Hogy mennyi? – Útmutató az olcsóbb videójáték-vásárláshoz

Hogy mennyi? – Útmutató az olcsóbb videójáték-vásárláshoz

Könnyen lehet, hogy aki csak az utóbbi években próbált betörni a videójátékok világába, hátrahőkölt a magas árak láttán. Miért kerülnek ennyibe a videójátékok, és hogyan lehet őket olcsóbban beszerezni?

Egy átlagos, nagy költségvetésű videójáték ára a megjelenéskor 60-80 euró között mozog, míg a kisebb, úgynevezett „indie-játékoké” 20-30 között. Ezek az árak könnyen megijeszthetik azokat, akik még új vásárlónak számítanak a játékvilágban, bár a régi motorosok többsége is csak ritkán teszi le az asztalra az imént említett összegeket. A videójátékok egyéb médiatermékekhez viszonyítva drágának tűnhetnek, bár ez inkább azért van így, mert például filmek és sorozatok esetében a legtöbben már csak jegyekért és feliratkozásokért fizetünk. (Ha például mindent DVD-n és Blu-Rayen szereznénk be, feltűnne, hogy akár 3 film megvásárlásával is megugranánk a 100 eurót.)

A videójátékok ára hosszú ideje változatlan, így bizonyos szempontból azt is mondhatnánk, hogy a folyamatos inflációt figyelembe véve még ez az iparág öregedett a legkegyesebben: egy játék napjainkban ugyanúgy 60 euró, ahogy 40 éve, holott a kettő messze nem ugyanaz az érték. A teljes ár, amivel egy-egy videójáték-boltba lépve találkozunk, azonban távolról sem az egyetlen kulcsa annak, hogy játsszunk valamivel. Ezt az összeget még a bejáratott gamerek is csak bizonyos címekért hajlandóak felköhögni, amit évek óta várnak, vagy aminek a minőségében maradéktalanul megbíznak. Minden másra ott vannak az előfizetések és az olcsóbb beszerzési módok.

jatek

De először is: miért olyan drágák a videójátékok? A válasz egyértelműbb oldala nyilván a fejlesztési és terjesztési költségeket fedi. Egy játék elkészítése hatalmas munka, amit újabban több ezer ember is végezhet, és legalább annyira, ha nem még inkább komplex folyamat, mint a filmkészítés. Ez viszont a karácsonyi vásárlás közepén tébláboló vásárlót aligha fogja meghatni, hiszen tőle továbbra is elvárják, hogy csaknem 6 mozijegy árát adja egyetlen videójátékért. Az ár-érték arány azonban teljesen eltér, hiszen egy videójáték gyakran több tucatnyi vagy egyenesen több száz órára is lekötheti a vásárlót, meg aztán az interaktivitása miatt nagyobb eséllyel térünk majd vissza hozzá hosszú idővel a beszerzés után is.

Azt tehát mind magunk döntjük el, hogy számunkra ez az élmény mennyit ér. Ha a teljes, 60-80 eurós árat semmiképp (amit, ne feledjük, egy játékkonzol vagy alkalmas számítógép beszerzése MELLETT teszünk le az asztalra), akkor sem kell búsulni, ezt ugyanis többnyire nem kell kifizetnünk. Ha türelmesek vagyunk, a legtöbb játék egy-két éven belül akár 30 eurót is eshet árban, a különféle webshopok és online vásárlási felületek (mint például a PlayStation Store vagy a Microsoft Store) pedig az év minden napján különféle akciókkal várnak.

Nem ritka, hogy egy viszonylag friss játékot akár 30-35 euróért is beszerezhessünk, de adott esetben ezek akár 10 euró körülre is eshetnek. Konzolos játékok esetében ritka, hogy ennél is olcsóbbá váljanak, számítógépen azonban van, hogy 2-3 euróért vágják hozzánk a termékeket, például a Steam-leárazások keretein belül.

Ha pedig nem vagyunk kimondottan türelmesek, vagy még a 20-30 eurót is sokalljuk egy videójátékért, akkor bármikor dönthetünk úgy, hogy használtan vásárlunk játékot (ha az üzlet visszavette, akkor egész biztosan nem hibás a szoftver), vagy előfizetünk olyan szolgáltatásokra, melyekkel egy havi összeg fejében játékok százai válnak elérhetővé számunkra. Ilyen például a PS Plus vagy a Game Pass, melyek 10 euróért egész katalógusokhoz adnak hozzáférést az előfizetés lejártáig, így a szórakozásunknak valójában csak a rendelkezésünkre álló internet szabhat gátat. Arra is érdemes odafigyelni, hogy bizonyos felületek havi szinten kínálnak pár ingyenes játékot a regisztrált felhasználóknak (például az Epic Games Store, de a PS Plustól is kapunk ingyenes termékeket minden hónapban).

A karácsonyi időszakban fokozott a valószínűsége, hogy olcsón is elkaphatunk ígéretes videójátékokat, ha tehát akár önmagunkat, akár egy rokonunkat, barátunkat lepnénk meg digitális ajándékkal, emlékezzünk, hogy gazdaságosabb megoldások is rendelkezésünkre állnak, mint simán csak besétálni a legközelebbi üzletbe, és lekapni valamit a polcról.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?