Egy falu, három kisközség

Vasárnap

A Kisalföldön elterülő Jányok községe, a Kis-Duna jobb partjának közelében bár viszonylag kis község, ellenben nagy múltra tekint vissza. A falu három településrészét a helybeli öregek néha még ma is megkülönböztetik egymástól.

Ha Jányokot valamiképpen jellemezni szeretnénk, mindenképpen ki kellene emelnünk az összetartást és azt a közösségi szellemet, amely már az elhelyezkedésében is megmutatkozik. A dunaszerdahelyi járásbeli települést három kisközség alkotja – Alsójányok, Felsőjányok és Bústelek. 1920-ig mindhárom elődközség Pozsony vármegye Somorjai járásához tartozott. Jányok ma nem mindennapi összeköttetéssel büszkélkedhet: áthalad rajta az 516-os főút, mely Dunahidason át Pozsony, valamint Diószeg felé teremti meg az egyenes kapcsolatot, emellett kanyargós mellékutak kötik össze Pozsonycsákánnyal, Féllel és Nagymagyarral is. Északi határának nagy részét a Kis-Duna alkotja, de egy helyen a folyó bal partjára is kiterjed.

1921-ben a három elődtelepülésnek összesen 528 lakosa volt, az egyesítés után, 1940-ben azonban már 618. A főváros, Pozsony közelségének köszönhetően ma némiképp gyors növekedés figyelhető meg a területén. Ezzel párhuzamosan rohamosan növekszik a szlovákok arányszáma is – 2001 és 2011 között a duplájára –, a lakosság döntő többsége (67%) azonban még mindig elsődlegesen magyar nemzetiségűnek vallja magát. Ezt megőrzendő a faluban ma magyar óvoda működik, iskola viszont sajnálatos módon nincs. Az alsójányoki alapiskolát még a hetvenes évek végén, a felsőjányokit pedig közel húsz éve, 2005-ben voltak kénytelenek bezárni.

A történelmi feljegyzésekből kiderül, hogy a falu határában 17. századi földvárat és avar kori sírdombokat tártak fel. Római katolikus templomát 1914-ben építették.

Célba ért beruházások

Egy település fejlődésének az érdekében több olyan programnak is meg kell valósulnia, mely hatással van nem pusztán a versenyképesség növelésére, hanem az életminőség javulására is. Persze, a célok kitűzésénél azzal is számolni kell, hogy az utóbbi években felgyorsult világméretű gazdasági befolyás a települések társadalmi, gazdasági életét és környezetét is egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe hozza. Jányokban azonban eredményes, termékeny éveket tudhatnak maguk mögött, több pályázat célba ért, egyrészt a beruházások, másrészt a társadalmi élet területén. A képviselő-testület, az önkormányzat minden tagja arra törekszik, hogy ki tudják gazdálkodni a beadott pályázatok önrészét, ennek köszönhetően a községnek ma nincs kölcsöne, megtakarításokból léteznek.

Hogy néhány fontosabb beruházást említsünk, az elmúlt évek során sikerült felújítaniuk az alsójányoki kultúrházat, megtörtént az épület szigetelése, kicserélték az ablakokat, felújították a tetőszerkezetet, de új köntöst kapott a helyi óvoda, a faluház épülete és a tűzoltószertár is. A futballpályán – saját pénzügyi forrásból – bővítették a lelátókat, emellett az egyik legolcsóbb és leghatékonyabb hulladék-újrahasznosítási eljárásnak megfelelve, minden háztartásba komposztálóládákat juttattak.

