Élet zöld környezetben

Vasárnap

A Dunamenti-alföld kellemes környezetében várja vendégeit Ekecs község, Nagymegyer (fürdő)városától alig 5 km-re. A Csallóköz szívében fekvő település mai formájában 1976-ban keletkezett Ekecs és Apácaszakállas összevonásával. A két településrész ma már teljesen összeépült, nekünk fel sem tűnik, hogy egyszerre két helyen járunk. Nem úgy a zöldterületek magas száma! Ottjártunkkor virágzó fák, bokrok, zöldellő parkok fogadtak.

Egy település fenntarthatósági mérlegét alapvetően az ott alkalmazott megoldások és ötletek befolyásolják, zöldebb környezetben azonban az emberek is nagylelkűbbek és barátságosabbak. Közelebbi szociális köteléket tartanak fenn szomszédaikkal, erősebb a közösségi érzés, a kölcsönös bizalom és a segítőkészség. Talán ezért is lehet, hogy Ekecs – a mai gazdasági helyzet mellett is – kiegyensúlyozottan tud működni. Az önkormányzat az elmúlt időszakban számos fejlesztést és beruházást valósított meg, tevékenységüket persze többféle szempont alapján próbálták koordinálni – meséli Polák László polgármester, aki 2003-tól áll a falu élén. Mint mondja, az elmúlt években fokozatos korszerűsítések zajlottak, melyeknek köszönhetően a középületek zöme átesett a felújításon, az orvosi rendelő rekonstrukcióját idén tervezik, hogy a jövőben modernebb környezetben nyújthassanak ellátást az ekecsi és apácaszakállasi pácienseknek a rendelőintézetben szolgálatot teljesítő orvosok.

Lényegében a mostani önkormányzati ciklus 2019-ben kezdődött, de minimális változással már több választási időszak óta ugyanaz a csapat tevékenykedik, ugyanazok a tagok alkotják a képviselő-testületet. Az utolsó négy év során felújítottuk az ekecsi óvodát, ezzel sok évtizedes problémát sikerült orvosolnunk a községben. Emellett megpróbáltuk fejleszteni a közterületeket, hogy a hazai és a hazaérkező lakosoknak is egyfajta komfortérzetet nyújthassunk. Pihenőhelyeket, emlékhelyeket alakítottunk ki, növeltük a gondozott zöldterületek számát – például a községi hivatal és a helyi kultúrház közvetlen környezetében. Hogy a családias hangulatot erősíteni tudjuk, egy közösségi kemencét is építtettünk a kultúrház mellett, bízva abban, hogy a járvány után ismét lesz alkalmunk találkozni, és sütés közben újfent élvezni barátaink társaságát. Gondot fordítunk a sportélet fejlesztésére, a fiatalok számára műfüves pályát hoztunk létre, felújítottuk az öltözőket, az iskola udvarán pedig, egy lelkes közösségi összefogásnak köszönhetően, futópálya épült. A Csilizközi Községek Társulásának is tagjai vagyunk, ezáltal mi is részt veszünk a Kerékpárút határok nélkül nevű programban. Az elképzelés lényege, hogy a tagok olyan kerékpárutat építsenek, amely keresztülhalad az egész Csallóközön. Ennek ránk eső részét folyamatosan igyekszünk előkészíteni, megvalósítani” – összegzi az elmúlt évek történéseit a polgármester.

Megtartani a fiatalokat

A fiatalok megtartásának a munkalehetőségen kívül egyik igencsak fontos záloga a lakhatás. A bérlakások ezért – mint minden más községben – Ekecsen is megtartó erőt képeznek, de a helyi vállalkozók is építenek lakóparkokat a faluban. Ugyanakkor a községben fontosnak tartják a falusias környezet megőrzését, a demográfiai mutatókat minden esetben figyelembe veszik, hogy a lakosoknak harmonikus közösségi teret teremtsenek, hogy a közélet könnyebb, kiegyensúlyozottabb mederben folyjon.

