennát. „Meglepően sok a nyilvánosságnak szabadon elérhető, nem kódolt műhold. Hogy ilyenről jelet fogjunk, ahhoz nem kell semmilyen speciális berendezés, csak egy antenna, egy számítógép és egy átalakító, ami konvertálja a jeleket digitális formába, amiket aztán a számítógépen fel tudunk dolgozni. Megrendeltük a szükséges hozzávalókat, faanyagot, rézcsöveket, és megépítettük a prototípust, aztán kimentünk a határba letesztelni. Ebben már Juhász Barnabás barátom is segített. Sikeresen megfogtuk az első jelet, átkonvertáltuk hanggá, és ironikus módon, amit feldolgoztunk, így hangzott: Orbán Viktor – neveti el magát Balázs. – Épp a híreket mondták valamelyik rádióban... Mindenesetre kiderült, hogy a koncepciónk működik, hozzáláttunk a nagy antenna építéséhez.”

Akár a Facebook és a Google története, az övék is egy garázsban kezdődik. Fúrtak, faragtak, csavaroztak, és ezt is a falu határában tesztelték. „A műhold nem mindig a fejünk fölött halad el, lehet alacsonyabban a horizonton, akkor is ez történhetett, mert nem sikerült jelet fognunk. Később otthon rátaláltam a megfelelő beállításra, befogtam egy amerikai műholdat. Ezekről azt kell tudni, hogy nem éppen a legújabbak, a 90-es évek technológiáin alapulnak, fekete-fehér képet továbbítanak a Földre. Az orosz meteorológiai műholdak modernebbek, színes képeket közvetítenek, ezek dekódolása Bencének sikerült. A következő lépés pedig egy parabolaantenna építése lesz – tervezi Balázs. – Azzal rengeteg új lehetőség nyílik majd, a profik ilyennel dolgoznak.”

Fontos, hogy ne álljon semmi a műhold és az antenna közé, hogy semmi ne blokkolja a jelet, ezért legideálisabb a kis állomást a határban felállítani. „Amint ezzel foglalatoskodtam, egyszer csak azt veszem észre, hogy a hátam mögött terepmintás szerelésben, csizmában, puskával idegenek bukkannak fel. Kérdezik, hogy én itt mit csinálok, hát gondoltam, nem tartok nekik tudományos előadást, inkább azt hazudtam, űrlényekre vadászok” – vallja be nevetve, miközben megnyugtat, hogy a dolog legális.

Balázs mesél még a Mars-járóról, a magáncégek űrkutatási programjairól, és én egyre nehezebben tudom eldönteni, hogy a Meghökkentő szenvedélyek vagy a Tehetségeink rovat profiljába illik-e inkább. Ki-ki döntse el maga.

 

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2021/35. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?