A község számára a legnagyobb kihívást jelenleg az adja, hogy a közösségi élet megállt, a szervezeteink takaréklángon élnek, a pandémiás időszak sajnos rányomja a bélyeget a közösségi életre, ami számomra nagyon szomorú, elvégre mi azért vagyunk, hogy a közösséget szervezzük – mondja Berner Lajos polgármester, aki 2006 óta áll a falu élén. - A magunk módján persze próbáljuk oldani a feladatainkat, segítünk, ahol a tudunk. A tavalyi évben mi is rendszeres teszteléseket végeztünk tűzoltóink segítségével. Mivel közeleg a választások időszaka, beruházásaink többsége már megvalósult, az idei évben a felsőjányoki ravatalozó felújítása várat még magára. Tavaly év végén út- és járdajavításokat végeztünk mind Alsó-, mind Felsőjányokon. A középületeinket szintén sikerült felújítanunk, a közvilágítás modernizálásán azonban el kell gondolkoznunk, sajnos az energiaárak elmozdultak, ez pedig nagy terhet ró a településre. Jelenleg csak részenként tudunk újítani, 10-15 lámpát cserélünk. Az energiaárak drasztikus emelkedése azonban előbb vagy utóbb rákényszerít bennünket a teljes körű modernizálásra. A községben már több éve működik az osztályozott hulladék gyűjtése, idén azonban kicsit változik a helyzet, mivel új felügyelő társaság vesz részt a hulladék elszállításában. Ez nemrég kisebb bonyodalmat okozott az önkormányzatnak, de igyekeztünk a kialakult helyzetre úgy reagálni, hogy abból a falu lakossága ne érzékeljen semmit. A terminusok ugyanúgy maradtak, csak más cég felel majd a szemét elszállításáért. Aktívan együttműködünk a Felső-Csallóközi Hulladékgazdálkodási Társulással is, emellett ki van építve a szennyvízhálózat, így számunkra a tiszta környezet megtartása, megőrzése szerencsére nem okoz nagyobb gondot.”

Galéria

Közösségben az erő

Jányokon a társadalmi szervezetek is aktívak, az önkormányzat együttműködve velük évek óta egyre több programot valósít meg, állítja a polgármester. Ebben a munkában minden korosztály részt vesz, különösen a Csemadok és a Vöröskereszt helyi szervezete – akik rendszeresen adnak vért, de a futballisták, a helyi önkéntes tűzoltók és a nyugdíjasklub tagjai is jelentős részt vállalnak a falu kulturális életének szervezéséből. A fiatalok sem ülnek azonban a babérjaikon, mindig ott vannak a májfaállításnál, a futballtornákon, még a községben nagy múltra visszatekintő, hagyományos dőrejáráson is, melyet az öregfiúk csapata és a Csemadok rendez meg minden évben. A polgármester egyik legfőbb feladatának azt tartja, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is színvonalas legyen a fejlődés, hogy kiszolgálják a közösség igényeit.

A tűzoltók rendszeresen megtartják a versenyeiket, megszervezik a gyermeknapot, a vadászok, horgászok pedig megszokottan űzik a hobbijukat. A karácsonyi mendikálás sem maradhat el nálunk, ezt a helyi daloskör részvétele teszi színesebbé. Azt tudom mondani, hogy mi támogatjuk civil szervezeteinket, számomra ez a legfontosabb, így az emberi segítség mellett bizonyos pénzforrást is kiutalunk a számukra. Szerencsénkre gazdaságilag jelenleg jó kondícióban van a falu, de továbbra is igyekszünk stabilan tartani a községet. Önkormányzatunk egységes, döntéshozatalainál mindig a közösség érdekeit tartja elsődlegesnek” – hangsúlyozza a polgármester.

A falu jó adottságai, fekvése és nem utolsósorban rendezettsége nagymértékben vonzza a környező településen élőket, külön öröm azonban, hogy a régi, elhagyott házakat a fiatalok előszeretettel vásárolják. A családok otthon tartása érdekében több bérlakást is építettek, jelenleg 24 ilyen található a községben, melyek – a polgármester elmondása szerint – maximális kihasználtságot élveznek. Mindebből kiviláglik, hogy Jányokon gazdag és színes élet élhető mindenki számára.

A teljes írás a nyomtatott Vasárnap 2022/7. számában jelent meg!

Aki vásárlás helyett előfizetné a Vasárnapot, az most egyszerűen megteheti: https://pluska.sk/predplatne/vasarnap/#objednat-tlacene

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa a Vasárnap.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?