A jelenlegi területfejlesztési terv úgy van irányítva, hogy az lehetővé teszi, de bizonyos feltételekhez is köti a belterületek fel- és kihasználtságát. Igyekszünk tudatos fejlesztésekbe fogni, hiszen minden ilyen magával von bizonyos problémákat is. A község épp ezért próbál segíteni az olyan fiataloknak, akik öregebb ingatlant vásárolnak, számukra kedvezményes áron próbáljuk bebiztosítani az építkezési törmelékek elszállítását” – mondja a polgármester.

Meghonosodott rendezvények

Bár Ekecs és Apácaszakállas az egyesülés óta teljesen összeépült, de ahogy óvodából, kultúrházból is van kettő, külön kultúrfelelőssel és műszaki ügyintézővel, akik szorosan együttműködnek a civil szervezetekkel. Falunapot és családi napot is tartanak minden évben, ugyanígy szerveznek kórustalálkozókat és nótaesteket. Örömmel fogadjuk a hírt, hogy a községben népdalkör és rock-zenekar is működik. Mindezek mellett pedig dicséretesen aktív a Csemadok mindkét helyi alapszervezete.

Mivel Ekecs híres vásárhely volt hajdanán, rengeteg állat cserélt itt gazdát. A múltban a vásár általában kétnapos volt – az ünnepi misén kívül bizonyos szokások is kapcsolódtak ehhez az időszakhoz. Az ünnepség előtt folyt a nagytakarítás, az udvar, a kert rendbetétele, de a földművesek is igyekeztek, hogy ekkorra befejezzék az őszi munkálatokat. Bár a polgármester szerint történelméből, hagyományaiból sokat felejtett a falu, mégsem árt néha felidézni és ápolni mindazt, ami régi. Ezt alátámasztandó az ekecsi búcsút Szent Vendel napjához közel mind a mai napig megtartják és ünneplik.

Dióhéjban a falu életéről

Míg Apácaszakállas már a honfoglalás előtt lakott terület volt – erről tanúskodnak azok a régészeti ásatások, amelyek a helyi templomhoz közel fekvő avarkori temető jelenlétét bizonyították, addig Ekecs első okleveles említése csak 1268-ból származik. A község múltjában a legfontosabb szerepet a halászat szolgáltatta – emiatt különböző kiváltságokat és mentességeket is élveztek az itt élők. A dokumentumokból kitűnik, hogy lakói semminemű más szolgálattal nem tartoztak feljebbvalóiknak, mint az aszódi halászóhelyeken az eszközök elkészítése, valamint az itt fogott halakból a vár urainak, valamint az egyháznak egy bizonyos rész beszolgáltatása. Mindezt tudva aligha lehet meglepő, hogy ősi foglalkozásuk jelképe, a hal, ma is megtalálható a község címerében.

Később, az első világháború utáni békeszerződések idejében Ekecs – sok más környező településhez hasonlóan – szintén Csehszlovákiához került. A földreform hatásaként ekkortájt idegen telepesek érkeztek a községbe, hogy az államtól kapott földterületeken telepedjenek le. Így jött létre például Túzok települése a falu határában. Később, a hontalanság évei alatt a magyar iskolákat bezárták, csak szlovák tannyelvű népiskola működhetett itt is. Szerencsés véletlenek sorozata, hogy bár a Magyarországra való kitelepítés, a lakosságcsere szele is elérte a falut, a transzportok indulását a lakosok lekésték, így végül nem került sor az ekecsi és apácaszakállasi emberek tömeges kitelepítésére.

A községben ma magyar alapiskola, valamint speciális alapiskola és szakmunkásképző működik, ez utóbbi különösen egyedülálló. Az egész országban ez az egyetlen olyan bentlakásos alapiskola és szakmunkásképző, ahol hátrányos helyzetű, mentálisan sérült gyermekek magyar nyelven részesülnek szakképzésben. A diákok a cukrász szak és a festő-mázoló szak közül választhatnak.

Galéria
Érdekes

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/18. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?